کنایه سنگین اکونومیست به عربستان؛ سعودی ها شورشیان کانادا را مسلح نمایند

به گزارش بانوی ایران، تهدید عربستان به مداخله در امور داخلی کانادا، دست مایه کنایه طنزآلود دیپلمات های این کشور واقع در شمال آمریکای شمالی شد: سعودی ها به زودی جدایی طلبان کبکی را مسلح می نمایند!

کنایه سنگین اکونومیست به عربستان؛ سعودی ها شورشیان کانادا را مسلح نمایند

اگر علاقمند به سفر با بهترین ارزانترین تورهای کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

هفته نامه خبری و بین المللی اکونومیست در گزارشی با اشاره به تنش های اخیر میان عربستان و کانادا نوشت: شاید جدایی طلبان فرانسوی زبان سرافراز کبک بخواهند اندکی عربی بیاموزند. پنجم اوت در شرایطی که کانادایی ها از تعطیلات لذت می بردند، عربستان سعودی ناگهان سفیر آنها را اخراج کرد و تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه را به حالت تعلیق درآورد. همچنین دستور داد تا مقام های دولتی به هر قیمتی که شده، دارایی های مستقر در کانادا را بفروشند. پادشاهی آل سعود از توئیت کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا که از بازداشت فعالان حقوق بشری در عربستان انتقاد نموده بود، خشمگین شد. از نظر عربستان، این مداخله خارجی غیر قابل قبول بود.

اگر کسی صلاحیت اظهارنظر درباره مداخله خارجی را داشته باشد، آن سعودی ها هستند. آنها از سال 2011 به سرکوب قیام مردمی در بحرین یاری نموده، از کودتا در مصر طرفداری نموده و نخست وزیر لبنان را بازداشت کردند. وزیر خارجه عربستان هشدار داده است که چنانچه کانادایی ها به انتقاداتشان ادامه دهند ما هم مجازیم در امور داخلی کانادا مداخله کنیم. این اظهارات موجب شد تا دیپلمات های کانادایی با مسلح کردن شورشیان کبک از طرف پادشاهی سعودی شوخی نمایند.

گروهی از سعودی ها هم به توئیتر آمدند تا با کانادایی های بومی ابراز همدردی نمایند. سایرین به سابقه کانادا در حقوق زنان اشاره نمودند. این اقدامی هماهنگ و مضحک است. یکی از حساب های کاربری که به آل سعود مرتبط است هم یک ضرب المثل عربی را روی عکسی از شهر تورنتو نوشت با این مضمون کسی که در جایی که به او ارتباطی ندارد، سرک بکشد، چیزی پیدا می نماید که خوشایندش نیست. در این تصویر یک هواپیما دیده می شد که به شکل ناخوشایندی به سمت برج سی ان پرواز می کرد. شاید فردی متوجه شده است که این برای وجهه کشوری که بیشتر هواپیماربایان 11 سپتامبر را پرورش داده بود، بد باشد و این حساب کاربری فورا بسته شد.

خسارت به کانادا جزئی خواهد بود. صادرات آن به عربستان سعودی سال 2017 به ارزش 1.1 میلیارد دلار بود که عمدتا حاصل یک قرارداد فروش 12 میلیارد دلاری چند ساله خودروهای زرهی بود. کانادا 2 میلیارد دلار از عربستان واردات دارد که عمدتا محصولات نفتی است. اولین گروه از متضرران حدود 10 هزار دانشجوی سعودی در کانادا خواهند بود. آل سعود به آنها گفته است تا برای تحصیل به جای دیگری بروند. عربستان همچنین میخواهد تا بیماران عربستانی را از بیمارستان های کانادا خارج کند.

گرچه این مناقشه پوچ است اما می تواند هشداری به سایر متحدان عربستان باشد: اینکه در مقابل سیاست های ما سکوت اختیار کنید تا دسترسی به بازار ما را از دست ندهید. کانادا هدف آسانی بود. وزیر خارجه کانادا می گوید: ما همیشه مسائل حقوق بشری را مطرح می کنیم. اما متحدان کانادا در اعلام حمایت از این کشور عجله ای نکردند و دست کم می توان به آمریکا اشاره نمود. دونالد ترامپ رابطه نزدیکی با سعودی ها دارد و با کاناد وارد جنگ تجاری شده است.

این مناقشه همچنین به یک هدف داخلی برای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بدل شده است که می گوید میخواهد جامعه سعودی را اصلاح کند. او تنها ظرف چند ماه توانست ممنوعیت رانندگی زنان را بردارد، سینماها را باز کند و اجازه برگزاری کنسرت بدهد. اینها خطر واکنش روحانیون محافظه کار را در پی دارد، بنابراین او مایل به ارائه سبک جدیدی از ملی گرایی سعودی است. سیاست های خارجی خصمانه او از محاصره قطر گرفته تا جنگ یمن، به این امر یاری می نماید. البته نباید فراموش کرد که ولیعهد عربستان برای پروژه های مالی بلندپروازانه اش به سرمایه گذاری خارجی احتیاج دارد تا اقتصاد عربستان را از نفت بگیرد و یقینا مناقشه با کانادا این مساله را حل نمی نماید.

منبع: خبر فوری
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 834

به "کنایه سنگین اکونومیست به عربستان؛ سعودی ها شورشیان کانادا را مسلح نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنایه سنگین اکونومیست به عربستان؛ سعودی ها شورشیان کانادا را مسلح نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید