طاووس و جوجه طاووس چند؟

به گزارش بانوی ایران، دم اش را که باز می کند، چتری زیبا با هزاران چشم در آن پدیدار می شود. به همین واسطه طاووس به پرنده هزار چشم مشهور شده است. البته این زیبایی هزاران سال است که دهان به دهان می چرخد و در فرهنگ شفاهی مردم خاورمیانه و مشرق زمین جایگاه ویژه دارد. این علاقه تاریخی حالا سبب شده تا برخی به پرورش این پرنده مشغول شوند و به خرید و فروش آن در پلتفرم های خرید و فروش آنلاین بپردازند.

طاووس و جوجه طاووس چند؟

به گزارش خبرنگاران، طاووس مصرف خوراکی ندارد. حرام گوشت است و تنها به واسطه زیبایی اش خریداری و نگهداری می شود. بررسی ها نشان می دهد که طاووس در جهان بیش از 21 گونه دارد. اما مشهورترین آن ها در ایران نژاد هندی و مصری هستند که بیشتر با طیف رنگ رنگین کمانی یک دست دیده می شوند.

اما علاوه بر این ها پرورش دهندگان به شکل محدود زیرگونه های این نژاد ها را با رنگ برنز بلک شوندر، شکلاتی، ابلغ و سفید نیز به فروش می رسانند که البته قیمت آن ها نسبت به طاووس های رنگین کمانی قدری بیشتر است. آگهی دهندگان کمیاب بودن این گونه ها را علت گران بودن آن ها اعلام می کنند.

هر چند عموم مردم، طاووس را با دم چتری رنگین کمانی اش می شناسند و بیشتر به خرید این نوع از طاووس علاقه نشان می دهند. این علاقه را هم می توان در تعداد بالای طاووس ها عرضه شده با این طیف رنگی دید.

طاووس چند؟

اگر سری به پلتفرم های خرید و فروش آنلاین بزنید، می بینید که بیشتر آگهی های فروش طاووس مربوط به شهر های تهران، شیراز، تبریز، اصفهان، مشهد، کرج، اهواز، کرمانشاه، کرمان و رشت است. قیمت ارائه شده از طریق این فروشندگان نیز ثابت نیست، اما یک میانه قیمت بین پیشنهادهای ارائه شده وجود دارد.

کف قیمت فروشندگان برای یک طاووس بالغ از دو میلیون تومان آغاز می شود و در نهایت به 6 میلیون تومان ختم می شود. اما در مواردی آگهی دهندگان قیمت های نامتعارفی در محدوده 25 تا 30 میلیون تومان اعلام می کنند.

در این رابطه یک آگهی دهنده که ساکن لواسان در استان تهران است، برای یک جفت طاووس نر و ماده سفید رنگ خود قیمت 50 میلیون تومان را تعیین کرده است. او تاکید کرده که طاووس هایش بسیار زیبا و سالم واکسن خورده هستند. آگهی دهنده دیگری هم که ساکن ساری است، برای طاووس یک ساله زیبا اهلی و آرام خود 13 میلیون تومان طلب کرده است.

آقای جعفری به ما می گوید که طاووس اش بهترین تغذیه و درمان را داشته است و در طول این چند سال هزینه های بسیاری برایش انجام داده که احتمالا به بالای 20 میلیون تومان می رسد. از همین رو وی مطمئن است که قیمت پیشنهادی اش چندان بالا است.

در مورد شرایط نگهداری از این فروشنده می پرسیم. او به ما توصیه می کند که اگر جای کافی به اندازه 40 تا 45 متر فضای آزاد در حیاط خانه برای طاووس نداریم و نمی توانیم هزینه های درمان و تغذیه این پرنده را تامین کنیم، حتما بی خیال خرید شویم. چرا که طاووس به شرایط نگهداری و تغذیه مناسبی احتیاج دارد.

در این میان برخی فروشندگان نیز به علت کمبود جا، حاضر به فروش طاووس های خود زیر قیمت میانه بازار هستند. در این رابطه یک فروشنده که ساکن رامسر است، دو طاووس مصری خود را دو میلیون تومان به فروش می رساند.

قیمت جوجه طاووس و تخم طاووس

پرورش دهندگان طاووس، جوجه این پرنده زیبا را در بازه قیمتی 500 هزار تومان تا یک میلیون و 800 هزار تومان به فروش می رسانند. اما با این وجود نحوه قیمت گذاری به سن، نژاد و سلامت جوجه طاووس بستگی دارد. در این رابطه یک فروشنده که ساکن ارومیه است، 7 جوجه طاووس هندی و مصری یک هفته ای را به قیمت هر عدد 550 هزار تومان می فروشد.

آگهی دهنده دیگری هم که ساکن شیراز است، برای فروش جوجه طاووس نر، 14 ماهه و ابلغ هندی خود یک میلیون و 800 هزار تومان طلب کرده است.

قیمت تخم طاووس نیز در بازار پرنده فروشی ارزان نیست و تقریبا نزدیک به کف قیمت جوجه طاووس ها است. بررسی ها نشان می دهد که پرورش دهندگان به شکل میانه هر تخم نطفه دار طاووس را بین 350 تا 500 هزار تومان به فروش می رسانند.

اما در مواردی این قیمت پایین تر است و به 150 تا 300 هزار تومان می رسد. هر چند برخی آگهی دهندگان مدعی اند که تخم طاووس در بازار کم است و برخی تخم بوقلمون را جای تخم طاووس می فروشند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2124

به "طاووس و جوجه طاووس چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طاووس و جوجه طاووس چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید