چرخ اقتصاد بالاخره چرخید اما برای اروپا!

به گزارش بانوی ایران، سفر رئیس جمهور به ایتالیا و فرانسه، سفری پربرکت بود و با دستانی پر از سوغات فرنگ به کشور بازگشت! این جمله با ادبیاتی متفاوت، ترجیع بند همه روزنامه های اصلاح طلب بود.

چرخ اقتصاد بالاخره چرخید اما برای اروپا!

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران ، سفر رئیس جمهور به ایتالیا و فرانسه، سفری پربرکت بود و با دستانی پر از سوغات فرنگ به کشور بازگشت! این جمله با ادبیاتی متفاوت، ترجیع بند همه روزنامه های اصلاح طلب بود و برای تقویت جبهه زنجیره ای ها، بعضی همراهان رئیس جمهور در سفر به فرنگ هم دست به کار شدند و سفرشان را مایه خیر و برکت برای ایران دانستند! آنها در حالی به خودستایی و تعریف از اقدام خودشان می پردازند که حاضر نیستند یک گزارش چند سطری به مردم، درباره دستاوردهای سفرشان بدهند تا همگان در شادی این موضوع شریک شوند که قرار است چرخ اقتصاد ما بچرخد! اما در مقابل، به سیاق گذشته، دولتمردان همچنان مردم را نامحرم دانستند و جز لبخند هایی مصنوعی در برابر دوربین و بشارت خرید هواپیما و منت کشیدن از پژو، حرف دیگری نگفتند. اما در مقابل، اروپایی ها که لابد از سوی کسی نامحرم نبودند، خیلی رازها را برملا کردند تا ما هم باخبر شویم که بالاخره چرخ اقتصاد چرخید، اما در اروپا!

یک خبر خوب

در حالی که همه کوشش ها بر این است که به مردم القا گردد همای سعادت بر شانه شان نشسته و ما با خرید هواپیما به دروازه های تمدن رسیدیم و لابد پس از آن به رونق اقتصادی، بلومبرگ خبری داد که آه از نهاد هر ایرانی میهن دوستی برآورد! پذیرش شگفت انگیز ایران برای خرید ایرباس گروه اس یی ای 380، دومین دور از قراردادهای تازه برای سوپرجامبوهای این شرکت در سه هفته است و به این شرکت هواپیماساز یاری خواهد نمود تا بر مسائل خود چیره گردد. قرارداد ایران برای 12 فروند ای 380 که روز سه شنبه اعلام شد همراه با فروش سه فروند هواپیمای دوطبقه به شرکت هواپیمایی ژاپن، مایه شادمانی ایرباس شد؛ چرا که این مدل تازه، پس از سه سال نخستین خریدار خود را پیدا نموده است؛ پانزده فروند جت به ارزش 6، 5 میلیارد دلار فضای تنفسی تازه ای برای این سازنده فرانسوی فراهم خواهد نمود. سفارش این هواپیماها برای خط ای 380 که سالی 30 فروند می سازد دست کم شش ماه کار فراهم خواهد آورد... واضح است که در این معامله، چه کسی به چه کسی یاری نموده است! در حالی که آخرین امید مردم به آن همه وعده های دولت تدبیر و امید، در پسابرجام و پس از برطرف تحریم ها برآورده و پول ملت، صرف به حرکت در آمدن چرخ اقتصاد ملی گردد، خرید هواپیما از شرکتی که سه سال بود حتی یک مشتری نداشت، ظلمی آشکار به مردم و خدمتی عجیب به یکی از دشمنان کشورمان بود.

مشتری ولخرج!

اما از روایت بلومبرگ تلخ تر هم داریم! یک روز پس از بازگشت رئیس جمهور و هیئت بازرگانی همراه ویان پی آر گزارشی درباره این سفر و جزئیات آن نوشت که خواندنی و عبرت آموز است. در این گزارش، داستان خرید های دست و دلبازانه دولت مردان در اروپا تشریح شده است اما تیتر انتخابی آن گزارش، خود به تنهایی حکایت تلخ سوغات فرنگ را روایت می نماید! ان پی آر اینگونه تیتر زده: با رفتن تحریم ها، ایران به یک خریدار عیاش در اروپا تبدیل شد! واقعا آنها هیئت یکصد نفره ما را چگونه ارزیابی نموده اند که از این عبارات برای توصیف قراردادها و تفاهم نامه های منعقده استفاده نموده اند!؟ و چرا مثلا ننوشته که ایران پس از تحریم ها، به صید تکنولوژی و منابع اقتصادی در اروپا مشغول است!؟

ناجی دو دهم درصدی!

با اینکه کوشش بر این است که نفس سفر به فرانسه را، نشان پیشرفت و آبادانی ایران قلمداد نمایند، اما آنها که دلشان می خواهد واقعیات را آنگونه که هست- و نه آنگونه که دولتمردان می خواهند- ببینند، با مروری ساده بر آمار و اخبار در می یابند که ایران در شرایط کنونی، نه تنها وامدار کشوری چون فرانسه نشده، بلکه به عنوان ناجی آن کشور ظاهر شده و خون رگه ای اقتصاد خود را به پیکر بی جان آن اقتصاد تزریق نموده و حاضر شده ایرانی باز هم بیکاری و بی رونقی را تجربه کند اما جوان فرانسوی شغل داشته باشد! بلومبرگ روز گذشته در باره اوضاع فاجعه آمیز اقتصاد فرانسه نوشت: قدرت خرید خانوارهای فرانسوی در سه ماه پایانی سال گذشته میلادی 4 دهم درصد کاهش نشان می دهد و از سویی دیگر هزینه های دولتی این کشور با 4 دهم درصد افزایش روبرو شده است. رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ اروپا یعنی فرانسه همچنان با کندی هر چه بیشتر در جریان است. براساس گزارش اداره آمار فرانسه، رشد اقتصادی این کشور در سه ماه پایانی سال گذشته میلادی تنها 2 دهم درصد گزارش شده است. ضمن اینکه آمار بیکاری فرانسه در سال 2015 میلادی 3، 59 میلیون نفر اعلام شده است. با این رشد اقتصادی و با این جمعیت بیکار، چه معجزه ای و چه فرشته نجاتی از روحانی و تیم همراه وی می توانست به داد فرانسه در بن بست برسد!؟ باید پرسید معامله انجام شده، متضمن سود ایران بوده یا منافع فرانسوی ها را تامین نموده است!؟ در چنین شرایطی، ای کاش دولتمردان ما، این معامله سراسر زیان را با عزت نفس انجام می دادند نه اینکه رئیس جمهور ایران بزرگ در کسوت رئیس یک شرکت هواپیمایی در آمده و شخصا با رئیس ایرباس دیدار و گفت وگو کند! اگر قرار است پول ایرانی چرخ اقتصاد فرانسوی ها را بچرخاند، چرا عزتمندانه نه!؟

یک پیغام کوتاه

افزون بر آنچه گفته شد،در سفر رئیس جمهور بر خلاف آن همه وعده پیشین،هیچ خبری از سرمایه گذاری در ایران، انتقال دانش و تکنولوژی و ... نبود و هرچه بود،خرید بود و خرید!موضوع آنقدر آشکار درذوق می زد است که فرانس 24 گزارش داد: درهای ایران برای تجار باز است، این پیغام ساده حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جریان سفر به اروپا است.

فرانس24 گزارش داد: حسن روحانی به رغم اختلافات سیاسی (با پاریس) خواستار احیای روابط اقتصادی است.... قراردادهای تجاری با ایران برای فرانسه بسیار سودآور خواهد بود بخصوص آنکه ایران در نظر دارد سفارش خرید حدود 114 هواپیما را به شرکت ایرباس بدهد...کارشناسان اقتصادی براین باورند که ایران در دو سال آینده میلیاردها یورو از صادرات فرانسه را خریداری کند

همین رسانه درباره سفر روحانی به ایتالیا هم تعبیر جالبی دارد: در واقع باید گفت که ایتالیایی ها با استقبال گرم از رئیس جمهوری ایران و انعقاد میلیاردها دلار تفاهمنامه تجاری- اقتصادی، به خوبی پیغام اقتصادی ایران را درک کردند. و چه پیغام جالبی از ایران به گوش آنها رسیده است!پیغام فراموش کردن همه گذشته های تلخ و جایزه دادن بخاطر همه پستی ها و پلیدی هایشان!

ذوق زدگی غربی ها و رسانه هایشان از ولخرجی و دست و دلبازی ایرانی ها پنهان کردنی نیست و از شادی در پوست خود نمی گنجند!بالاخره هرچه نباشد،آنها به شکلی ناجوانمردانه،بازی بعد از تحریم را هم از دیپلماتهای حرفه ای! ما برده اند!

از این جیب به آن جیب!

اما در ورای همه آنچه گفته شد ،یک نکته را نمی توان از نظر دور داشت. نفت ایران با توطئه کشورهای صنعتی که در روزگار بد اقتصادی به سر می برند،به حداقل قیمت ممکن رسیده است. ما اکنون نفت خود را در حدود 25 دلار می فروشیم.همین مبلغ بدست آمده از نفت ارزان، قرار است موتور اقتصاد ایران را به حرکت درآورد. اکنون ما معادل چند سال فروش نفت را پیش خور نموده ایم! برای چه!؟برای هواپیمای ایرباس و پژو! یعنی اقتصاد غرب که به مدد نفت مفت ایران سرپاست، با پرداخت قطره چکانی پول های بلوکه شده، منت به سر ما می گذارد اما با غفلت و بی تدبیری دولتمردانمان،بلافاصله همان پول در جیب دیگر آنها قرار می گیرد! آیا واقعا کسی متوجه این موضوع نیست!؟ در حالیکه دهها میلیارد دلار پول صرف خرید های بلند پروازانه از فرانسه و ایتالیا شده،صنایع داخلی در برزخ بی صاحبی و بی یاوری دست و پا می زنند و یکی پس از دیگری نابود می شوند. اما ظاهرا عده ای نسبت به فرانسوی ها و ایتالیایی ها دینی به گردن خود حس می نمایند یا اینکه پای دلالانی چیره دست در کار است که این اندک سرمایه باقی مانده را از حلقوم اقتصاد ایران بیرون کشید و به حلق اقتصاد محتضر اروپا ریخت. همین روزهاست که دولت در اقدامی عجیب باردیگر همه چیز را گران کند،آب و برق را، حمل و نقل را و حتی سوخت را! وام ها را متوقف کند و در صدد واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی برآید! چرا!؟ چون پول ندارد! همان بهانه همیشگی و البته کسی نیست بپرسد سرمایه و ثروت ملی که به جیب فرانسوی ها رفت، نباید خرج همین مردم می شد!؟

فروشنده پررو!

اما ای کاش در کنار این دست و دلبازی رئیس جمهور، فرانسوی ها اندکی قدردان بودند و خودشان را مدیون ملت ایران می دانستند. اما نه تنها چنین نیست بلکه در اثر وادادگی دستگاه دیپلماسی ما، هنوز هیئت ایرانی در فرانسه است و هنوز امضا قراردادهای سخاوتمندانه ما خشک نشده، برای ما رجز می خوانند و تهدید می نمایند! مثلا لوران فابیوس وزیرخارجه فرانسه درباره دیدار های رئیس جمهور کشورمان با مقامات فرانسوی شبکه تلویزیونی فرانس 24 گفت: توافق هسته ای ایران (راه) بعضی گفت وگوها را باز کرد... درست است که ایران به جامعه بین المللی بازگشته است اما این بدین معنی نیست که ما درمورد همه چیز توافق داریم، بخصوص در خصوص سوریه! ما درباره سیاست، مسائل منطقه همچون سوریه، لبنان، عربستان و مناقشات در خاورمیانه گفت وگو و چند توافقنامه نیز امضا خواهیم کرد!

فراموش نمی کنیم

اکنون و با آنچه به اجمال بیان شد، نمی توان تردید کرد که کوشش دولت به ثمر نشسته و رونق اقتصادی به اقتصاد بازگشته است،اما نه به اقتصاد بیمار ایران،که به اقتصاد نیازمند فرانسه!

فراموش نمی کنیم که وزیر صنعت دولت یازدهم تصریح نموده بود حتی یک ریال یارانه صنعت تخصیص پیدا ننموده است. فراموش نمی کنیم که 4 وزیر دولت یازدهم، درباره خطر تبدیل رکود به بحران ملی هشدار داده بودند. فراموش نمی کنیم که وزیر کار رسما اعلام نموده بود که هر 5 دقیقه یک ایرانی بیمار می گردد.فراموش نمی کنیم که براساس آمار رسمی، بیش از هشتاد درصد کارگاه های تولیدی کشور تعطیل یا ورشکسته شده است. فراموش نمی کنیم که بورس ایران در دولت یازدهم با زیانی قریب به دویست هزار میلیارد تومان روبرو شد و سهامداران بسیاری نابود شدند. و البته هرگز فراموش نمی کنیم که پول دو یا سه سال نفت ایران به ایرباس و پژو تزریق شد تا بچه های مردم فرانسه بیکار نباشند! فراموش نمی کنیم که همان شرکتی که خون های آلوده به ایران فروخته بود بار که دیگر به ایران آمد. فراموش نمی کنیم که پولی که می توانست میلیونها نفر را به سرکار بفرستد، به فرانسه رفت تا جلوی بحران ها و آشوب های خیابانی لشکر بیمار فرانسه را بگیرد.حال اگر اینجا پدرها و مادرها شرمسار فرزند بیکار و تحصیل نموده اشان شدند، فدای لبخند دیپلماتیک رئیس جمهور!

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 649

به "چرخ اقتصاد بالاخره چرخید اما برای اروپا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخ اقتصاد بالاخره چرخید اما برای اروپا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید