جزئیات نحوه فعالیت صنوف از شنبه در تهران

به گزارش بانوی ایران، براساس مصوبات جدید ستاد ملی کرونا از روز شنبه فقط مشاغل سطح یک مجاز به فعالیت هستند و همین مشاغل نیز برای فعالیت باید نکاتی را در نظر داشته باشند.

جزئیات نحوه فعالیت صنوف از شنبه در تهران

به گزارش خبرنگاران، با اوج گیری شمار مبتلایان و فوتی های کرونا، از 20 آبان ماه فعالیت تمام مشاغل غیرضروری در 25 مرکز استان از جمله تهران تا ساعت 18 مجاز و مشاغل گروه 3 و 4 نیز به طور کلی تعطیل شدند. اما با توجه به ادامه اوج گیری آمار مبتلایان و فوتی ها از روز شنبه، اول آذر همه مشاغل به جز مشاغل سطح یک تعطیل هستند و قوانین منع رفت و آمد نیز اجرا خواهد شد.

بر این اساس اصناف زیر طی دو هفته آینده مجاز به فعالیت هستند:

فروشگاه های زنجیره ای، سوپر مارکت ها، میوه فروشی ها و سبزی فروشی ها، میادین میوه و تره بار.

مراکز فراوری، نگهداری، توزیع و فروش محصولات غذایی و خدمات وابسته.

مراکز فراوری و عرضه فرآورده های لبنی و نانوایی(فراوری فراورده های نانوایی)

داروخانه ها، مراکز و فروشگاه های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و داروهای سنتی

مراکز تهیه، فراوری و توزیع مواد غذایی آماده و بیرون بر

خدمات اپراتورهای ارتباطی، خدمات الکترونیک، شرکت های خدمات اینترنتی اعم از تامین نمایندگان اینترنت، فروشگاه های اینترنتی و شرکت های خدمات مبتنی بر اینترنت.

تعمیرگاه های انواع خودرو و لوازم خانگی، الکتریکی و الکترونیکی،

فروشگاه های انواع قطعات و لوازم یدکی

فروشگاه های انواع مصالح ساختمانی و آهن آلات

کارگاه های صنعتی(مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن)

چاپخانه

خشکشویی

سازندگان و فروشندگان عینک

البته درمورد صنف عینک، روز گذشته در پی درخواست اتحادیه مربوطه و پیگیری اتاق اصناف تهران، با ابلاغ دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، رسته صنفی سازندگان و فروشندگان عینک های طبی در تهران جزو گروه شغلی یک نهاده شد و از اول آذر ماه مجاز به فعالیت است.

لازم به ذکر است که بر اساس اعلام دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، بازار تهران در دسته مشاغل سرپوشیده و تعطیل است.

جریمه صنوف متخلف چیست؟

طبق گفته علیرضا دلاوری معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران در رابطه با نحوه برخورد با اصناف و بخش هایی که طی این دو هفته محدودیت ها و تعطیلی را رعایت نمی نمایند، ضابطان قضایی اقدام می نمایند و همچنین بازرسان و رابطان بهداشتی ستاد تهران نیز طی این دو هفته فعالانه تر از گذشته نظارت ها را تشدید نموده و بر اساس کد معین شده برای هر بخش و فروشگاه، در صورت رعایت نکردن شیوه نامه ها، برای بار اول اخطار و برای بار دوم پلمب را در نظر گرفته است.

بهنام نیک منش، معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران نیز اخیرا از آغاز طرح تشدید نظارت ها با آغاز محدودیت های جدید کرونایی از اول آذر خبر داده و گفته که از اول آذر به واحدهای صنفی که واحد خود را باز می نمایند اخطار کتبی و شفاهی داده می گردد که معمولاً اثر بخش است و باعث می گردد خودشان مقررات را رعایت نمایند، اما اگر از این کار تبعیت ننمایند اماکن انتظامی واحدهای متخلف را پلمب می نماید.

نکاتی که صنوف مجاز به فعالیت باید رعایت نمایند

طبق اعلام استانداری تهران اصناف گروه 1 نیز مشمول مقررات منع رفت و آمد از ساعت 9 شب تا 4 صبح هستند و باید تا ساعت 8 فعالیت داشته باشند تا جریمه نشوند، مگر فعالیت داروخانه ها و فعالیت های امدادی که مشمول فعالیت 24 ساعته هستند. البته در منع تردد درنظر گرفته شده، استان تهران و البرز یکپارچه دیده شده است. همچنین در راستای رعایت عدالت گروه یک، حق ارائه خدمات مشاغل گروه 2، 3 و 4 را ندارند.

لازم به ذکر است افرادی که مشمول مقررات منع رفت و آمد نیستند، باید شماره پلاک نیروهای خود را به پلیس اعلام نمایند و اگر این کار تا روز شنبه محقق نشد تا اخذ جریمه نیز این فرصت را دارند که این پلاک ها را به پلیس اعلام نمایند.

در این میان بر اساس گفته کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا، شهروندان می توانند موارد تخلف صنوف را به سامانه وزارت بهداشت، کمیته امنیتی ستاد ملی مدیریت کرونا در وزارت کشور و همچنین به وسیله ارائه گزارش های کتبی اطلاع دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1372

به "جزئیات نحوه فعالیت صنوف از شنبه در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نحوه فعالیت صنوف از شنبه در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید