افشای طرح حمله هسته ای آمریکا به چین

به گزارش بانوی ایران، دنیل الزبرگ فعال سیاسی و تحلیلگر نظامی سابق آمریکا فاش کرد در حمله چین به جزایر تحت کنترل تایوان در سال 1958، آمریکا برای حمایت از متحد خود قصد داشت از نیروی نظامی شامل حمله هسته ای به چین استفاده کند.

افشای طرح حمله هسته ای آمریکا به چین

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیویورک تایمز این گزارش را با استناد بر اسنادی که ظاهرا هنوز محرمانه هستند و بدون مجوز فاش شده اند، منتشر کرد و نوشت این اسناد ابعاد تازه ای از خطر این بحران دهه 50 را نشان داد.

این گزارش ده ها صفحه از تحقیقات محرمانه سال 1966 مربوط به این رویارویی را نشان می دهد که فرماندهان ارتش آمریکا برای اولین بار برای حمله نظامی علیه چین فشار وارد کردند و پذیرفته بودند که شوروی (سابق) ممکن است به نفع متحد خود چین تلافی کند.

دولت آمریکا در انتشار بخش هایی از این تحقیقات، صفحات مربوط به طرح آمریکا برای حمله هسته ای به چین را سانسور نموده بود.

الزبرگ این سند را هنگام انتشار تاریخ محرمانه جنگ ویتنام موسوم به اسناد پنتاگون در 50 سال پیش فاش کرد و گفت از تحقیقات کاملا محرمانه درباره بحران تنگه تایوان کپی برداشته و آن را در آن موقع فاش نکرد. اکنون و در بحبوحه تنش تازه بین آمریکا و چین بر سر تایوان بر این بحران تاکید نموده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: مقامات نظامی آمریکا احتمال اقدام تلافی جویانه از سوی شوری را به خطر احتمال از دست دادن جزایر ترجیح می دادند. در تحقیق فاش شده ، ژنرال ناتان اف توئینینگ ، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که اگر بمباران هسته ای پایگاه های هوایی، چین را مجبور به سرانجام دادن درگیری ها نکند ، چاره ای جز انجام حملات هسته ای نیست حتی اگر این حمله تا عمق چین و تا شهر شانگهای ادامه داشته باشد.

وی گفت که چنین حملاتی تقریبا شامل اقدامات تلافی جویی هسته ای علیه تایوان و احتمالا علیه اوکیناوا ، جزیره ژاپن محل نیروهای نظامی آمریکا می گردد ، اما تاکید نمود که اگر سیاست ملی، دفاع از جزایر دریایی است ، عواقب آن را هم باید پذیرفت.

این گزارش اشاره می نماید که در نهایت دوایت آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا با نپذیرفتن درخواست ژنراال ها برای استفاده از حمله هسته ای تصمیم گرفت تا به تسلیحات رایج تکیه کند و هیچ کس نمی خواهد وارد جنگ و درگیری طولانی مانند جنگ کره گردد و همه به اتفاق بر این باور بودند اگر چین به عملیات ادامه دهد چاره ای به جز استفاده سریع از حملات هسته ای نیست.

آرن وستاد مورخ دانشگاه یل کارشناس جنگ سرد و چین، گفت این اطلاعات که قبلا سانسور شده بودند به لحاظ تاریخی و در برهه کنونی حائز اهمیت است و این نشان می دهد که ما بیش از آنچه که قبلا فکر می کردیم به استفاده آمریکا از سلاح های هسته ای در بحران سال 1958 نزدیکتر شده بودیم.

وی گفت: این اسناد نشان می دهد حتی در سال 1958 آمریکا درباره میزان موفقیت خود در دفاع از تایوان با تنها استفاده از سلاح های متعارف تردید داشته است. اگر امروز چین حمله کند این مساله در صورت بروز چنین رویارویی، فشار فوق العاده ای را بر سیاستمداران امریکا وارد خواهد نمود تا درباره نحوه استفاده از سلاح های هسته ای فکر نمایند.

الزبرگ گفت تنش بر سر تایوان درسال 2017 چندان اضطراری به نظر نمی رسید اما با اشاره به مقاله جدید مجله اکونومیست که تایوان را خطرناک ترین مکان روی زمین توصیف نموده و مقاله توماس فردیمن در روزنامه تایمز تحت عنوان آیا جنگی بین چین و آمریکا در حال رخ دادن است؟ وی را به این نتیجه رسانده که ضروری است اطلاعات را در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

تایوان به محل مناقشه جدید چین وآمریکا تبدیل شده است. در یک ماه گذشته واشنگتن برای دومین بار در یک ماه گذشته دو کشتی جنگی یو اس اس مونتگومری و یو اس اس سزار چاوز را برای گشت زنی به اطراف یک جزیره مورد تنش بین چین و مالزی اعزام کرد که با واکنش جدی چین روبرو شد.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3 و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد. این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل این دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هر یک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید می ورزد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است اما چین چنین دیدگاهی را قبول ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1690

به "افشای طرح حمله هسته ای آمریکا به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای طرح حمله هسته ای آمریکا به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید