نخستین سند تحصیلی آموزش پرستاری در کتابخانه ملی

به گزارش بانوی ایران، نخستین سند برنامه تحصیلی مدون آموزش پرستاری در کشور با موضوع تاسیس آکادمی های پرستاری در تهران، مشهد، تبریز، شیراز و اصفهان با قدمت بیش از 80 سال در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد.

نخستین سند تحصیلی آموزش پرستاری در کتابخانه ملی

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، قربان علی کناررودی، رییس گروه تحقیقات تاریخ معاصر و تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در شرح این خبر گفت: سندهایی مربوط به اساسنامه و برنامه تحصیلی مدارس پرستاری و همچنین نخستین سند برنامه تحصیلی مدون آموزش پرستاری که بیانگر قدمت بیش از 80 سال فعالیت مدرسه پرستاری در کشور است، مربوط به سال 1315 در آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد.

او ادامه داد: سابقه تاسیس نخستین مدرسه پرستاری به صورت مستقل مربوط به سال های 1292 در تبریز و 1294 در ارومیه است که به دنبال آن تعلیم پرستاری در بیمارستان های تبریز، رشت، کرمانشاه و مشهد نیز شروع شد. در ادامه طبق تصویب نامه 26 شهریورماه 1315 هیات وزیران، ایجاد آکادمی های پرستاری با جدیت در دوره صدارت علی اصغر حکمت بر وزارت معارف، اوقاف و صنایع مستظرفه پیگیری شد. به موجب این مصوبه مقرر شد در سال تحصیلی 1315-1316 در تهران، مشهد و تبریز و در سال تحصیلی 1316-1317 در شیراز و اصفهان آکادمی های پرستاری دایر گردد. به دنبال آن آکادمی پرستاری زنانه به منظور تربیت پرستاران متخصص در تهران و مراکز مهم کشور نیز تأسیس شد.

رییس گروه تحقیقات تاریخ معاصر و تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: طول دوره تحصیلات در این مدارس دوساله و شرط ورود به آن داشتن گواهینامه دوره متوسطه دوم یا امتحان ورودی معادل آن بود. همچنین برنامه تحصیلی این مدارس شامل تمرینات فنی و دروس علمی در نظر گرفته شده بود که در مدت زمان هر کلاس درسی 45 دقیقه تدریس می شد. دانشجویان این مراکز باید دروس علمی و عملی خود را همزمان زیر نظر استادان متخصص هر درس می گذراندند.

کناررودی گفت: در ماه های نهم، دهم و یازدهم دانش آموزان مدارس پرستاری، درس های مربوط به قسمت های تخصصی مانند پرستاری در خانه، کدبانویی مریض خانه و تخصص در قسمت جراحی، طبی، اطفال، تیمارستان و غیره را فرامی گرفتند. شاگردان در برنامه عملی خود عملیات مربوط به آماده کردن مریض، برای معاینه و حاضر کردن اسباب ضدعفونی و وظایف عادی برای عمل جراحی را تمرین می کردند.

او در خاتمه یادآور شد: در سال 1316 مدرسه پرستاری به آکادمی پرستاری تغییر نام پیدا کرد و برنامه تحصیلی آن نیز در جلسه 356 شورای عالی معارف مورخ 12 مهر 1316 به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1448

به "نخستین سند تحصیلی آموزش پرستاری در کتابخانه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین سند تحصیلی آموزش پرستاری در کتابخانه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید