56 درصد سالمندان فعالیت فیزیکی کافی ندارند

به گزارش بانوی ایران، افراد مسن استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی، دیابت، آرتریت و بیماری های ریه دارند و همه این عوامل می تواند تأثیر زیادی بر زندگی روزمره سالمندان بگذارد و استقلال آن ها را کاهش دهد.

56 درصد سالمندان فعالیت فیزیکی کافی ندارند

به گزارش، عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران، با عنوان این مطلب که افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به بیماری ها هستند، گفت: 56 درصد سالمندان فعالیت فیزیکی کافی ندارند.

پریسا ارزانی، ضمن گرامیداشت روز جهانی سالمندی، با عنوان این مطلب که بدن انسان با افزایش سن به شکل غیر قابل پیشگیری دچار دگرگونی می گردد، اضافه نمود: بعضی از این تغییرات طبیعی وابسته به سن عبارتند از کاهش تراکم استخوان، کاهش قدرت عضلات، افزایش چربی بدن، هماهنگی ضعیف تر و مفاصل سفت تر و...، که این اثرات طبیعی پیری می تواند بر تحرک و تعادل سالمندان تأثیر بگذارد و منجر به افتادن و شکستن استخوان ها بگردد.

وی ادامه داد: افراد مسن استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی، دیابت، آرتریت و بیماری های ریه دارند و همه این عوامل می تواند تأثیر زیادی بر زندگی روزمره سالمندان بگذارد و استقلال آن ها را کاهش دهد.

ارزانی اضافه نمود: افراد سالخورده اغلب احساس می نمایند که مانند گذشته پا های سریع و پایدار ندارند و بالا و پایین رفتن از پله ها برای آن ها مشکل تر است، این احساسات می تواند بر توانایی سالمندان در بیرون رفتن از منزل اثر گذار باشد و استقلال آن ها را کاهش دهد.

عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران، تاکید نمود: اگرچه فیزیوتراپیست نمی تواند پیری را متوقف کند، اما می تواند به کاهش تأثیر آن بر سلامت افراد سالمند و سالخورده یاری کند.

وی، هدف سالمند از مراجعه به فیزیوتراپی را بهبود عملکرد یا حفظ عملکرد فعلی و جلوگیری از افت بدنی دانست و گفت: ماهیت فیزیوتراپی، ارزیابی و درمان فرد با تمرکز بر سیستم حرکتی است. فیزیوتراپیست ها برای شناسایی عوامل جسمی و سایر عواملی که مانع از فعال شدن سالمندان به میزان بالقوه شان می گردد، مهارت کافی را دارند.

ارزانی با عنوان این مطلب که فیزیوتراپیست ها می توانند راه های غلبه بر مسائل سالمندی را پیدا می نمایند، ادامه داد: این امر باعث می گردد تا سالمندان در وضعیت ایده آل قرار بگیرند تا هرچه بیشتر فعال باشند. در حقیقت، فیزیوتراپی بسیاری از عوامل مرتبط با پیری از جمله قدرت، تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری و درد را بهبود می بخشد.

وی گفت: در مطالعات مختلف ثابت شده است که فیزیوتراپی به افراد مسن یاری می نماید تا سلامت، رفاه، توانایی عملکردی و استقلال خود را حفظ نمایند.

ارزانی با عنوان این مطلب که 56 درصد سالمندان فعالیت فیزیکی کافی ندارند، اضافه نمود: فیزیوتراپیست ها می توانند با علم کافی در خصوص چگونگی ورزش به افراد سالمند مشاوره بدهند تا بدون نگرانی، از مزایای ورزش و تمرین سود ببرند.

عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران، تاکید نمود: مطالعات نشان می دهند افراد مسن که فعالیت جسمی منظم دارند، تعادل، قدرت، هماهنگی، کنترل حرکتی، انعطاف پذیری، استقامت و حتی حافظه بهتری نسبت به سالمندان کم تحرک برخوردارند.

ارزانی، به سالمندان توصیه کرد با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی، زندگی مستقل تر و با کیفیت تری را تجربه نمایند.

منبع :مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 434

به "56 درصد سالمندان فعالیت فیزیکی کافی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "56 درصد سالمندان فعالیت فیزیکی کافی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید