چرا باید مثبت اندیش باشیم؟

به گزارش بانوی ایران، چرا باید مثبت اندیش باشیم؟ مثبت بودن اشکال و اندازه های مختلفی دارد. مثبت بودن از روابط و عشق، خلاقیت و طنز، دوست داشتن و قدرشناسی می آید، وقتی با ایده یا سرگرمی جالب و هیجان انگیزی روبرو می شوید، یا وقتی با شگفتی به زیبایی سحرآمیز طبیعت می نگرید حس یا نگرش مثبت در وجودتان جاری می گردد. مثبت بودن از احساسات مثبتی نظیر شادی، صلح و آرامش نشئت می گیرد. حس مثبت دریچه قلب و ذهن شما را به روی دنیا می گشاید و جذب افکار و ایده های الهام بخش را ساده تر می نماید.

چرا باید مثبت اندیش باشیم؟

خبرنگاران| شرایط شما هر چه که باشد، این قدرت را دارید که زندگی و دنیای پیرامونتان را تغییر دهید و اوضاع خود را بهتر کنید. در درون شما ویژگی های لازم برای ایجاد یک زندگی شاد، پیروز و شگفت انگیز وجود دارد. این ویژگی ها جاودانه هستند فقط باید یاد بگیرید چطور به مکان ذخیره آن ها دسترسی پیدا کنید.

اگر شما هم مثل اطرافیان منفی نگر خود باشید هرگز نمی توانید با راه و رسم ایجاد بهترین زندگی ممکن آشنا شوید. اگر دائماً دیگران را سرزنش می کنید و بهانه تراشی می کنید هیچ گاه متوجه نیروی درونی خارق العاده ای که از طرف خداوند مهربان به شما هدیه داده شده است نخواهید شد. اگر نگرش خود را تغییر ندهید شادی و خوشبختی از شما فرار می نماید، چون نمی دانید کجا باید به دنبال آن بگردید. سعی می کنید با ثروت، املاک و دارایی های مختلف خودتان را راضی و خرسند کنید، اما هنوز هم احساس می کنید یک قطعه از پازل زندگی تان کم است.

فکر می کنید در چنین شرایطی چه چیزی باید به زندگی تان اضافه کنید تا روز ها و لحظه هایتان رنگ و بویی تازه بگیرد؟

مثبت بودن اشکال و اندازه های مختلفی دارد. مثبت بودن از روابط و عشق، خلاقیت و طنز، دوست داشتن و قدرشناسی می آید، وقتی با ایده یا سرگرمی جالب و هیجان انگیزی روبرو می شوید، یا وقتی با شگفتی به زیبایی سحرآمیز طبیعت می نگرید حس یا نگرش مثبت در وجودتان جاری می گردد. مثبت بودن از احساسات مثبتی نظیر شادی، صلح و آرامش نشئت می گیرد. حس مثبت دریچه قلب و ذهن شما را به روی دنیا می گشاید و جذب افکار و ایده های الهام بخش را ساده تر می نماید.

بدبینی معضلی است که سلامتی را تهدید می نماید. تحقیقاتِ زیادی انجام شده که نشان می دهد افراد ِخوش بین از لحاظ جسمی و روانی، سالم تر از افراد بدبین هستند. مارتین سلیگمن (Martin Seligman) استاد دانشگاه پنسیلوانیا تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام داده است. او به همراه پژوهشگرانی از دارتموث (Dartmouth) و دانشگاه میشیگان، مطالعاتی روی افراد 25 تا 65 ساله انجام داده اند تا تاثیر بدبینی یا خوش بینی را روی سلامتی آنان آنالیز نمایند. نتایج تحقیقات نشان می دهد که افرادِ بدبین خیلی زود سلامتی شان را از دست می دهند.

نتایج تحقیقات سلیگمن مشابه نتایج تحقیقات کلینیک مایو (Mayo) است که نشان می دهد بیماری های قلبی و عروقی و سایر بیماری های مزمن در افراد خوش بین بسیار کمتر مشاهده می گردد. اگرچه مکانیسم دقیقِ تاثیر بدبینی بر سلامت جسم هنوز تعیین نشده، اما پژوهشگرانی از ییل (Yale) و دانشگاه کلرادو دریافتند که بدبینی با ایمنیِ ضعیفِ بدن در برابر تومور ها و عفونت ها ارتباط مستقیم دارد.

همچنین محققانی از دانشگاه کنتاکی (Kentucky) در تحقیقات خود به افراد خوش بین و بدبین ویروسی تزریق کردند تا واکنش سیستمِ ایمنی را مورد سنجش قرار دهند. نتایج نشان دهنده آن بود که افراد خوش بین سیستمِ ایمنیِ بسیار قوی تری نسبت به افراد بدبین دارند.

فوایدِ مثبت اندیشی در سلامتی خلاصه نمی گردد. سلیگمن درباره ارتباط میانِ مثبت اندیشی و عملکردِ افراد نیز مطالعاتی انجام داده است. در یک مورد مطالعاتیِ خاص، او به آنالیز میزان خوش بینی و بدبینی کارشناسانِ فروشِ بیمه پرداخت. نتایج نشان داد که فروشندگانِ خوش بین 37 درصد بیشتر از بدبین ها فروش داشتند که در طول اولین سالِ کاری، درآمدی دو برابری را برای شرکت ایجاد می نمایند.

سلیگمن بیشتر از سایر محققان روی موضوع مثبت اندیشی کار نموده و معتقد است که می توان افکار و تمایلات بدبینانه را با دانش و کوشش به سادگی تغییر داد، اما تحقیقات سلیگمن تنها به این مورد بسنده ننموده و در ادامه تحقیقاتی انجام داده که نشان می دهد با تکنیک های ساده می توان تفکر منفی را به تفکر مثبت تبدیل کرد، طوری که پس از آن تغییراتی ماندگار در رفتار و بعد از آن در زندگی افراد ایجاد گردد.

در اینجا سه مورد هست که برای مثبت اندیش بودن به شما توصیه می کنیم:

اولین گام در مثبت اندیشی این است که بدانیم چگونه افکارِ منفیِ خود را متوقف کنیم. هر چه بیشتر روی افکارِ منفی تمرکز کنیم، این افکار قدرتِ بیشتری پیدا می نمایند. اما باید بدانیم که اغلب چنین افکاری واقعیت ندارند و تنها در ذهن ما هستند.

وقتی متوجه می شوید دارید افکار منفی و بدبینانه را باور می کنید، صدایی در درون شما می گوید: حالا وقت آن رسیده که این افکار را متوقف کنی و آن ها را بنویسی، حالا افکارتان را دقیقا بنویسد. خواهید دید که پس از آن آرام تر می شوید و می توانید با دقت و به طور منطقی صحت افکارتان را آنالیز کنید و ببینید آیا این جملات واقعیت دارد یا نه. می توانید مطمئن باشید هر جا از کلماتی مثل هرگز، همیشه، بدترین، همیشه و ... استفاده شده این گفته صحیح نیست یا واقعیت ندارد.

آیا شما همیشه کلیدهای تان را گم می کنید؟ البته که نه، شاید گاهی اوقات آن ها را جا بگذارید، اما همیشه که اینطور نیست. آیا شما هرگز قادر به یافتن راهِ حل برای مسائل تان نیستید؟ اگر واقعا گیر افتاده اید ممکن است در برابر درخواست یاری از سایرین، مقاومت نموده باشید، یا اگر مشکل تان واقعا پیچیده یا غیر قابل حل است، چرا خودتان را ناراحت می کنید؟

اگر جملاتی که روی کاغذ نوشته اید، هنوز به نظرتان واقعی و درست است، آن ها را به یک دوست یا همکار قابلِ اعتماد نشان دهید و ببینید آیا او با شما درباره جملات تان هم عقیده است. با این کار مطمئنا حقیقت برای تان تعیین می گردد.

وقتی حس می کنید چیزی همیشه اتفاق می افتد یا هرگز رخ نمی دهد، در واقع این گرایشِ طبیعیِ ذهن شماست که اهمیتِ یک موضوع را بیشتر از چیزی که واقعا هست، جلوه می دهد. شناسایی افکار و تفکیک افکار منفی از واقعیات به شما یاری می نماید تا از چرخه منفی نگری خارج شوید و به سوی مثبت اندیشی حرکت کنید.

شما با افکار منفی به خودتان ضربه می زنید، حالا زمان آن رسیده که به ذهن خود بیاموزید که بر مثبت اندیشی تمرکز کند. این کار با تمرین کردن امکان پذیر است، اما ابتدا باید با انتخاب آگاهانه افکارِ مثبت، به ذهن سرگردان خود کمی امید بدهید. هر فکر مثبتی توجهِ ذهن را به خود معطوف خواهد ساخت. وقتی همه چیز بر وفق مراد و حالِتان خوب باشد، این کار نسبتا آسان است، اما وقتی کار ها خوب پیش نمی رود و ذهن با افکار منفی پر شده، مثبت اندیشی می تواند به یک چالش تبدیل گردد. در این لحظات به روزی که گذرانده اید فکر کنید و یک اتفاق مثبت را، هر چند به نظر کوچک و کم اهمیت باشد، بیابید. اگر در این روز چیزی به ذهن تان نرسید به روز های قبل حتی هفته گذشته فکر کنید تا چیز مثبتی به ذهن تان برسد یا اینکه به اتفاق مثبتی که در انتظار آن هستید فکر کنید.

نکته مهم این است که باید چیز مثبتی را در نظر داشته باشید تا وقتی افکار منفی به سراغ شما آمد، توجه تان به آن جلب گردد. در مرحله اول با تفکیک واقعیات از اوهام، قدرتِ افکار منفی را کم کنید، در گام دوم افکار مثبت را جایگزین افکار منفی بکنید. وقتی این کار را تکرار کنید، خواهید دید که پس از مدتی می توانید بر افکار منفی غلبه کنید. اگر این کار برای شما مشکل است، می توانید تصورات منفی را بنویسید و ببینید که آن ها تا چه حد بی اعتبار هستند تا بتوانید از مثبت اندیشی بهره مند شوید.

حالا زمان آن رسیده که شکرگزار چیز هایی باشید که به شما ارزانی شده اند. شکرگزاری تنها یک عمل اخلاقی نیست، بلکه هورمون کورتیزول را که باعث ایجاد استرس می گردد به میزان 23 درصد کاهش می دهد. تحقیقی در دانشگاه دیویس (Davis) در کالیفرنیا انجام شد که نشان می دهد افرادی که شکرگزار و قدردان هستند، همیشه حالِ خوبی دارند، پرانرژی هستند و به دلیل کاهش سطح هورمون کورتیزول، نگرانیِ کمتری دارند.

اگر سعی کنید هر روز بر چیز های مثبت تمرکز کنید، روحیه شکرگزاری را در خود پرورش داده اید. هر وقت افکار منفی به سراغ تان آمد، از این روش بهره ببرید تا بتوانید همه چیز را تغییر دهید و مثبت فکر کنید، در این صورت است که مثبت اندیشی روش زندگی شما خواهد شد.

منبع: فرادید
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1609

به "چرا باید مثبت اندیش باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید مثبت اندیش باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید