از هر گامی برای حل اختلافات در منطقه استقبال می کنیم، نگاه ایران به روابط با چین راهبردی است

به گزارش بانوی ایران، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان در ملاقات با سفیر چین، تاکید نمود نگاه ایران به روابط با پکن، راهبردی و همه جانبه است.

از هر گامی برای حل اختلافات در منطقه استقبال می کنیم، نگاه ایران به روابط با چین راهبردی است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز در دیدار با چانگ هوا، سفیر چین در کشورمان با بیان اینکه حجم همکاری های ایران و چین با شرایط مطلوب فاصله دارد، گفت: دلیل نرسیدن این روابط به سطح مطلوب، تحریم های ظالمانه و تحمیلی آمریکا علیه ایران است.

وی با قدردانی از مواضع چین در موضوع برجام توضیح داد: متاسفانه خروج یکجانبه آمریکا از این توافق هسته ای، آن را با خطر روبرو ساخته و ایران در راستای حفظ منافع خود چاره ای جز برداشتن گام هایی در جهت کاهش تعهدات برجامی خود، مطابق با متن این توافق نداشته است.

خرازی تاکید نمود: برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می نماید، اما از کوشش های چین و روسیه برای جلوگیری از هم پاشیدن برجام خوشحالیم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به قدمت هزاران ساله روابط ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ، توضیح داد: روابط ایران و چین در عصر کنونی، از صندلی ویژه ای برخوردار است.

وی با استقبال از ایجاد مرکز ایرانشناسی در چین و تعامل آن با مرکز چین شناسی در ایران، بر ضرورت تقویت هرچه بیشتر تبادلات علمی و دانشگاهی بین دو کشور تاکید نمود.

خرازی با اشاره به لغو یک طرفه ویزا از سوی ایران برای تسهیل سفر اتباع چین به کشورمان گفت: افزایش مراودات در سطح ملت های دو کشور به تقویت شناخت طرفین از یکدیگر یاری فراوانی خواهد نمود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به سوال سفیر چین درباره مناسبات منطقه ای ایران توضیح داد: ایران همیشه خواستار روابط مسالمت آمیز با کشورهای منطقه بوده است و از هر گامی برای حل و فصل اختلافات استقبال می نماید.

وی ادامه داد: ریشه اختلافات در منطقه به وابستگی بعضی از کشورها به قدرت های غربی و به ویژه آمریکا برمی گردد.

خرازی با اشاره به اینکه ایران سیاست خود را بر مبنای استقلال از دیگر قدرت ها تعریف نموده است، گفت: سوءاستفاده آمریکا از منابع کشورهای منطقه کاملا آشکار است و حتی ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به صورت رسمی، عربستان را گاو شیرده خطاب نموده که این نوع وابستگی و تحقیر عربستان توسط آمریکا باعث تاسف است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه نگاه ایران تامین امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه است، گفت: طرح صلح هرمز که به صورت رسمی از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده، به همین دلیلست.

وی با بیان اینکه امنیت منطقه برای آمریکا اهمیتی ندارد، بلکه در پی منافع خود است، توضیح داد: آمریکا نفت سوریه را به غارت می برد، در عراق مداخلات آشکار دارد و با وجود 18 سال حضور در افغانستان، هیچ امنیتی را در این کشور ایجاد ننموده است.

خرازی با اشاره به حضور نظامی تحمیلی آمریکا در کشورهای منطقه توضیح داد: این سیاست های آمریکا با سیاست های استقلال طلبانه ایران مغایرت دارد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با ابراز خشنودی از سیاست های چین در زمینه یاری به توسعه کشورها که متفاوت از سیاست های آمریکاست، گفت: طرح یک کمربند، یک جاده را به همین دلیل ارزیابی می کنیم.

وی اضافه کرد: اشتراک سیاست ایران و چین در قبال خاورمیانه سرمایه بزرگی است که می تواند عامل هم افزایی سیاست های منطقه ای دو کشور باشد.

چانگ هوا، سفیر چین در ایران هم در این دیدار با ابراز خرسندی از همکاری اندیشکده های چینی با شورای راهبردی روابط خارجی، تاکید نمود: روابط ایران و چین راهبردی است و اعتماد متقابل بین دو کشور در حال تقویت است.

وی با اشاره به مقاله اخیر خود با عنوان آمریکا؛ عامل اصلی ناآرامی در خاورمیانه توضیح داد: چین با سیاست های توسعه طلبانه آمریکا مخالف است.

چانگ هوا با بیان اینکه سطح همکاری های ایران و چین در سال های اخیر در راستا خوبی رو به جلو پیش می رود، گفت: کوشش داریم تا تقویت روابط دو کشور سرعت بگیرد. اراده طرف چینی توسعه مشارکت راهبردی دو کشور است.

سفیر چین همچنین در این دیدار بر حمایت پکن از اجرا و تداوم برجام حمایت کرد و گفت: ایران کشوری مهم در راستا جاده ابریشم بوده و از نظر چین، شریکی مهم برای اجرای طرح یک کمربند یک جاده محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 567

به "از هر گامی برای حل اختلافات در منطقه استقبال می کنیم، نگاه ایران به روابط با چین راهبردی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هر گامی برای حل اختلافات در منطقه استقبال می کنیم، نگاه ایران به روابط با چین راهبردی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید