جدایی فضایی روسیه و آمریکا برای واشنگتن خطرناک خواهد بود

به گزارش بانوی ایران، به نوشته نشریه نشنال اینترست، آمریکا و روسیه در شرایط جدایی فضایی بسر می برند و واشنگتن درصدد تغییر سیاست های فضایی خود است و چنین شرایطی می تواند برای ایالات متحده خطرناک باشد.

جدایی فضایی روسیه و آمریکا برای واشنگتن خطرناک خواهد بود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، نشریه آمریکایی نشنال اینترست در مقاله ای نوشته است: ایالات متحده و روسیه در شرایط طلاق فضایی هستند و چنین شرایطی به نفع واشنگتن نبوده و حتی خطرناک است. به نوشته نویسنده این مقاله، فضا برای آمریکا عرصه ای مرسوم به منظور همکاری های بین المللی است و نادیده دریافت یک رویکرد ثابت در این زمینه می تواند به امنیت کلی در دنیا آسیب برساند.

این روزنامه یادآور شده است: پایه و اساس امنیت در عرصه فضا دقیقا برعهده دو طرف روسی و آمریکایی قرار گرفته است. در سال 1967 دو کشور توافقنامه ای درباره فضا امضا کردند که استقرار هر نوع سلاح نظامی در فضای خارج از مدار زمین را ممنوع نموده است. این سند تا به امروز یکی از مهمترین پایه های نظم و امنیت کنونی در دنیا بشمار می رفته است.

نشنال اینترست تأکید می نماید: البته وجود برنامه های جدید، توافقات و سازمان های مختلف گویای آن است که آمریکا در حال تغییر سیاست های فضایی خود در جهت عملکرد یکجانبه است. این اقدامات در دورنمای درازمدت به رژیم چندجانبه گرایی در عرصه فضا آسیب خواهد رساند و می تواند برای ایالات متحده حتی خطرناک باشد.

پیش از این اعلام شد که دولت فدراسیون روسیه در اوایل ماه مه، تمدید توافقنامه مربوط به همکاری های فضایی با ایالات متحده را مورد تأیید قرار داد.

این در حالی است که در اواخر ماه مارس فرماندهی شمالی نیروهای مسلح آمریکا خواهان تبادل نظر با طرف روسی با هدف غیرقابل قبول بودن درگیری نظامی در فضا و در مناطق قطبی شد. به همین دلیل، فرمانده نیروهای فضایی آمریکا نیز پیش از این ابراز نگرانی کرد که امکانات فضایی روسیه و چین، برای طرف آمریکایی خطرناک است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1726

به "جدایی فضایی روسیه و آمریکا برای واشنگتن خطرناک خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدایی فضایی روسیه و آمریکا برای واشنگتن خطرناک خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید