چرا کیفیت آب در بعضی منازل خوب نیست؟

به گزارش بانوی ایران، مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران گفت: بعضا دیده می گردد که بعضی از افراد اعلام می نمایند که رنگ آب در منازلشان مطلوب نیست؛ علت این موضوع درواقع تاسیسات داخل منازل است.

چرا کیفیت آب در بعضی منازل خوب نیست؟

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

مهتاب باغبان در گفت وگو با خبرنگاران، درباره عدم کیفیت آب در برخی منازل مسکونی اظهار کرد: کیفیت آب تهران مطلوب است اما بعضا در برخی منازل با آب بی کیفیت روبرو و پس از ارزیابی های لازم متوجه می شویم که علی رغم این که آب آن منطقه بسیار سالم و باکیفیت است، اما آب آن منازل مطلوب نیست، زیرا تاسیسات داخل برخی از منازل احتیاج به بازنگری دارد و لازم است که اصلاحات لازم در تاسیسات آنها به وجود آید تا باعث کاهش سطح کیفیت آب نگردد.

وی ضمن انتقاد از نگهداری آب در بطری های پلاستیکی گفت: زمانی که آب در این بطری ها یخ می زند، این بطری ها به دلیل داشتن مواد آلی، کیفیت آب را کاهش می دهد؛ لذا از انجام این کار باید اجتناب کرد.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران ادامه داد: بعضا دیده می گردد که افرادی نسبت به کیفیت چای انتقاد دارند و می گویند روی چای یک لایه چربی به وجود می آید. دلیل این اتفاق استفاده از ظروف پیرکس است؛ چراکه این ظروف نمی تواند سختی موقت آب را جمع کند و یک محلول کدر به وجود می آورد؛ بنابراین بهتر است که از سماورهای فلزی و کتری و استیل استفاده گردد.

باغبان یکی دیگر از دلایل کاهش کیفیت آب در منازل مسکونی را استفاده از مخازن شخصی به صورت غیراستاندارد اعلام و اظهار کرد: جنس استفاده از این مخازن باید به صورت استاندارد و سفیدرنگ باشد و این مخازن در جای مناسب قرار گیرد. علاوه بر این، هرچند وقت یکبار باید این مخازن مورد بازنگری قرار گیرد و در معرض دید باشند.

وی ادامه داد: محل نصب این مخازن بسیار مهم است، چراکه باید مخزن بین کنتور و پمپ قرار گیرد و از اتصال پمپ به کنتور آب اجتناب گردد.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران توضیح داد: علاوه بر این موضوع تجهیزات ساختمانی باید استاندارد باشند که در این مساله جنس لوله ها بسیار مهم است. اگر آب مصرفی آنها بوی پلاستیک می دهد، علت آن عدم استفاده از لوله آب مناسب است.

به گفته باغبان، مصرف نمایندگان باید دقت داشته باشند که اگر برای مدت زمانی از آب شرب منزل استفاده نمی نمایند، زمانی که می خواهند شیر آب را باز نمایند، باید اجازه دهند که آب تازه وارد لوله ها گردد. راه تشخیص ورود آب جدید به لوله ها هم تغییر دمای آب است.

وی با تاکید بر اینکه باید استفاده از آب و حفظ این منبع با ارزش به یک فرهنگ تبدیل گردد، گفت: باید آموزش های لازم به مصرف نمایندگان داده گردد تا خود افراد در حفظ کیفیت منابع آبی کوشا باشند.

آیا مشکل از تاسیسات داخلی ساختمان است؟

بنا بر اطلاعات شرکت آبفا، برای تشخیص این که آیا نامناسب بودن کیفیت آب (مانند رنگ، طعم، بو و ...) مربوط به تاسیسات داخلی مشترکان است یا مربوط به آب آشامیدنی توزیعی توسط شرکت آب و فاضلاب، شهروندان باید نخستین شیر بعد از کنتور که اغلب داخل پارکینگ یا فضای سبز جلوی در ساختمان است، را باز و پس از چند ثانیه، یک لیوان شفاف بلوری تمیز را پر از آب نمایند و ویژگی های ظاهری آب مانند رنگ، بو، ذرات و ناخالصی های موجود را آنالیز نمایند.

در صورت وجود اِشکال در آب خروجی از شیر بعد از کنتور، بلافاصله با سامانه اطلاع رسانی 122 تماس بگیرند؛ ولی چنانچه آب خروجی از نخستین شیر بعد از کنتور فاقد هرگونه مشکل بود، به این معناست که تاسیسات داخلی مشترک باعث بروز مشکل شده است و این امر ناشی از استاندارد نبودن لوله ها یا فرسودگی تاسیسات است که درنتیجه کیفیت آب را دستخوش تغییرات می نماید و برای برطرف مشکل باید تاسیسات داخلی توسط مشترک ترمیم گردد.

در صورتی که طی مدت زمان طولانی از آب شیر برداشت نشده باشد، لازم است قبل از برداشت آب برای مصرف، حتما آب مانده در لوله ها و تاسیسات تخلیه تا آب تازه وارد لوله ها گردد و مورد مصرف قرار گیرد. برخی مسائل مزه و بوی آب به مراحل تصفیه یا تکنیک های آن مربوط نیست، بلکه به علت ساکن ماندن آب در انتهای لوله ها، لوله کشی های بلند و شبکه های کم مصرف است.

مخازن و پمپ های شخصی مورد استفاده توسط مشترکان به علت استاندارد نبودن، نصب نشدن به صورت اصولی و شست وشو نشدن درست با تواتر زمانی مناسب، می تواند سبب ایجاد بو، طعم و رنگ در آب شوند.

چنانچه تاسیسات داخلی مشترکان به مخزن ذخیره آب مجهز باشد، مخازن باید دارای استانداردهای لازم به لحاظ جنس (پلی اتیلن)، رنگ (سفید تا در صورت وجود هرگونه آلودگی و کثیفی قابل رویت و تشخیص باشد)، اندازه (بر اساس جمعیت) و نوع طراحی (دوجداره تا باعث تغییرات دمایی آب نگردد و دارای در و محل تخلیه بزرگ باشد تا به راحتی شست وشو گردد) باشند و در تواتر زمانی معین بازرسی و شست وشو شوند.

مخزن باید در محل مسقف و به دور از نور مستقیم خورشید نگه داری گردد. چنانچه در تاسیسات داخلی پمپ نصب شده است، لازم است محل نصب پمپ بعد از مخزن ذخیره قرار داده گردد و مخزن مستقیما از کنتور آب گیری کند.

اگر جنس لوله های تاسیسات مشترکان استاندارد نباشد (در اثر گرما و سرما قوس پیدا نموده باشد) یا لوله ها مستعمل و فرسوده باشند، می توانند سبب ایجاد رنگ، بو و طعم در آب شوند و بر مقبولیت، گوارایی و کیفیت آب اثر منفی داشته باشند.

آنالیز کیفیت آب در چاه خصوصی

در برخی از مناطق شهر تهران، مالکان از چاه خصوصی برای تامین آب آشامیدنی استفاده می نمایند و دارای دو شبکه آب رسانی هستند که یکی متعلق به شرکت آبفای استان تهران و دیگری شبکه خصوصی ویژه مشترک است که در هنگام کاهش فشار آب، از آن استفاده می گردد. در این صورت به علت آلوده بودن آب چاه های خصوصی، استفاده از آن ها سبب ایجاد آلودگی شدید در آب آشامیدنی توزیعی توسط شرکت آب و فاضلاب می گردد؛ بنابراین لازم است که مشترکان به منظور محافظت از سلامت، بهداشت و کیفیت آب دریافتی از شرکت آب و فاضلاب دو سامانه را به هم متصل ننمایند و از متصل نبودن دو سامانه اطمینان کامل داشته باشند.

گاهی آب برداشتی از شیر دارای رنگ سفید است که این رنگ به دلیل هوادهی آب است و باعث افزایش اکسیژن محلول در آب می گردد که عاملی برای گوارایی و مقبولیت آب است. چنانچه رنگ سفید آب توام با بوی شدید وایتکس بود، لازم است بلافاصله با واحد اطلاع رسانی 122 تماس گرفته گردد تا اقدام های لازم برای برطرف مشکل توسط شرکت آب و فاضلاب انجام گردد.

برای حذف بوی کلر چه باید کرد؟

به منظور حذف بوی کلر از آب آشامیدنی، آب برداشتی از شیر باید به مدت پنج دقیقه داخل ظرف تمیزی در دمای اتاق نگه داشته گردد و سپس برای آشامیدن مورد استفاده قرار گیرد. به منظور تهیه آب جوش (برای چای و ...) به دلیل ملاحظات بهداشتی، مشترکان باید از شیر آب سرد، آب مورد احتیاج را برداشت نمایند و برداشت آب از شیر آب گرم به علت آن که راستا آب گرم کن را طی نموده است، مناسب نیست. همچنین برای تهیه آب جوش، جوشاندن آب به مدت یک تا سه دقیقه کافی است.

تشکیل رسوب در کتری و سماور ناشی از سختی موقت آب است. سختی موقت آب در اثر حرارت، رسوب می نماید. چنانچه از ظروف پیرکس ضدرسوب برای تهیه آب جوش استفاده گردد، به دلیل ممانعت از تشکیل رسوب، لایه چربی روی سطح آب جوش یا چای تشکیل می گردد.

دستگاه های تصفیه آب در حقیقت آب شیرین کن هستند و برای مناطقی کاربرد دارند که دارای آب های سنگین و شور هستند. در کلان شهر تهران به دلیل استفاده از منابع سطحی آب، آب آشامیدنی توزیعی دارای TDS (کل جامدات محلول) در حد مطلوب بر اساس استاندارد ملی ایران (شماره 1053) است؛ بنابراین در شهر تهران احتیاج به استفاده از دستگاه تصفیه خانگی آب نیست.

به منظور پیشگیری از بیماری واگیردار که به وسیله تماس دست با شیر آب منتقل می گردد، استفاده از شیرهای چشمی در اماکن پر ازدحام مانند مدارس، دانشگاه ها، باشگاه های ورزشی، مساجد، تفریح گاه ها، مراکز بهداشتی، مراکز خرید و ... توصیه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 639

به "چرا کیفیت آب در بعضی منازل خوب نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کیفیت آب در بعضی منازل خوب نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید