چیپ U1 اپل می تواند آیفون را برای همیشه تغییر دهد

به گزارش بانوی ایران، در تابستان گذشته چیپ U1 اپل همراه با گوشی های سری آیفون 11 معرفی شد. این تراشه چندان موردتوجه رسانه ها قرار نگرفت که شاید دلیل چنین موضوعی، تنها استفاده از آن در سیستم اشتراک فایل اپل یعنی ایردراپ باشد.

چیپ U1 اپل می تواند آیفون را برای همیشه تغییر دهد

در حالی که شاید این تراشه چندان مهم به نظر نرسد، اما قطعات جدید زمانی به محصولات اپل اضافه می شوند که نقش اساسی در آن ها ایفا کنند. چیپ U1 اپل می تواند تبدیل به پایه ای برای برنامه هایی شود که نقش کلیدی در محصولات و خدمات آینده اپل داشته باشند.

این چیپ از یک فناوری بی سیم با نام باند فوق وسیع (UWB) استفاده می کند که اپل آن را GPS در مقیاس اتاق نشیمن شما می داند. این تکنولوژی مشابه وای فای است اما در فرکانس های مختلفی کار می کند و به طور کلی شاهل تداخل کمتر و عملکرد بهتر آن هستیم. این فناوری مجموعه سریعی از پالس ها را از طریق طیف گسترده ای برای سایر محصولات با این فناوری ارسال می کند تا موقعیت دقیق آن ها را تعیین و همچنین حجم بالایی از اطلاعات را منتقل کند. در حقیقت این تکنولوژی به استاندارد بلوتوث نیز شباهت دارد.

باند فوق وسیع فناوری جدیدی محسوب نمی شود و چندین دهه است که در کارهای تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری در دستگاه هایی که توسط ورزشکاران حرفه ای پوشیده می شوند نیز حضور دارد تا پخش تلویزیونی بتواند موقعیت آن ها را ردیابی کند. با این وجود، چیپ U1 اپل برای اولین بار یک دستگاه تولید انبوه را به فناوری UWB مجهز کرده است.

اپل درباره این چیپ خود سکوت کرده، با این حال محققان کاربردهای مختلفی برای UWB پیدا کرده اند. در حالی که این فناوری می تواند باعث انتقال سریع حجم بالایی داده میان دستگاه های مختلف شود، افزایش تعداد دستگاه های خانه هوشمند و فناوری های مبتنی بر مکان، کارایی تراشه اپل را نشان خواهد داد.

برای مثال شما می توانید از فناوری UWB برای باز کردن قفل خودرو در زمان نزدیک شدن به آن استفاده کنید. این تکنولوژی دقت بالایی دارد و در این زمینه می تواند بلوتوث کم مصرف (BLE) را شکست دهد. برای مثال زمانی که نزدیک یک در خودرو شوید، این فناوری می تواند آن را تشخیص دهد و تنها قفل همان در را باز کند.

در ماه های گذشته گزارش های زیادی مبنی بر توسعه ردیاب اپل برای رقابت با Tile منتشر شده که به علت استفاده از U1، عملکرد بهتری نسبت به محصولات رقیب خواهد داشت. این تراشه می تواند در دنیای واقعیت افزوده نیز مورد استفاده قرار بگیرد، دنیایی که اپل سرمایه گذاری زیادی روی آن انجام داده است.

چیپ U1 اپل امکان ارتباط قدرتمندتر و سریع تر میان محصولات این شرکت در برنامه های واقعیت افزوده را فراهم می کند. توسط این چیپ می توان دو آیفون را برای استفاده مشترک از یک برنامه واقعیت افزوده بهم متصل کرد. این اولین باری نیست که اپل قصد دارد یک فناوری را وارد صنعت و آن را تبدیل به یک استاندارد کند، البته برخی از تلاش های قبلی این شرکت با شکست روبرو شده اند.

اگر جدیدترین تلاش اپل با موفقیت روبه رو شود، این فناوری نه تنها باعث تمایز این شرکت از دیگر کمپانی های فعال در پلتفرم واقعیت افزوده می شود، بلکه آن را جلوتر از رقبا قرار می دهد.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1091

به "چیپ U1 اپل می تواند آیفون را برای همیشه تغییر دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیپ U1 اپل می تواند آیفون را برای همیشه تغییر دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید