خواندن لالایی چه تاثیری بر نوزاد دارد؟

به گزارش بانوی ایران، خواندن لالایی برای بچه ها موجب آرامش کودک و والدین می گردد و گذار مناسبی از فعالیت های روزانه به زمان خواب ایجاد می نماید.

خواندن لالایی چه تاثیری بر نوزاد دارد؟
روزی مادری نزد یک پژوهشگر می رود و از او می پرسد:من از چه زمانی باید آموزش فرزندم را آغاز کنم؟، پژوهشگر پاسخ می دهد: فرزند شما چه زمانی متولد خواهد شد؟ زن پاسخ می دهد: متولد خواهد شد؟ او الان پنج ساله است! پژوهشگر شگفت زده شده پاسخ می دهد: شما اکنون پنج سال کامل را از دست داده اید!.

از این داستان می توان نتیجه گرفت که آموزش و پرورش یک کودک از رحم مادر و پیش از تولد آغاز می شود. در زمان باستان مادران به طور سنتی برای بچه های خود لالایی می خواندند و اتفاقات روز را با سبکی آهنگین برای آن ها بازگو می کردند. این فعالیت سنتی تا به امروز ابعاد مختلفی را به خود اختصاص داده است. دانش امروز به این نتیجه رسیده است که نوزادان محیط بیرون را حتی زمانی که در رحم مادرشان هستند، درک می نمایند و می توانند به آن واکنش نشان دهند. حتی تصور می شود که بچه ها در سنین مختلف، به لالایی هایی که در دوران جنینی شنیده اند، به طور موثر واکنش نشان می دهند. اجداد ما بصورت ناآگاهانه با خواندن لالایی برای بچه ها، باعث افزایش سطح آگاهی و هشیاری آنان نسبت به محیط پیرامونشان شده اند.

تاثیر آواز و موسیقی بر نوزادان و بچه هاپژوهش هایی در خصوص نحوه پاسخ گویی نوزادان به لالایی مادران اجرا شده است. بین نوزادانی که در آغوش بوده اند و با آن ها صحبت می شده است و نوزادانی که در گهواره بوده اند و برای آن ها لالایی خوانده شده است، آن هایی که لالایی شنیده اند، زودتر به خواب رفته اند. گویی احساس ارتباطی که برایشان به وسیله شنیدن لالایی ایجاد شده است، آرامش بیشتری برایشان داشته است. ممکن است شما خواننده خوبی نباشید، اما نوزادتان با صدای لالایی خواندن شما غرق در آرامش و لذت می شود.

همه ما می دانیم که بچه ها عاشق موسیقی هستند. تحقیقات اخیر نشان داده اند که گوش دادن به موسیقی موجب رشد مغزی نوزادان و بچه ها هم می شود. سلنا چین، موسیقی درمانگر، می گوید: گوش دادن به موسیقی و نوای آهنگین مانند لالایی، باعث فعال شدن بخش های مختلفی از مغز می شود. خواندن لالایی برای بچه ها موجب ایجاد جهت های نورونی شده که باعث رشد شناختی و گفتاری کودک می شود. خصوصا در بچه های با احتیاج های خاص و بچه ها مبتلا به اوتیسم، موسیقی درمانی بسیار موثر است. هم چنین پژوهش های دیگری بیان می نمایند که موسیقی و لالایی برای بچه ها باعث رشد منطقه ها مرتبط با احساسات در مغز هم می شود.

آرامش بخشی لالایی برای بچه ها خواندن لالایی برای بچه ها اثرات مثبت بسیار دارد. پژوهشی در دانشگاه مونترال نشان داده است که نوزادانی که به لالایی گوش می دهند، مدت زمان بیشتری نسبت به نوزادانی که با آن ها صحبت می شود، آرام می مانند.

حتی اگر لالایی به وسیله فردی غریبه برای کودک خوانده شود یا به زبان دیگری باشد، باز هم همین اثر را دارد. بدین ترتیب می توان گفت نوزاد با شنیدن صدای آهنگین توانایی بیشتری برای کنترل احساساتش پیدا می نماید.

اما چرا لالایی برای بچه ها اینقدر آرامش بخش است؟ همه چیز به ریتم و ضرباهنگ بر می شود. نوزاد شما، از نخستین روز های جنینی، در محیطی با صدای ضربان قلب شما، زندگی نموده است. به همین علت است که موسیقی و صدای آهنگین و تکرار زیاد واژگان در لالایی تاثیر مثبتی بر او می گذارد.

مزایای خواندن لالایی برای بچه هاجز اثر آرامش بخشی، خواندن لالایی برای بچه ها مزایای دیگری هم دار، که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

1. رشد مهارت های زبانیخواندن لالایی برای نوزادان، نوعی از آموزش زبان و گفتار است. نوزاد واژگانی متفاوت با واژگان مورد استفاده در گفتار روزمره می شنود، که موجب غنی شدن دایره واژگانش می شود.

2. آموزش ریتم و ملودیخواندن لالایی برای نوزادان، معرفی ریتم و ملودی برای آنان است. نوزادان بعلت شنیدن صدا های بدن مادر در دوران جنینی، آمادگی زیادی برای پذیرش ریتم و ملودی دارند. نوزادان ریتم را به خاطر می سپارند و آن را به یاد می آورند و حتی بدن خود را متناسب با ریتم به حرکت در می آورند.

3. ایجاد پیوندی قوی بین مادر و کودکپیوندی که با خواندن لالایی برای بچه ها ایجاد می شود، بسیار مستحکم و مانا است. هنگام لالایی خواندن، به نوزاد نگاه کنید، او را لمس کنید، کمی تکانش بدهید و از این ارتباط زیبا و دوست داشتنی با نوزادتان لذت ببرید.

4. ارضای احتیاج توجه در کودکخواندن لالایی برای بچه ها موجب می شود که آنها احساس نمایند که مورد توجه خاص شما قرار دارند. این احساس توجه و امنیت روانی، در رشد همه جانبه کودک تاثیر بسیار دارد.

5. بند آمدن گریه نوزاد کولیکیپژوهش ها نشان داده است که نوزادانی که از کولیک رنج می برند و در اثر درد گریه می نمایند، با شنیدن صدای لالایی آرام می شوند و کمتر گریه می نمایند.

6. برترین راه حل برای خواب کودکپس از یک روز طولانی، وقتی پدر و مادر خسته تر از آن هستند که برای کودک کتاب بخوانند، خواندن لالایی برای بچه ها موجب آرامش و به خواب رفتن سریعتر آنان می شود. پس بهتر است متن لالایی را برای نوزاد تغییر داد، به گونه ای که اسمش در لالایی تکرار شود و در لالایی به فعالیت های روزانه او یا خانواده اش اشاره شود.

7- کاهش استرس مادردکتر دنی پالمر ولف، مسوول پروژه تحقیقاتی اثرات لالایی برای بچه ها می گوید: اگرچه خواندن لالایی برای بچه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما برای مادران هم آرامش بخش است. مادرانی که تحت فشار های عصبی و استرس زیاد قرار دارند، یا مادرانی که نوزادانشان در بخش مراقبت های ویژه واقع شده است، با خواندن لالایی آرام می شوند و از سطح استرس شان کاسته می شود.

اگر هنوز هم خواندن لالایی برای کودکتان را آغاز ننموده اید یا برایتان سخت است و لالایی بلد نیستید، با صدای آهنگین هممممم آغاز کنید. این صدا اثر آرامش بخش فوق العاده ای روی شما و کودکتان دارد. صدای هممممم موجب آرامش سیستم اعصاب می شود و به همین علت در کلاس های یوگا هم از آن استفاده می شود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1893

به "خواندن لالایی چه تاثیری بر نوزاد دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواندن لالایی چه تاثیری بر نوزاد دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید