نحوه آموزش حضوری دروس عملی هنرستانی ها در مناطق آبی و زرد

به گزارش بانوی ایران، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش درباره نحوه ارائه آموزش حضوری دروس عملی هنرستانی ها از فردا اول بهمن ماه در شهرهای آبی و زرد همچنین چگونگی ارزشیابی در شاخه مهارتی توضیحاتی داد.

نحوه آموزش حضوری دروس عملی هنرستانی ها در مناطق آبی و زرد

سیدمصطفی آذرکیش در گفت وگو با پانا درباره نحوه آموزش حضوری دروس عملی هنرستانی ها گفت: در مصوبه 977 شورای عالی آموزش و پرورش آورده شده است که آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی فنی شاخه فنی و حرفه ای و استاندارد آموزش مهارت شاخه کاردانش و کارآموزی و کارورزی به صورت تراکمی و حضوری انجام گردد.

وی درباره وجود نگرانی هایی مبنی بر اینکه تکلیف دروس عملی و کارگاهی هنرستان ها در شرایط کرونا چطور می گردد، اضافه نمود: بر اساس پیشنهادی که داده شده و ستاد ملی مبارزه با کرونا آن را تصویب نموده است در شرایط زرد و آبی باید دروس کارگاهی هنرستان ها به صورت حضوری برگزار گردد که بر این مبنا ما دروس کارگاهی را که شایستگی فنی شاخه فنی و حرفه ای و استاندارد آموزش مهارت شاخه کاردانش بود را با رعایت پروتکل های بهداشتی با اقتضائات موجود و امکانات هنرستان ها انجام می دهیم.

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش با تاکید براینکه در آموزش و پرورش سلامت دانش آموزان، هنرجویان، معلمان و کادر اداری مهم است اعلام کرد: در کنار این موضوع ارائه با کیفیت دروس کارگاهی نیز ماهیت آموزش هنرستان های ماست و باید انجام گردد؛ با توجه به اینکه ما در زمینه صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر هنرجو داریم این را رصد کردیم که هنرستان های زمین های کشاورزی در مزارع و باغات می توانند در فضای باز با رعایت پروتکل های بهداشتی آموزش را داشته باشند.

در تعدادی از هنرستان ها که به صورت کارگاهی هستند هنرجویان را گروه بندی می کنیم

آذرکیش اضافه نمود در هنرستان های صنعت نیز آموزش در سوله و فضاهای باز ارائه می گردد اما در تعدادی از هنرستان ها که به صورت کارگاهی هستند هنرجویان را گروه بندی می کنیم و با رعایت پروتکل های بهداشتی آموزش را ارائه خواهیم کرد؛ مطمئناً هنرستان ها باید عقب ماندگی خود از آموزش کارگاهی و عملی را در این بازه زمانی دوماهه تا قبل از سال 1400 جبران نمایند.

وی ادامه داد: قطعا اکنون در شرایط جدید یک سری چالش ها برای نظام آموزشی جهان به وجود آمده است که یکی از آن ها مدیریت یادگیری است و ما باید به سمتی برویم که نقش هنرآموزان را از انتقال دهنده دانش تغییر دهیم و این موضوع را یکی از شاخص های تحولی در آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش می دانیم. همچنین گسترش فضای مجازی یکی دیگر از چالش هاست که آموزش دروس کارگاهی و مهارتی را تحت تاثیر قرار می دهد اما می توان از این شرایط به عنوان یک فرصت استفاده کرد تا آموزش های مهارتی را ارائه کنیم.

بازگشایی مدارس برای دروس کارگاهی یاری می نماید تا آموزش با کیفیت را ارائه کنیم

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش بر ارائه آموزش با کیفیت، مستمر و تدریجی تاکید نمود و گفت: بر اساس نتایج و نیازمندی های اجرا شده می دانیم بازگشایی مدارس در این زمان برای دروس کارگاهی یاری می نماید تا آموزش با کیفیت را ارائه کنیم؛ در شیوه نامه بازگشایی مدارس که از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده است با توجه به نظارت شورای مدرسه و زیر نظر مدیر، هنرآموزان آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانی خود را ماکل خواهند کرد.

آذرکیش درباره نوع ارزشیابی دروس کارگاهی نیز مطرح کرد: در دروس پودمانی، آموزش و ارزشیابی در هم تنیده است وبرای دروس دیگر نیز نگرانی وجود ندارد اما هر زمان که ستاد ملی کرونا اصل را مجدد بر آموزش غیرحضوری در هنرستان ها کند شرایط تغییر خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1484

به "نحوه آموزش حضوری دروس عملی هنرستانی ها در مناطق آبی و زرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه آموزش حضوری دروس عملی هنرستانی ها در مناطق آبی و زرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید