جزئیات بیشتر درباره اجرای قرنطینه هوشمند در کشور

به گزارش بانوی ایران، خبرگزاری خبرنگاران- هوشمندی به این معناست که ما بتوانیم نقاط سیاه، گروه های پرخطر، جا هایی که شانس افزایش ابتلا و طغیان های بیماری و اپیدمی وجود دارد را شناسایی کنیم و به حداقل برسانیم.

جزئیات بیشتر درباره اجرای قرنطینه هوشمند در کشور

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، آقای دکتر حمید سوری با اشاره به قرنطینه هوشمند گفت: ما واژه ای به نام ایزوله و جداسازی داریم و یک واژه هم به نام قرنطینه داریم. قرنطینه در جامعه و جمع انجام می گردد، اما ایزوله به معنی جداکردن فرد بیمار از سایر افراد سالم است؛ به نحوی که امکان انتقال را به حداقل برسانیم.

وی اضافه کرد: در ابتدای اپیدمی که ویروس وارد همه شهر ها نشده بود می توانستیم قرنطینه معکوس انجام دهیم. قرنطینه مستقیم هم قرنطینه ای است که عملا افراد مبتلا را جدا می کنیم. زمانی در ابتدا می شد این کار را انجام داد، زیرا هنوز گستردگی اپیدمی به صورت مبسوط در کشور ایجاد نشده بود، اما وقتی دیگر نقطه ای در کشور نداشتیم که از بیماری مصون باشد، عملا دیگر امکان قرنطینه معکوس و مستقیم از بین می رود.

این همه گیری شناس اظهار کرد: انتشار بیماری و همه گیری در جامعه یا به صورت فردی و پراکنده است، یا به صورت خوشه ای و جمعی و یا به صورت عمومی. کشور ما در مرحله سوم قرار داشته و اکنون باید قرنطینه هوشمند را پیش ببریم. با توجه به اینکه پوشش واکسیناسیون را طی چند هفته اخیر به سرعت بالا بردیم، جامعه به سمتی می رود که گویی جایی از کشور مصون شده و بعضی منطقه ها و گروه هایی از جمعیت هنوز مصون نیستند. بر این اساس باید قرنطینه هوشمند انجام دهیم.

آقای دکتر سوری در ادامه با بیان اینکه سالمندان یکی از گروه های پرخطر هستند که در کشور در اولویت واکسیناسیون قرار گرفتند، گفت: یک پنجم جمعیت پرخطر ما با اینکه واکسن وجود داشت، به هر دلیلی هنوز واکسن دریافت نکرده اند.

وی اضافه کرد: در عین حال باید توجه کرد که عادی سازی جامعه با عادی انگاری فرق دارد و ما باید به سمت عادی سازی برویم. عادی سازی به این معناست که در حوزه مدیریت اپیدمی رفتاری کنیم که سازوکار های مالی جامعه، معیشت، کسب و کار و ... در حداکثر ممکن بچرخد و به صورت هوشمند باشد. هوشمندی هم به این معناست که ما بتوانیم نقاط سیاه، گروه های پرخطر، جا هایی که شانس افزایش ابتلا و طغیان های بیماری و اپیدمی وجود دارد را شناسایی کنیم و به حداقل برسانیم. بعلاوه اگر جهش جدیدی در ویروس رخ داد که می تواند یک جمعیت را به صورت متفاوتی آلوده کند، افراد پرخطر را به طور نسبی با توجه به گروه های پرخطر قرنطینه کنیم.

وی درباره ایجاد محدودیت برای افرادی که واکسن تزریق نمی نمایند، گفت: همانطور که اکنون بسیاری از کشور ها به افراد بدون دو دُز واکسن و تست منفی که حداکثر 72 ساعت از آن گذشته باشد، اجازه ورود نمی دهند، ما هم اعلام کنیم که اگر فردی نمی خواهد واکسن بزند، اشکالی ندارد، اما این افراد از یکسری خدمات اجتماعی محروم می شوند. این شیوه مورد قبول در دنیاست و در کشور ما هم امکان پذیر است و هیچ مغایرت قانونی، حقوقی، دینی و ارزشی ندارد. ما باید به این سمت حرکت کنیم، زیرا این کار به نوعی حفاظت از جان دیگران است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1861

به "جزئیات بیشتر درباره اجرای قرنطینه هوشمند در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بیشتر درباره اجرای قرنطینه هوشمند در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید