با آکنه و علل ایجاد آن آشنا شویم

به گزارش بانوی ایران، آکنه یک بیمارى مزمن است که پیازهاى مو و غدد چربى پوست را درگیر مى کند.غدد چربى پوست یا غدد سباسه در درم (لایه میانى پوست) قرار دارند. در این بیمارى غدد چربى مسدود مى شوند و جوش و کیست به وجود مى آید.

با آکنه و علل ایجاد آن آشنا شویم

با آکنه و علل ایجاد آن آشنا شویم

آکنه یک بیمارى مزمن است که پیازهاى مو و غدد چربى پوست را درگیر مى کند.غدد چربى پوست یا غدد سباسه در درم (لایه میانى پوست) قرار دارند. در این بیمارى غدد چربى مسدود مى شوند و جوش و کیست به وجود مى آید. آکنه، بسیار شایع است و غالباً در زمان بلوغ آغاز مى گردد. در این دوره، هورمون هاى جنسى مردانه (آندروژن ها) در پسران و دختران افزایش مى یابند و فعالیت غدد چربى را بالا مى برند. در نتیجه چربى بیشترى فراوری مى گردد.

*نحوه ایجاد آکنه

غدد چربى، چربى (سبوم) فراوری مى نمایند که در حالت طبیعی از راه پیاز یا فولیکول مو به سطح پوست مى آید. اما ممکن است سلول هاى پوست، پیاز مو را مسدود نموده مانع راه یافتن چربى ترشح شده از غدد چربى به سطح پوست شوند. با مسدود شدن پیاز مو، نوعى باکترى پوست به نام پروپیونى باکتریوم آکنه در درون آنها رشد مى کند و التهاب را سبب مى گردد. آکنه از راه هاى زیر ایجاد مى گردد:

انسداد ناکامل پیاز مو، آکنه سرسیاه را فراوری مى کند که یک پلاک نخودمانند سیاه است.

انسداد کامل پیاز مو، آکنه سرسفید را فراوری مى کند که یک پلاک نخودمانند سفید است.

عفونت و التهاب، انواع سرسفید را فراوری مى کند.

بالاخره، پیازهاى مو مسدود شده، مى ترکند و چربى، سلول هاى پوست و باکترى را بر روى پوست رها مى نمایند. بدین ترتیب، جوش و ضایعه بر روى پوست آسیب دیده به وجود مى آید. ضایعه اولیه در آکنه، کومدو نام دارد.mild-acne-scars

آکنه مى تواند سطحى باشد که در این حالت جوش بدون آبسه داریم و یا عمیق باشد که در این حالت، جوش هاى ملتهب در زیر پوست به وجود مى آیند و کیست هاى پر از چرکى را فراوری مى نمایند که پاره شده و آبسه هاى بزرگ تر را ایجاد مى نمایند.

*علل ایجاد آکنه

افزایش سطح هورمون ها در زمان بلوغ مى تواند فراوری آکنه را سبب گردد. به علاوه، آکنه غالباً زمینه ارثى هم دارد. موارد زیر هم مى تواند در ایجاد آکنه موثر باشند:

تغییرات هورمونى در دوره عادت ماهیانه در زنان.

برخى داروها مانند کورتیکوستروییدها، لیتیم و باربیتوراتها.

چربى و روغن پوست سر، روغن معدنى یا روغن آشپزى و برخى مواد آرایشى.

فشار و مالش کلاه،کوله پشتى، یا یقه هاى تنگ.

شرایط آب و هوایى (مانند آلودگى یا رطوبت).

آکنه بعلاوه با فشاردادن جوش ها یا خاراندن شدید پوست، بدتر مى گردد

*علائم آکنه

آکنه، در هر نقطه بدن مىتواند ظاهر گردد. اما بیشتر در جاهایى ظاهر میگردد که تجمع غدد چربى زیاد باشد، مانند صورت، قفسه سینه، بالاى پشت، شانه ها و گردن. موارد زیر شایع ترین علائم و نشانه هاى آکنه هستند. اما هر نوجوان ممکن است علائم متفاوتى را تجربه کند. علائم آکنه مى تواند شامل پشت درد، دانه هاى سرسفید، ضایعات چرکى که مى توانند دردناک باشند، و گره پوستى (برآمدگى سفت پوستى) باشد. علائم آکنه ممکن است مشابه سایر بیمارى هاى پوستى باشد. همواره براى تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

*درمان آکنه

هدف از درمان آکنه به حداقل رسانیدن بافت ترمیمى برجاى مانده و بهبود ظاهر فرد است. درمان خاصى که به وسیله پزشک انجام مى گردد، بر این پایه است:

سن نوجوان، سلامت عمومى و تاریخچه پزشکى وى.

شدت آکنه.

تحمل نوجوان در برابر داروها، روش ها و درمان هاى خاص.

انتظارات درباره سیر بیمارى.

دیدگاه و انتخاب شما.

درمان آکنه شامل دارودرمانى موضعى و عمومى خواهد بود. بسته به شدت آکنه، داروهاى موضعى (که بر روى پوست مالیده مى شوند) یا عمومى (که به طریق خوراکى مصرف مى شوند) مى توانند به وسیله پزشک تجویز شوند. در برخى موارد تلفیق دو روش موضعى و عمومى به کار مى رود.

*درمان های موضعی

این داروها شامل موارد زیر است:

بنزوئیل پراکساید که باکترى پروپیونى باکتریوم آکنه را مى کشد.

آنتى بیوتیک ها که رشد باکترى پروپیونى باکتریوم آکنه را به تاخیر افکنده یا متوقف مى نمایند.

کرم ترتى نویین فراوری آکنه نو (کومدون) را متوقف نموده و به فراوری سلول هاى نو و از بین بردن جوش ها یاری مى کند.

آدا پالن که فراوری کومدو (ضایعه اصلى آکنه) را کاهش مى دهد.

*درمان های عمومی

داروهاى عمومى یا آنتى بیوتیک هاى خوراکى، غالباً در درمان آکنه میانه تا شدید تجویز مى شوند و مى توانند شامل موارد زیر باشند: داکسى سیکلین، اریترومایسین و تتراسیکلین.

درمان آکنه شدید، کیستى یا التهابى

در درمان آکنه شدید کیستى یا التهابى نوجوانان از ایزوترى تینوئین استفاده مى گردد که یک داروى خوراکى است و از برجاى ماندن بافت ترمیمى جلوگیرى مى کند.

ایزوترى تینوئینبا کاهش انداره غدد چربى، تشدید ریزش سلول های پوست، و تاثیر بر روی پیاز مو فراوری آکنه را کاهش مى دهد.

این دارو در نود درصد بیماران، آکنه را از بین مى برد. اما مى تواند عوارض جانبى مهمى داشته باشد. توجه به این نکته ضرورى است که حتماً قبل از استفاده از این دارو با پزشک تان مشورت کنید.

منبع:صدف نیوز

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 19 مهر 1400 بروزرسانی: 19 مهر 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1863

به "با آکنه و علل ایجاد آن آشنا شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با آکنه و علل ایجاد آن آشنا شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید