تماس تلفنی ماکرون با سیسی

به گزارش بانوی ایران، رئیس جمهوری فرانسه تماس تلفنی با رئیس جمهور مصر برقرار کرد. همچنین رئیس جمهور مصر در جریان دیدار با وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در قاهره تاکید نمود: مصر خواستار یک جهش کیفی در روابط با پاریس است.

تماس تلفنی ماکرون با سیسی

به گزارش بانوی ایران، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر با برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در قاهره دیدار کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رئیس جمهور مصر نسبت به تداوم همکاری مشترک کشورش با فرانسه به منظور تحقق جهش کیفی در روابط دوجانبه و توسعه آن ابراز امیدواری کرد.

سیسی در جریان این دیدار بر اهمیت رایزنی میان دو کشور درخصوص پرونده های منطقه ای و بین المللی مختلف و در رأس آن بحران های کنونی خاورمیانه تأکید کرد.

طبق گزارش رسانه های رسمی، این دیدار در چارچوب مقدمه چینی برای سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به قاهره در اواخر ژانویه صورت گرفت.

به همین دلیل، بسام راضی، سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر گفت: لومر در جریان این دیدار بر تقویت روابط کشورش با مصر، ثبات در منطقه، تمایل کشورش به حمایت از این روابط دوجانبه و توسعه آن در زمینه های مختلف تأکید کرد.

سخنگوی رسمی مصر توضیح داد که رئیس جمهوری مصر بر اهمیت روابط کشورش با فرانسه تأکید و نسبت به ادامه همکاری مشترک در مرحله آینده به منظور تحقق جهشی کیفی در این روابط و ارتقای آن در تمامی زمینه ها از جمله افزایش هماهنگی ها و رایزنی های بیشتر میان دو کشور درخصوص پرونده های مختلف منطقه ای و بین المللی مهم و مشترک به خاطر رویارویی با چالش های کنونی در این خصوص و در رأس آن بحران های کنونی خاورمیانه و پیامدهای آن ابراز امیدواری کرد.

بسام راضی همچنین گفت: سیسی و لومر در جریان این دیدار به آنالیز پاره ای از پرونده های مرتبط با روابط دوجانبه و راه های افزایش همکاری دو کشور به ویژه در بخش های سلامت و انرژی، حمل و نقل و لجستیک و همچنین به آنالیز امکان تقویت شراکت و همکاری میان فرانسه و قاره آفریقا پرداختند.

به همین دلیل، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: دیدار و رایزنی با رئیس جمهوری مصر سازنده بود و روابط مالیمان را به زودی با شرکای مالی تقویت خواهیم کرد. سفر به مصر با هدف مقدمه چینی برای سفر رئیس جمهور فرانسه به قاهره و پیشبرد روابط مالی صورت گرفت.

از سوی دیگر، رئیس جمهوری فرانسه تماس تلفنی با همتای مصری خود برقرار کرد.

دو طرف در جریان این تماس به آنالیز شماری از موضوعات مهم و مشترک، روابط دوجانبه و همچنین تقویت آن در تمامی زمینه ها و نیز آخرین تحولات منطقه پرداختند.

ماکرون در این گفت وگوی تلفنی بر تمایل کشورش برای تقویت همکاری و روابط با مصر به ویژه در سایه نقش مهم و محوری قاهره در تحکیم پایه های امنیت و ثبات در خاورمیانه و منطقه مدیترانه تاکید نمود.

به همین دلیل، رئیس جمهوری مصر نسبت به تقویت همکاری دوجانبه و تداوم آن در زمینه های مختلف که منافع مشترک ملت دو کشور را در بر داشته باشد، ابراز امیدواری کرد.

مترجم: مریم مینایی

دبیر: پریسا فیضی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 138

به "تماس تلفنی ماکرون با سیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس تلفنی ماکرون با سیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید