سرمایه گذاری در آی تی به 3،9 تریلیون دلار می رسد

به گزارش بانوی ایران، سال 2020 با ظهور کووید19 شروع شد و اقتصاد دنیا در کشاکش نبرد با یک غول کوچک و ناشناخته با دردسرهای زیادی روبرو شد. اما با ساخت و ارائه چندین نمونه واکسن کرونا در چند ماه اخیر، امیدها برای توانمندی بشر به منظور مقابله با این پاندمی قوت گرفته و اقتصاد دنیا نیز به سطحی از آرامش رسیده است.

سرمایه گذاری در آی تی به 3،9 تریلیون دلار می رسد

کمپانی های فناوری هم در کنار سایر صنایع، با امید به رشد درآمدزایی، گام هایی برای سرمایه گذاری در صنعت آی تی برداشته اند تاجایی که مؤسسه پژوهشی و تحقیقاتی گارتنر پیش بینی نموده است میزان این سرمایه گذاری در سال 2021 به 3.9 تریلیون دلار خواهد رسید.

گام بلند صنعت آی تی

تازه ترین گزارش مؤسسه گاتنر نشان می دهد که به دنبال بازگشت اقتصاد به سطحی از اطمینان، مدیران حوزه فناوری در سال 2021 بین توسعه آی تی و درآمدزایی توازن ایجاد خواهند کرد و با سرمایه گذاری در این صنعت، همه بخش های آی تی رشد خواهند یافت. این گزارش همچنین نگاهی به میزان هزینه جهانی در صنعت آی تی در سال 2020 داشته و یادآور شده است که این رقم رشدی 6.2درصدی در سال 2021 خواهد داشت و به 3.9 تریلیون دلار می رسد درحالی که در سال گذشته و به دلیل شیوع کرونا، کاهشی 3.2درصدی داشته است و میزان سرمایه گذاری در صنعت آی تی به حدود 3.6 تریلیون دلار رسید.

بنا بر این گزارش، کمپانی های کوچک و عظیم صنعت فناوری در سال گذشته فضای چندانی برای سرمایه گذاری در تکنولوژی های جدید و متنوع نداشتند چراکه به دلیل پاندمی کرونا مجبور بودند همه توان خود را تنها در مأموریت های ویژه و مهم قرار دهند و فعالیت تجاری خود را تا حد امکان در زمینه های مختلف کاهش داده و فقط در ابعاد مرتبط با کووید19 سرمایه گذاری انجام دهند. موضوعی که با افزایش امیدها به کشف واکسن کرونا تا حدود زیادی فضا را عوض نموده وحالا دیگر انتظار می رود که این کمپانی های فناوری به سمت تکنولوژی های دیگری بجز موارد مرتبط با کرونا حرکت نمایند و میزان سرمایه گذاری در این صنعت بسیار بالاتر از سال 2020 برود.

البته این مؤسسه همچنین هشدار داده است که این شتاب در همه نقاط جهان یکسان نخواهد بود. با اینکه بعضی کشورها بسرعت کوشش دارند تا مسائل و عقب ماندگی های سرمایه گذاری مربوط به سال 2020 خود را در حوزه صنعت آی تی جبران نمایند اما دراین میان مناطق و کشورهای مختلفی در جهان دیده می شوند که به دلیل مسائل فراوان ناشی از شیوع کووید19 که با آن دست به گریبان هستند توان چندانی برای خروج از این رکود ندارند و احتمالاً مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بتوانند دوباره به دوران طلایی خود در عصر پیش از کووید19بازگردند.

محققان مؤسسه پژوهشی گارتنر پیش بینی نموده اند که حالا دیگر مدیران کمپانی های کوچک و عظیم فناوری فرصت مناسبی دارند تا فراتر از تأمین احتیاجها و تقاضای ناگهانی دورکاری یا تأمین احتیاجهای مرتبط با ایجاد فاصله اجتماعی فناورانه فکر نمایند و گام های بلندتری را در حوزه رشد و بهبود شرایط صنعت آی تی در جهان بردارند که این، خبر بسیار خوبی محسوب می شود. این محققان البته هرگز کرونا را در افق دید 2021 خود محو ننموده اند و انتظار دارند که همچنان جهان در سال 2021 با این بیماری همراه باشد و با وجود کسب موفقیت های علمی برای مهار کووید19 بخشی از صنعت فناوری با مسائل ناشی از آن همراه خواهد بود.

جان دیوید لاولاک از محققان ارشد مؤسسه پژوهشی گارتنر دراین باره می گوید: کووید19عملاً تعادل بسیاری از صنایع و همچنین کمپانی های فناوری را در جهان تغییر داده است. سطح بالاتری از دیجیتال سازی فرآیندهای داخلی، زنجیره تأمین، تعاملات با مشتریان و ارائه خدمات، از تغییراتی است که انتظار می رود صنعت آی تی در سال2021 با آن روبرو باشد و البته به نظر می رسد که این موضوع ها صنعت آی تی را قادر می سازد تا بار دیگر فرایند عصر پیش از کرونا را در پیش بگیرد. همچنین باید گفت که به اعتقاد محققان مؤسسه گارتنر، عظیمترین تغییر در امسال، نحوه تأمین اقتصادی فناوری اطلاعات و نه لزوماً میزان تأمین اقتصادی و سرمایه گذاری در حوزه آی تی خواهد بود.

نرم افزارهای سازمانی در صدر سرمایه گذاری

طبق نمودار ارائه شده توسط محققان گارتنر، حوزه نرم افزارهای سازمانی بیشترین رشد سرمایه گذاری را در سال 2021خواهند داشت. گزارش مؤسسه گارتنر نشان می دهد که با توجه به احتیاج ادامه دار جوامع بشری به دورکاری در سال 2021، کمپانی های کوچک و عظیم حوزه فناوری و صنعت آی تی در نرم افزارهای مرتبط با این بخش همچنان سرمایه گذاری های لازم را انجام خواهند داد. با اینکه در سال 2020 شاهد رشد منفی 2.4درصدی میزان هزینه و سرمایه گذاری در این بخش در سراسر جهان بوده ایم با این حال محققان گارتنر انتظار دارند این حوزه در سال 2021 با رشد 8.8 درصدی روبرو شود که این، بالاترین رقم رشد در جدول و نمودار گارتنر محسوب می شود. طبق این گزارش، اگر شرایط به همین منوال پیش برود این حوزه در سال 2022 هم شاهد رشد 10.2درصدی خواهد بود که رقم جالب توجهی است.

یکی دیگر از بخش هایی که مؤسسه گارتنر انتظار دارد صنعت آی تی در سال 2021 در آن سرمایه گذاری های مناسبی انجام دهد، دستگاه های دیجیتال و الکترونیک است. طبق گزارش گارتنر میزان هزینه جهانی برای دستگاه های مختلف حوزه آی تی در سال 2020 کاهشی 8.2 درصدی داشته است درحالی که با توجه به تغییر و تحولات گسترده در حوزه صنعت آی تی، انتظار می رود این بخش در سال 2021 رشد 8 درصدی را به خود اختصاص بدهد و عملاً صندلی دوم رشد سرمایه گذاری در صنعت آی تی در سال 2021 را به خود اختصاص خواهد داد.

پیش بینی می شود در سال 2021 میزان سرمایه گذاری در این بخش به 705.4 میلیارد دلار برسد. دلیل این رشد نیز به فاکتورهایی بازمی شود که بازار این وسایل دیجیتال را داغ می نمایند. در سال 2021 میزان تقاضا برای در اختیار دریافت ابزارها و وسایل مرتبط با دورکاری کارمندان سراسر جهان ازجمله لپ تاپ ها و دوربین ها همچنان ادامه دار خواهد بود و بخش عمده ای از جهان همچون دانش آموزان از کلاس های درس سنتی محروم هستند. ازآنجا که کرونا به آنها اجازه نمی دهد ارتباطاتی همچون گذشته داشته باشند به همین دلیل بازهم فناوری و صنعت آی تی در این بخش ها، حرف های زیادی برای گفتن دارد. ازآنجا که کشورها همچنان در سال 2021 آموزش از راه دور را تجربه خواهند کرد میزان تقاضا برای تبلت و لپ تاپ های دانش آموزی بالا خواهد ماند. این مؤسسه همچنین پیش بینی نموده است که میزان سرمایه گذاری صنعت آی تی برای دورکاری در سال 2021 به 332.9میلیارد دلار می رسد که نشان از رشد 4.9درصدی دارد.

طبق گزارش گارتنر، میزان هزینه کمپانی های کوچک و عظیم فناوری در حوزه دیتاسنترها هم در سال 2020 نسبت به 2019 هیچ رشدی نداشته اما انتظار می رود که با تغییر شرایط جهان، این بخش در سال 2021 شاهد رشد 6.2درصدی باشد و حدود 230میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری انجام شود.

این گزارش نشان می دهد که درمجموع در سال 2020 میزان سرمایه گذاری برای صنعت آی تی در جهان حدود 3.6 تریلیون دلار بود درحالی که این رقم در سال 2021 به 3.9 تریلیون دلار می رسد. این مؤسسه پژوهشی همچنین پا را فراتر گذاشته و برای سال های بعد نیز پیش بینی هایی ارائه داده و یادآور شده است که اگر اوضاع با همین منوال پیش برود و مشکل تازه ای جهان را درگیر خود نکند، در سال 2022 شاهد افزایش میزان هزینه در صنعت آی تی با حدود 4.1 تریلیون دلار در سراسر جهان خواهیم بود که رقمی بسیار چشمگیر و جالب توجه است. البته لازم به ذکر است که پیش از این مؤسسه پژوهشی گارتنر رشد کمتری برای میزان هزینه در صنعت آی تی در سال 2021 پیش بینی نموده و در گزارش های تحقیقی خود یادآور شده بود که در این سال، کمپانی های فعال در صنعت آی تی رقمی معادل 3.8 تریلیون دلار در این بخش هزینه خواهند کرد. حال باید منتظر ماند و دید تا خاتمه 2021 در صنعت آی تی جهان چه میزان سرمایه گذاری انجام خواهد شد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1520

به "سرمایه گذاری در آی تی به 3،9 تریلیون دلار می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری در آی تی به 3،9 تریلیون دلار می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید