تله کابین های معروف ایران ، معرفی کامل

به گزارش بانوی ایران، تله کابین توچال، نمک آبرود، رامسر، احرار لاهیجان، حیران، گنج نامه، صفه و عینالی از معروف ترین تله کابین های ایران محسوب می گردد.

تله کابین های معروف ایران ، معرفی کامل

تله کابین سواری یکی از تفریحات هیجان انگیز و مفرحی است که با یاری آن می توان به میان طبیعت رفت و در ارتفاعات، از دیدنی منظره ها و چشم میزانای بی نظیر لذت برد. با استفاده از تله کابین و در حالی که در اتاقکی فلزی راحت نشسته اید، سفری کوتاه و خاطره انگیز را تجربه خواهید کرد و از میان کوهستان، جنگل و مه عبور می کنید.

در منطقه ها مختلف کشور از جمله تهران، مازندران، همدان و تبریز امکان تله کابین سواری وجود دارد. تله کابین توچال به عنوان اولین تله کابین ایران، تله کابین نمک آبرود، رامسر، لاهیجان و تله کابین عینالی یا عون بین علی از جمله تله کابین های مشهور ایران محسوب می شوند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی معروف ترین تله کابین های ایران و ویژگی های آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

با معروف ترین تله کابین های ایران آشنا شوید:

 • تله کابین توچال
 • تله کابین نمک آبرود
 • تله کابین رامسر
 • تله کابین احرار لاهیجان
 • تله کابین حیران
 • تله کابین گنج نامه
 • تله کابین صفه
 • تله کابین عینالی

تله کابین توچال

تله کابین توچال، اولین و قدیمی ترین تله کابین ایران است که در مجموعه تفریحی-ورزشی توچال قرار گرفته است. پروژه ساخت این تله کابین در سال 1353 به وسیله دو شرکت فرانسوی پوما و شرکت اتریشی دوپل مایر آغاز و در سال 1357 به سرانجام رسید. پس از انقلاب اسلامی نیز تکمیل و توسعه تله کابین توچال به وسیله مهندسان ایرانی ادامه پیدا کرد و خط سه تله کابین از ایستگاه پنج تا هفت ساخته شد.

تله کابین توچال با طول راستا رفت و برگشت 15 کیلومتر که حدود 80 دقیقه طول می کشد؛ یکی از طولانی ترین خطوط کابلراه دنیا محسوب می گردد. این تله کابین شامل سه خط کابلراه است که به ایستگاه های دو، پنج و هفت (قله) منتهی می گردد. بیشتر کابین های تله کابین توچال متعلق به شرکت فرانسوی پوما است و از سال 1394 کابین فراوری داخل کشور در خط سه به کار گرفته شده است.

ایستگاه اول تله کابین توچال در بام تهران واقع شده است و مسافران را از ارتفاع 1,900 متری از سطح دریا به ایستگاه هفت در ارتفاع 3680 متری می برد. ایستگاه های دو و پنج تله کابین توچال شامل رستوران و تفرجگاه است. ایستگاه هفت نیز پیست اسکی و محل قرارگیری هتل توچال است.

مجموعه توچال به غیر از تله کابین امکانات تفریحی و ورزشی متنوعی دیگر چون سورتمه، سه خط تله سیژ، یک خط تله اسکی، باشگاه تیراندازی، باشگاه و مدرسه تنیس، باشگاه بیلیارد، پیست اسکی و جاده سلامتی به طول دو متر دارد.

قمیت بلیط تله کابین توچال

تله کابین یک به دو (رفت و برگشت): 35 هزار تومان

تله کابین یک به پنج (رفت و برگشت): 65 هزارتومان

تله کابین یک به هفت (رفت و برگشت): 95 هزار تومان

 • ساعت کاری تله کابین توچال: شنبه تا چهارشنبه از ساعت هشت صبح تا دو بعدازظهر؛ پنجشنبه، آدینه و ایام تعطیل از ساعت هفت صبح تا سه بعدازظهر
 • شماره تماس تله کابین توچال: 24875000-021
 • آدرس تله کابین توچال: تهران، انتهای خیابان ولنجک (مشاهده روی نقشه)

تله کابین نمک آبرود

تله کابین نمک آبرود، یکی از امن ترین تله کابین های ایران محسوب می گردد که تا به امروز حادثه ای در آن رخ نداده است. برای امنیت بیشتر خطوط این تله کابین هر روز بازبینی می گردد. در زمان قطعی برق یک دستگاه ژنراتور و یک موتور اضطراری، عملیات تخلیه خط را انجام می دهد و سیستم های تله کابین به طور اتوماتیک مسائل را ردیابی می نمایند، به همین علت این تله کابین از امنیت کافی برخوردار است.

تله کابین نمک آبرود دارای دو خط است. خط شماره یک 42 کابین چهار نفره دارد که با سرعت سه متر بر ثانیه، راستا 2,100 متری را در کمتر از 15 دقیقه طی می نماید و به بالای قله مدوبن منتهی می گردد. این قله با آب وهوای مطبوع و دلپذیر و امکانات رفاهی محیطی دلنشین را گردشگران فراهم نموده است.

خط دو تله کابین نمک آبرود 1,700 متر طول دارد و سرعت آن 6 متر ثانیه است. این خط 35 کابین فایبر گلاس 6 نفره دارد. خط دو به قله بکر و دیدنیی دیوحمام منتهی می گردد. این قله در ارتفاع 700 متری از سطح دریا قرار گرفته است و دارای غارهای طبیعی، منظره دیدنی، امکانات رفاهی و بهداشتی است.

 • قیمت بلیط تله کابین نمک آبرود: 55 هزار تومان
 • ساعت کار تله کابین نمک آبرود: از ساعت 9 صبح تا هفت شب
 • آدرس تله کابین نمک آبرود: کیلومتر 12 جاده چالوس، جنوب شرقی شهرک نمک آبرود (مشاهده روی نقشه)

تله کابین رامسر

تله کابین راراستا از جمله تله کابین های ایران است که در مجموعه تفریحی-گردشگری بام سبز رامسر قرار گرفته است و در سال 1387 راه اندازی شده است. طراحی و ساخت تله کابین رامسر به وسیله شرکت دوپل مایر صورت گرفته است. این تله کابین از 16 دکل، چهار کیلومتر کابل فولادی یک پارچه و 54 کابین تشکیل شده است.

تله کابین رامسر با سرعت سه متر بر ثانیه راستا دو کیلومتری منتهی به قله ایل میلی در 12 دقیقه طی می نماید. این راستا از منظره فوق العاده زیبایی برخوردار است و یکی از زیباترین خطوط انتقالی کابلی گردشگری ایران به شمار می رود. این خط از ساختمان ساحلی بام سبز آغاز می گردد و از جاده ساحلی، شهربازی، پیست اتومبیل، مزرعه های سبز چای، باغ های پرتقال و از جنگل مه گرفته عبور می نماید و در نهایت به بلندای قله می رسد. در اینجا بازی های هیجان انگیز و مفرحی در انتظارتان است.

در مجموعه بام سبز علاوه بر تله کابین امکاتات رفاهی و تفریحی متنوه دیگری نیز دارد. شهربازی، پیست های ورزشی کارتینگ، پیست ATV ، زمین بازی استاندارد، پینت بال، سینمای 6 بعدی از بازی های مهیج این مجموعه است. آب نمای موزیکال، رستوران، کافی شاپ، تالار و پارک زیبای کوهستانی نیز از دیگر امکانات بام سبز محسوب می گردد.

 • قیمت بلیط تله کابین رامسر (رفت و برگشت): 85 هزارتومان (بچه ها زیر چهار سال رایگان است).
 • شماره تماس تله کابین رامسر: 5505-011
 • آدرس تله کابین رامسر: مازندران، کیلومتر پنج غرب رامسر (مشاهده روی نقشه)

تله کابین احرار لاهیجان

تله کابین احرار لاهیجان یکی از تله کابین های مدرن ایران و اولین تله کابین استان گیلان محسوب می گردد که در مجموعه بام سبز لاهیجان واقع است. از مزایای این تله کابین نزدیکی به مرکز استان، عدم محدودیت زمانی برای برگشت و ارتفاع مناسب است که منظره زیبایی به استخر لاهیجان و شهر دارد.

تله کابین احرار لاهیجان دارای سیستم کششی هیدرولیک، کنترل کاملا اتوماتیک، سیستم چشمی تنظیم حرکت و میزان گیری فاصله بین کابین ها، دفیوز چک نماینده قرار گرفتن صحیح کابل روی دکل، یک موتور، سه سیستم اضطراری مجزا از برق در صورت بروز مشکل و ژنراتور برق اضطراری است.

تله کابین احرار 33 کابین 6 نفره و دو ایستگاه دارد. ایستگاه اول از بام سبز آغاز می گردد و با طی کردن راستا 1,500 متری در طی 20 دقیقه به ایستگاه دوم که تاج خروس دارد منتهی می گردد. در تاج خروس می توانید از غرفه های صنایع دستی خرید کنید. ایستگاه دوم نیز از بام سبز به کوه فلاح خیر می رود. در این ایستگاه امکاناتی چون کافی شاپ وجود دارد.

در مجموعه بام سبز در کنار تله کابین امکانات رفاهی و تفریحی چون رستوران، شهربازی و کافی شاپ دارد.

 • قیمت بلیط تله کابین احرار لاهیجان: به ازای هر نفر 50 هزار تومان و برای سنین دو تا هفت سال 25 هزار تومان
 • ساعت کاری تله کابین احرار لاهیجان: هشت صبح تا هشت شب
 • آدرس تله کابین احرار لاهیجان: لاهیجان، بام سبز (مشاهده روی نقشه)

تله کابین حیران

تله کابین حیران بزرگ ترین تله کابین شمال غرب کشور محسوب می گردد. این تله کابین که در سال 1390 افتتاح شده و در دهکده گردشگری حیران در حد فاصل آستارا با نمین اردبیل واقع است. طول تله کابین حیران 1,500 متر و سرعت آن هفت متر در ثانیه است که کل راستا را در هشت دقیقه طی می نماید. تله کابین حیران همچینن 33 کابین 6 نفره دارد که در هر رفت و برگشت 120 مسافر را جابه جا می نماید.

تله کابین حیران به علت قرارگرفتن در منطقه مرزی و زیبا از منظره فوق العاده ای برخوردار است. این تله کابین از طرف شرق به دریای خزر، شهر آستارا و بلندی های حیران، از طرف غرب و جنوب به جنگل های زیبای فندقلو و از سمت شمال نیز به شهرهای مرزی جمهوری آذربایجان مشرف است. این خط از جاده آستارا به اردبیل در منطقه حیران آغاز شده و وارد جنگل فندقلو اردبیل می گردد. در طول راستا منظره ها بی نظیر و بی بدیلی پیش روی شما خواهد بود.

دهکده گردشگری حیران علاوه بر تله کابین امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی در اختیار گردشگران قرار می دهد. هتل، رستوران، سورتمه، زیپ لاین، کارتینگ و استخر آبی از دیگر امکانات این مجموعه است.

 • ساعت کاری تله کابین حیران: همه روزه از ساعت هشت صبح تا 10 شب
 • آدرس تله کابین حیران: 35 کیلومتری غرب آستار، بین روستای حاجی امیر و غرب روستای ونه نیم، دهکده گردشگری حیران (مشاهده روی نقشه)

تله کابین گنج نامه

تله کابین دهکده گردشگری گنج نامه یکی از سازه های منحصربه فرد در غرب کشور است که در سال 1380 به وسیله مهندسان آلمانی آغاز شد و در سال 1387 به بهره برداری رسید. این تله کابین به علت داشتن سیستم دبل چک امن ترین تله کابین ایران محسوب می گردد و در صورت بروز هرگونه حادثه ایی امکان سقوط کابین در حد صفر است.

تله کابین گنج نامه تنها تله کابین دارای فراز و فرود در کشور است. طول رفت و برگشت این تله کابین 3,400 متر، اختلاف ارتفاع آن 800 متر و دارای 17 پایه و 35 کابین است. بر اساس شرایط آب و هوایی و تعداد مسافر امکان افزایش یا کاهش کابین ها وجود دارد. این تله کابین از دهکده گنج نامه به سمت منطقه میشان یکی از ارتفاعات سرسبز کوه الوند امتداد دارد. این راستا 15 دقیقه طول می کشد و سرعت آن با توجه به سرعت باد متغیر است. زمانی که سرعت باد بیشتر از 40 کیلومتر بر ساعت باشد، سوار شدن مسافر متوقف و در صورت وجود مسافر در راستا زمان رفت و برگشت طولانی تر می گردد.

در دهکده تفریحی گنج نامه علاوه بر تله کابین، امکاناتی چون سورتمه ریلی، اسنومبیل، تله سیژ، آبگیر ماهی گیری، شهربازی، سینما پنج بعدی، بانجی جامپینگ و سوئیت اقامتی وجود دارد. آبشار گنج نامه و کتیبه های تاریخی از دیدنی های گنج نامه است.

 • قیمت بلیط تله کابین گنج نامه: 55 هزار تومان
 • ساعت کاری تله کابین گنج نامه: همه روزه از ساعت 9 صبح تا هفت شب
 • آدرس تله کابین گنج نامه: پنج کیلومتری همدان، ضلع شرقی میدان گنج نامه، دهکده توریستی گنج نامه (مشاهده روی نقشه)

تله کابین صفه

مجموعه تفریحی کوه صفه یکی از مکان های تفریحی اصفهان است که امکانات رفاهی و تفریح متنوعی در خود جای داده است. زیپ لاین، پل معلق، شهربازی، سینما هفت بعدی، تله سی یژ، سکو پرش، کارتینگ، بولینگ، بیلیارد و تله کابین از جمله تفریحات کوه این مجموعه است.

تله کابین صفه دو خط دارد که راستا خط اول از کنار بولینگ صفه آغاز و به ایستگاه گردنه باد می رسد. طول این خط 1,850 متر و در طی راستا منظره ها چشم نوازی از کوهستان صفه، بام اصفهان و شهر را دیدن خواهید کرد. خط دوم نیز 800 متر طول دارد و نقطه آغاز آن ایستگاه گردنه باد است و به بلندای قله کوه صفه قلعه تاریخی شاه دژ منتهی می گردد.

قیمت بلیط تله کابین صفه

بلیط دو طرفه تله کابین خط یک: 52 هزار تومان

بلیط یک طرفه تله کابین خط یک: 30 هزار تومان

بلیط دو طرفه تله کابین خط دو: 46 هزار تومان

بلیط یک طرفه تله کابین خط دو: 12 هزار تومان

 • ساعت کاری تله کابین صفه: شنبه تا پنجشنبه از ساعت سه بعدازظهر تا 10 شب؛ آدینه ها از ساعت 9 صبح تا 10 شب
 • شماره تماس تله کابین صفه: 03136759011-13
 • آدرس تله کابین صفه: اصفهان، بزرگراه شهدای صفه، ضلع شرقی کوه صفه، بلوار تله کابین، شرکت توسعه مجتمع های سیاحتی، فرهنگی و ورزشی سپاهان (شهرداری اصفهان) (مشاهده روی نقشه)

تله کابین عینالی

تله کابین عینالی یا عون بن ابن علی طولانی ترین و پر شیب ترین تله کابین ایران است. این تله کابین در ارتفاعات شمالی تبریز، در دامنه کوه سرخاب به نام عون بن علی و در منطقه توریستی و تفریحی کوه عون بن علی واقع است. این منطقه به بام تبریز معروف است و دسترسی به بالای آن با خودرو و تله کابین امکان پذیر است.

تله کابین عینالی سه فاز دارد که فاز اول آن در سال 1389 افتتاح شده و دو فاز دیگر هنوز به اتمام نرسیده است. طول این فاز 1,450 متر، طول شیب دار آن 1,480 متر و میانگین تغییر ارتفاع نیز 261 متر است. فاز اول این تله کابین از دامنه های کوه تا بقعه عون بن علی امتداد دارد. در طی این راستا منظره زیبایی از تبریز پیش روی شما است. بالای کوه نیز امکاناتی چون رستوران و کافه وجود دارد.

 • ساعت کاری تله کابین عینالی: همه روزه از ساعت هشت صبح تا هشت شب
 • آدرس تله کابین عینالی: تبریز، بزرگراه پاسداران، مجموعه تفریحی کوه عینالی (مشاهده روی نقشه)

پرسش های متداول

معروف ترین تله کابین های ایران کدامند؟

تله کابین توچال به عنوان اولین تله کابین ایران، تله کابین نمک آبرود، رامسر، لاهیجان و تله کابین عینالی یا عون بین علی از جمله تله کابین های مشهور ایران محسوب می شوند.

کدام استان های ایران تله کابین دارند؟

در استان های تهران، مازندران، همدان و تبریز امکان تله کابین سواری وجود دارد.

قدیمی ترین تله کابین ایران کدام است؟

تله کابین توچال، اولین و قدیمی ترین تله کابین ایران است که در مجموعه تفریحی-ورزشی توچال قرار گرفته است.

طولانی ترین تله کابین ایران کدام است؟

تله کابین عینالی یا عون بن ابن علی طولانی ترین و پر شیب ترین تله کابین ایران است که در ارتفاعات شمالی تبریز، در دامنه کوه سرخاب قرار گرفته است.

منبع: کجارو / gilanchto.ir / تسنیم / ایرنا / gilanama.ir / mizan.news / eynali.tabriz.ir / biatabriztrip.ir / imna.ir / stdconline.com / telecabinahrar.com / telecabinramsar.com / tochal.org
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2088

به "تله کابین های معروف ایران ، معرفی کامل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تله کابین های معروف ایران ، معرفی کامل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید