هشدار، آنچه نباید به بچه ها خود بگویید

به گزارش بانوی ایران، بسیاری از جملاتی که به بچه ها می گوییم، تاثیر بدی روی آینده آن ها می گذارد. به جای آن ها، چه بگوییم؟

هشدار، آنچه نباید به بچه ها خود بگویید

طبق تحقیقات، آن چیزی که بیشتر والدین به آن باور دارند با آن چیزی که در واقعیت تاثیر گذار است، کاملا با هم متفاوت هستند. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا ما قصد داریم که به بیان شایع ترین نصیحت های والدین که اغلب اشتباه هستند، بپردازیم. بعلاوه در ادامه به شما می گوییم که باید به جای آن ها چه چیزی را بگویید.

شایع ترین نصیحت های والدین

همه والدین می خواهند بچه هاشان در آینده پیروز گردد. به همین دلیل، با توجه به تجربه های خودشان به بچه ها رفتارهایی را آموزش می دهند که فکر می نمایند باعث تضمین پیروزیت او می گردد.

آنچه می گوییم: از شایع ترین نصیحت های والدین، روی آینده تمرکز کن و در پی پاداش باش

آنچه باید بگوییم: در لحظه زندگی کن

واقعا سخت است که بتوان همواره متمرکز بود. تحقیقات نشان می دهد 50 درصد مواقعی که بیدار هستیم، فکر ما در حال تفکر برای تصمیم گیری است و بر روی چیز خاصی تمرکز ننموده است یعنی یا مشغول مرور گذشته است یا نگران آنچه قرار است در آینده رخ دهد. همه این فکرها باعث می شوند ما حس های مختلفی را تجربه کنیم. بچه ها اگر یاد بگیرند که چگونه در لحظه زندگی نمایند، لحظات شادتری را تجربه نموده و سریع تر یاد می گیرند. به علاوه خلاقیت آن ها نیز بیشتر شده و می توانند مسائل را راحت تر حل نمایند.

آنچه می گوییم: استرس اجتناب ناپذیر است؛ باز هم ادامه بده

آنچه باید بگوییم: یاد بگیر که استرس را کنترل کنی

به صورت طبیعی، بچه ها در سال های اولیه نوجوانی، به خاطر نمره ها و عملکرد بهتر در مدرسه دچار استرس می شوند. ما معمولا به گونه ای با بچه ها برخورد می کنیم که انگار استرس، عضوی جدا نشدنی از راه پیروزیت است.

احتمالا با خود می گویید که استرس در محیط کاری و در مشاغل مهم و پردرآمد اجتناب ناپذیر است. حرف شما تقریبا درست است، ولی روشی که ما به بچه ها خود برای مقابله با این استرس نشان می دهیم، درست نیست. ما باید به آن ها یاد بدهیم که چگونه به اعصاب خود مسلط باشند و چگونه از روش هایی مثل مدیتیشن، یوگا و غیره برای رفع کردن استرس استفاده نمایند. برای اینکه احساسات بهتری را تجربه کنید به مطلب هرگز اشتباهات گذشته را تکرار نکنید سر بزنید.

آنچه می گوییم: از وقتت برای درس خواندن استفاده کن

آنچه باید بگوییم: از کاری نکردن هم می توانی لذت ببری

بچه ها فکرشان به گونه ای است که می توانند از یک موقعیت خسته نماینده مثل در اتاق انتظار ماندن، یک تفریح خلق نمایند. پس سعی کنید بچه ها را به حال خود بگذارید. حتی اگر خواستند دراز بکشند و ابرها را نگاه نمایند شما به آن ها یاد می دهید آرامش چیست و چگونه می توان از آن لذت برد.

آنچه می گوییم: شایع ترین نصیحت های والدین، فقط با توجه به توانایی هایت ادامه بده

آنچه باید بگوییم: می توانی اشتباه کنی و از آن ها درس بگیری

والدین معمولا عادت دارند هویت بچه ها خود را با توجه به توانایی هایشان بسازند. هرچه کودکتان را به سمت یک شخصیت خاص هل بدهید، باعث می شوید بچه ها کمتر جرئت نمایند تا به سمت چیزهای نو بروند. می توانید به آن ها یاد بدهید که با کوشش می توانند هرچیزی را یاد بگیرند و چگونه با شکست روبه رو شوند.

آنچه می گوییم: از شایع ترین نصیحت های والدین، ضعف هایت را بشناس و هیچ وقت نازک نارنجی نباش

آنچه باید بگوییم: با خودت خوب رفتار کن

طبق تحقیقاتی که روی مبحث انتقاد کردن از خود اجرا شده است، بیشترین خروجی این رفتار خود تخریبی است. این کار باعث می گردد بیشتر روی اینکه چه مسئله ای دارند، تمرکز نمایند. این یعنی ترس از شکست و در ادامه به راحتی کوتاه آمدن. بعلاوه باعث می گردد آن ها تصمیم های بدی بگیرند.

والدین باید بچه ها را به سمتی راهنمایی نمایند تا روحیه به خود توجه کردن در آن ها تقویت گردد.

برای مثال، یک کودک خجالتی اگر به این درک برسد، متوجه می گردد که روحیه او مثل بقیه نبوده و مسئله ای ندارد که برخی مواقع خجالتی باشد. با این خودآگاهی، او می تواند برترین تصمیم ها را برای خارج شدن از پوسته خود بگیرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا برخی افراد از عاشق شدن می ترسند؟ را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 14 فروردین 1402 بروزرسانی: 14 فروردین 1402 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2269

به "هشدار، آنچه نباید به بچه ها خود بگویید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار، آنچه نباید به بچه ها خود بگویید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید