همه راهکارهای تقویت اسپرم برای باروری مطمئن

به گزارش بانوی ایران، تقویت اسپرم برای مردان از اهمیت بالایی برخوردار است. دلیل اهمیت بالای این موضوع باروری است و در صورتی که اسپرم به لحاظ کیفی و کمی قدرتمند نباشد باروری به خطر می افتد. از جمله راهکارهای تقویت اسپرم مصرف غذای مناسب، پرهیز از سیگار و الکل و نیز ورزش منظم است.

همه راهکارهای تقویت اسپرم برای باروری مطمئن

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

باروری زنان فقط یک قسمت از فرایند لقاح و بارداریست و در کنار آن باروری مردان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. سلامت اسپرم شامل تحرک، تعداد و کیفیت آن است. تحرک برای اسپرم به منظور رسیدن به تخم و افزایش احتمال باروری بسیار مهم است به طوری که باید 40 درصد اسپرم شما در حرکت باشد. در موضوع تعداد، احتمال باروری مردان در صورتی بیشتر است که طی هر انزال بیش از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر از بدن آنان خارج شود. در عین حال کیفیت نیز از اهمیت بالایی در اسپرم برخوردار است چرا که هرچه اسپرم شما قدرتمندتر باشد، احتمال باروری شما بیشتر است. در این مقاله به روش های تقویت اسپرم به لحاظ کیفی اشاره خواهیم کرد.

بیضه هایتان را خنک نگه دارید

بیضه ها باید در فضایی خنک و در یک دمای مشخص قرار بگیرند. فعالیت هایی که باعث ایجاد گرمای زیاد در بیضه ها می شوند می توانند کاهش تولید اسپرم را به دنبال داشته باشند. این بدین معناست که شما باید از رفتن به اتاق های بخار، سونا، جکوزی بیش از دوبار در هفته و برای 15 دقیقه در هر جلسه پرهیز نمایید. به طور مشخص گرمای مرطوب برای بیضه های شما مناسب نیستند و به همین سبب نشستن در جکوزی برای بیش از نیم ساعت کاهش تولید اسپرم را به دنبال خواهد داشت. شاید جالب باشد که بدانید حتی نگه داشتن لپ تاپ مستقیما بر روی لباس هم می تواند تأثیرات منفی به دنبال داشته باشد چرا که ممکن باعث افزایش دمای کیسه بیضه تا 35 درجه بسته به نوع نشستن شما شود. به همین سبب پیشنهاد می شود از پایه های خنک نماینده لپ تاپ بهره ببرید یا لپ تاپ را بر رو میز قرار دهید. همچنین پیشنهاد می شود از لباس های گشادتر و آزادتری بهره ببرید تا بتوانید به کمک آن ها بیضه هایتان را خنک تر نگه دارید. استفاده از لباس های گشاد باعث می شود بیضه ها دورتر از بدن قرار گیرند و دمایشان بالا نرود به همین جهت است که استفاده از لباس زیر و شلوار آزادتر پیشنهاد می شود.

حواستان به وزنتان باشد

هم چاقی و هم لاغری بیش از حد اثرات بدی بر روی اسپرم مردان داشته و همچنین می تواند بر روی میل جنسی تأثیر منفی بگذارد و زندگی زناشویی را تحت تأثیر قرار دهد. به منظور حفظ وزن مناسب باید از یک برنامه غذایی پیروی کنید که در آن ترکیبی از لبنیات، حبوبات، پروتئین بدون چربی، سبزیجات و میوه جات وجود داشته باشد.

از کشیدن سیگار پرهیز نمایید

کشیدن سیگار میزان تولید اسپرم را کاهش می دهد و این بدین معناست که شما باید در سریع ترین زمان ممکن سیگار را ترک نمایید تا بتوانید اسپرمتان را تقویت کنید. ترک سیگار احتمالا زمانبر است. باید حداقل سه ماه پیش از لقاح سیگار نکشید چون تولید اسپرم حدود سه ماه طول می کشد. علاوه بر ترک سیگار باید استفاده از سایر مواد مخدر را نیز به طور کلی کنار بگذارید. سعی کنید بهترین راه برای ترک سیگار را انتخاب نمایید.

برای تقویت اسپرم از الکل و کافئین پرهیز کنید

مصرف الکل باعث ایجاد ناهنجاری در اسپرم می شود که نتیجه آن کاهش تولید اسپرم است. همچنین نوشابه و کافئین نیز باعث کاهش غلظت و تولید اسپرم می گردند. به همین سبب متخصصان پیشنهاد می نمایند که افراد روزانه حداکثر 300 میلیگرم نوشابه مصرف نمایند.

ورزش منظم را به خاطر داشته باشید

شاید پیدا کردن و انتخاب ورزشی که شما بتوانید آن را به صورت مستمر انجام دهید کمی سخت به نظر برسد اما زمانی که بتوانید این کار را انجام دهید می توانید شاهد افزایش تولید و تقویت اسپرم در بدنتان باشید. ورزش باعث آزاد شدن تستوسترون می شود که نتیجه آن بهبود تولید اسپرم است. سعی کنید تا صرفا ورزشتان را به گروه خاصی از ماهیچه ها محدود نکنید و از ترکیبی از حرکات ورزشی بهره ببرید. ورزش به طور کلی برای شما بسیار مفید است اما زیاده روی در آن نیز آنچنان برایتان مناسب نیست چرا که باعث آزاد شدن هورمون هایی می شود که نتیجه آن کاهش سطح تستوسترون است.

با یک پزشک مشورت کنید

به طور کلی پیش از آن که اقدام به بچه دار شدن کنید باید هر دو طرف یعنی زن و مرد برای چکاپ اقدام نمایند. این روش یکی از بهترین راه ها برای مراقبت از خودتان است. پزشک شما پس از مشاهده نتایج چکاپ به شما می گوید که آیا نیاز به ایجاد تغییرات در وزن، دارو و یا زندگی خود برای افزایش باروری دارید یا نه. همچنین پزشک به شما درباره اختلالات ژنتیکی و یا دیگر اختلالاتی که ممکن است سلامت کودک را تحت تأثیر قرار دهد توضیح خواهد داد.

استرستان را کاهش دهید

استرس می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد جنسی و تولید اسپرم شما شود. مقدار اسپرم شما ممکن است به سبب کار مداوم تا 12 ساعت در روز، بدون استراحت کاهش یابد. سعی کنید تا در طول روز زمان هایی را برای استراحت در نظر بگیرید و به کمک آن خودتان را به لحاظ جسمی و ذهنی سالم نگه دارید. به خاطر داشته باشید هورمون های استرس، سلول هایی که باعث منظم شدن تستوسترون می شوند را مسدود می نمایند و اگر شما بیش از حد دچار استرس باشید، بدنتان تولید اسپرم را متوقف خواهد کرد.

بیشتر بدانید:استرس در محیط کار؛ چگونه می توان با استرس کاری مقابله کرد؟

در مصرف دارو دقت داشته باشید

پیش از اقدام به بچه دار شدن از تمام داروها، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید لیستی تهیه نمایید. داروهای خاصی وجود دارند که می توانند تأثیرات منفی بر روی کیفیت و کمیت اسپرم داشته باشند بنابراین باید موارد این لیست را با پزشکتان درمیان بگذارید. پزشکتان باید بتواند پیشنهادات مناسبی در این خصوص برای شما داشته باشد و یا در صورت لزوم جایگزینی برای آن داروها به شما ارائه نماید.

از سموم شیمیایی دوری کنید

سموم شیمیایی خاص مانند محلول های شیمیایی، سرب و فلزات سنگین می توانند باعث ایجاد آسیب در اسپرم گردند. این بدان معناست که در صورت تصمیم گیری برای بچه دار شدن باید حداکثر تلاش خود را داشته باشید تا از این مواد دوری کنید. در مواردی که شغل شما در ارتباط با این مواد است باید از لباس ها و ماسک های مخصوص استفاده کرده و از تهویه مناسب در فضای کاری خودتان بهره بگیرید.

برای تقویت اسپرم تغذیه مناسب داشته باشید

برای این که بتوانید اسپرمتان را تقویت نمایید نیازمند به یک برنامه غذایی متعادل و سالم هستید که شامل همه گروه های اصلی غذایی و همچنین مواد غذایی خاص باشد.

  • غذاهای حاوی فولات

فولات یکی از انواع فولیک اسید است که به صورت طبیعی وجود دارد و نتیجه مصرف آن افزایش میزان اسپرم است. استفاده از مکمل های غذایی اشکالی ندارد اما بهتر است این مواد غذایی را از طریق سبزیجات سبز و پرتقال دریافت نمایید.

  • غذاهای حاوی ویتامین D

جذب مقدار کافی ویتامین دی باعث ایجاد تحرک در اسپرم می شود. شما می توانید این ویتامین را به کمک آفتاب و یا با مصرف ماهی، ماراگین و یا غلات دریافت نمایید.

  • غذاهای حاوی فلز روی و سلنیوم

کمبود این مواد دربدن می تواند باعث کاهش تحرک و کیفیت اسپرم شود. برای دریافت مقدار بیشتری از روی باید از مقدار مناسبی گوشت مرغ و لوبیای پخته استفاده نمایید. همچنین سلنیوم را می توانید در تخم مرغ، گوشت، ماهی، نان، فندق و نیز قرص سلنیوم جذب نمایید.

  • غذاهای حاوی آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها، رادیکال های آزادی که باعث آسیب به غشای سلولی می شوند را کاهش می دهند و باعث افزایش کیفیت اسپرم می گردند. سعی کنید طیفی از میوه جات و سبزیجات را برای جذب آنتی اکسیدان هایی مانند بتا کروتن، ویتامین C و یتامین E مصرف نمایید.

چه راهکارهای دیگری را برای تقویت اسپرم سراغ دارید؟ دیدگاه های خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: newkidscenter

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1489

به "همه راهکارهای تقویت اسپرم برای باروری مطمئن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه راهکارهای تقویت اسپرم برای باروری مطمئن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید