تقویت خلاقیت در بچه ها با ماسه بازی

به گزارش بانوی ایران، حتما دیده اید که وقتی خانواده ها به شمال سفر می نمایند و پایشان به لب دریا می رسد، بچه ها تا چه اندازه عاشق دریا و بازی با شن و ماسه های ساحلی هستند.

تقویت خلاقیت در بچه ها با ماسه بازی

با شن ها مجسمه های مختلف می سازند و این گونه تخیل خود را بروز می دهند. جهانی بازی بچه ها به عنوان یک شرکت خلاق، نخستین فراورینماینده ماسه بازی در ایران است و توانسته بازار خوبی را در حوزه بازی و آموزش بچه ها در داخل کشور تشکیل دهد.

سهیلا اکبری، مدیر شرکت جهانی بازی بچه ها درباره چگونگی راه اندازی این مجموعه به جام جم می گوید: من در رشته مدیریت آموزشی تحصیل نموده ام و با توجه به تحقیقاتی که در حوزه آموزش بچه ها انجام داده ام به خلأ های آموزشی در جامعه پی برده ام که نشان می دهد این خلأها هم در حوزه کودک و هم عظیمسال وجود دارد. از طرفی، به دلیل علاقه زیادی که به حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی داشتم وارد آنها شدم و بعد از ازدواج و مادرشدن، به دلیل علاقه ام به آموزش وارد حوزه آموزش بچه ها شدم. سپس آموزش هایی را در این زمینه دیدم و متوجه شدم یکی از محصولات مناسب برای بچه ها، ماسه بازی است که به صورت بسته بندی مناسب کودک در ایران وجود نداشت و من حدود دو سال روی این موضوع تحقیق کردم.

اهمیت ماسه بازی برای بچه ها

در حوزه اسباب بازی، انواع مختلفی از اسباب بازی های پلاستیکی و چوبی را برای بچه ها داریم. ولی خلأ عظیم فعلی ما در زمینه ارائه بازی های حسی لمسی برای بچه ها است. این قبیل بازی ها جزو بازی هایی است که در مراحل اولیه رشد کودک بسیار مهم بوده و اگر کودک از مرحله حسی حرکتی عبور نکند، به مراحل بعدی مانند خلاقیت و... نمی رسد. بچه ها امروزی، بچه های باهوش هستند اما هوش آنها تک بعدی است و اغلب دارای فقر حرکتی و فقر طبیعت هستند.

مدیر شرکت جهانی بازی بچه ها می گوید: زمانی که روی بسته های ماسه بازی کار می کردم، وارد شبکه ای به نام ماسه بازی درمانی یا همان بازی درمانی شدم که سال 89 موضوع بسیار تازه ای بود و بحث بازی درمانی در ایران هنوز مطرح نشده بود اما در جهان بسیار گسترده بود.

اکبری بعد از مدتی پیروز شده گواهینامه ثبت اختراع را هم برای این محصول از نظر آنتی باکتریال کردن آن به شیوه نانو دریافت کند. این شرکت محصولات خود را در قالب بسته ای شامل ماسه، ابزارهای جانبی برای کار کردن با آن، نوع نگهداری، ماده ضدعفونی و نیز مکان بازی (استخر یا وان ماسه) به مشتریان خود عرضه می نماید. به گفته مدیر این شرکت خلاق، دیگر شرکت هایی که در زمینه ارائه ماسه بازی فعالیت می نمایند، در زمینه ضدعفونی کردن و نگهداری این محصول دچار مشکل هستند.

امروزه در ماسه بازی و در مرحله درمان برای بچه ها، ماسه تسهیل گری مناسب است و کودک با آن رها و آرام می گردد و با تسهیل گر خود ارتباط می گیرد. زمانی که کودک دچار ترس یا استرس می گردد، ماسه به او یاری می نماید خودش را رها کند. ماسه بازی از جذابیت بسیار بالایی برخوردار است که با توجه به طبیعی، ساده و در عین حال قابل دسترس بودن این محصول، برای توسعه به آموزش احتیاج دارد.

فناوری فراوری ماسه

تضمین سلامت کودک

اکبری می افزاید: هر ماسه ای را نمی توان در اختیار کودک قرار داد و باید در فرآیند فناورانه ای فراوری گردد که شرکت های زیادی آن را در اختیار ندارند. ما در این فرآیند، ماسه را آنتی باکتریال می کنیم و کودک بدون بروز هیچ مسئله ای برای سلامتی اش می تواند به راحتی با آن کار کند. از آنجایی که کودک برای کار با ماسه باید داخل ماسه بنشیند و آنتی باکتریال و سلامت بودن آن برای کودک اهمیت بالایی دارد. بنابراین ماسه باید از نظر دانه بندی (گردگوشه و بدون خاکه)، مواد تشکیل دهنده ماسه و فرآیند فرآوری آن برای کودک مناسب باشد. آنتی باکتریال بودن ماسه ویژگی منحصر به فرد ماسه های فراوری شرکت جهانی بازی بچه ها است.

به گفته مدیرعامل این شرکت، بیشتر محصولات شرکت های دیگر فراورینماینده ماسه بازی، دارای خاکه هستند که به مرور با گازی که فراوری می نماید، برای کودک مسائل تنفسی ایجاد می نماید و خانواده ها به دلیل ناآگاهی، معمولا قیمت نهایی را مد نظر قرار می دهند.خانواده ها می توانند ماسه بازی را به طور مستقیم از تجهیزنماینده ها مانند فروشگاه های فروش تاب و سرسره و ترامپولی خریداری نمایند.

بسته های مختلف ماسه بازی

با وجود این که در ظاهر ماسه ای که برای ماسه بازی مورد استفاده قرار می گیرد، ماسه ای ساده است اما ماسه دریا، کویر یا هر معدنی نیست و متغیرهایی دارد که به لحاظ شکل و اندازه و مواد اولیه باید کنترل شده، شست وشو و آنتی باکتریال گردد و سپس در اختیار کودک قرار بگیرد. این محصول در قالب های مختلفی مثل سطلی برای حجم کوچک، بسته ای تحت عنوان بسته آموزشی سینی ماسه که شامل دفترچه راهنماست و مانند یک بسته مکمل آموزشی عمل می نماید. این بسته در دوره پیش از دبستان برای بچه ها مورد استفاده قرار می گیرد تا پیش از اعمال فشار همزمان خواندن و نوشتن به کودک، ابتدا ماهیچه های عظیم و کوچک دست او با استفاده از ماسه آماده گردد و ذهن کودک هم با توجه به فلش کارت ها و قالب هایی که روی ماسه ترسیم می گردد، آماده گردد.

با ورود کودک به مدرسه، ماسه پیش درمان گر می گردد و اختلالات نوشتن و حتی بدخطی و مسائل احتمالی کودک در املا را به راحتی حل می نماید و او وارد مرحله خواندن و نوشتن می گردد. از سال 95 به بعد، محصول دیگری به این شرکت با عنوان ماسه جادویی اضافه و وارد بازار شد. شرکت جهانی بازی بچه ها جزو اولین شرکت هایی است که اسلایم را با کیفیت بالایی روانه بازار کرد که در حال حاضر توزیع نمی گردد اما هنوز چسب اسلایم عرضه می گردد که افراد می توانند با استفاده از این چسب و ماده فراوری اسلایم و ترکیب این دو با یکدیگر، اسلایم را بسازند. رواج اسلایم در جهان از سال 2015 به منظور شناخت پلیمرها به طور آزمایشگاهی توفیق زیادی پیدا کرد و معلم ها روی این مسأله در مدارس کارهای زیادی انجام می دهند. در حال حاضر هم در ایران، در کتاب علوم کلاس هفتم تحت عنوان توپ شیطونک، این آزمایش وجود دارد اما خیلی در کشور روی آن کار نشده است. مهم ترین ویژگی محصولات ماسه بازی این شرکت توجه به آموزش بچه ها است و صرفا برای جذب خریدار و بازارسازی عرضه نشده است.

ندا اظهری - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1646

به "تقویت خلاقیت در بچه ها با ماسه بازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت خلاقیت در بچه ها با ماسه بازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید