پل خانم کرپی یکی از پل های تاریخی و دیدنی استان همدان است

به گزارش بانوی ایران، جاذبه ها/ براساس آخرین خبرهای واصله، پل خانم کرپی یکی از پل های تاریخی و دیدنی استان همدان است.

پل خانم کرپی یکی از پل های تاریخی و دیدنی استان همدان است

این پل یکی از زیباترین پلهای شهرستان بهار و استان همدان بوده که قدمت آن اواخر عهد صفویان و اوایل عهد قاجار می باشد. این پل در بخش لالجین و ورودی روستای مهاجران و بر روی رودخانه فصلی قره چای بنا شده و همچنین ارتباط بین روستاهای کوشک آباد، مهاجران، راه هموار، رایکان سفلی و رایکان علیا را ممکن می سازد. پل مهاجران را مردم بومی محل پل خانم کرپی یا خانم کرپی سی می نامند. دلیل این نامگذاری هم کتیبه ای سنگی است که بالای تاج پل نصب و در آن نوشته شده که این پل به یاد بانویی خیر ساخته شد.

پل 7 دهانه آب رو یا چشمه دارد که دهانه های آن با قوس جناغی تزیین شده است. شانه های 2 طرف پل در محل اتصال با زمین از سنگ لاشه ساخته شده اند . امروزه نیاز است با ساخته شدن پل تازه در کنار این پل کهنسال ، رفت و آمد روی آن قطع شود و کاملا مورد محافظت قرار بگیرد. چشمه طاق وسطی پل با عرض پاطاق 5/60 متر و ارتفاع تیزه 4/50 متر تا کف رودخانه بزرگترین چشمه طاق محسوب می شود درحالیکه 2 چشمه طاق کناری آن دارای عرض پاطاق 5/40 متر و ارتفاع تیزه 4 متر هستند . چشمه طاق های دوم و ششم و همچنین اول و هفتم نیز به همین ترتیب کوچک تر می شوند .

از ویژگی های پل میتوان به آجرکاری دقیق و مستحکم آن که سبب شده این بنا پس از قریب به 70 سال همچنان پابرجا باشد ، اشاره کرد . این پل با طولی معادل 56/20 متر در قسمت آجری ، بدون در نظر گرفتن شانه های سنگی و عرضی، برابر 10/20 متر با 7 چشمه طاق جناغی شکل دوبخشی ساخته شد. با گذشت زمان و بر اثر کم آب شدن رودخانه قره چای که پل روی آن ساخته شده ، امروزه تنها در فصول پربارش آب زیر پل جاری است.

منبع: همگردی
انتشار: 7 آذر 1402 بروزرسانی: 7 آذر 1402 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2343

به "پل خانم کرپی یکی از پل های تاریخی و دیدنی استان همدان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل خانم کرپی یکی از پل های تاریخی و دیدنی استان همدان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید