نوشیدنی کفیر و همه واقعیت ها درباره این فرآورده ارزشمند

به گزارش بانوی ایران، مصرف فرآورده های فراسودمند طی دهه گذشته در سراسر جهان رو به افزایش است. علت این موضوع شاید توجه مصرف کنندگان به محصولات مفید و سلامتی بخش باشد. در این میان، محصولات لبنی تخمیری خصوصا نوشیدنی کفیر ناری با داشتن خواص تغذیه ای فراوان و گروه های پروبیوتیکی خاصش بیشتر مورد توجه محققان غذایی قرار گرفته است.

نوشیدنی کفیر و همه واقعیت ها درباره این فرآورده ارزشمند
  1. تاریخچه کفیر
  2. دلایل خواص شگفت انگیز کفیر ناری
  3. عملکرد نوشیدنی کفیر ناری در دستگاه گوارش
  4. روش های نگهداری کفیر ناری

تاریخچه کفیر؛ نوشیدنی فراسودمند

تاریخچه این محصول به زمانی برمی گردد که مردم ساکن کوه های قفقاز در روسیه برای تهیه آن، شیر را در پوست بز با دانه های کفیر تخمیر می کردند. کفیر بر گرفته از کلمه (کِف) (Keyif) در زبان ترکی است که به معنی حس خوب و لذت است.

ساکنان بومی قفقاز راز سلامتی و طول عمر خود را به این نوشیدنی تخمیری نسبت می دهند. این نوشیدنی بسته به محل جغرافیایی فراوریش با نام های بولگاروس (Bulgaros)، کیافور (Kiafur)، کیپی (Kippi) و کناپون (Knapon) نیز شناخته می گردد.

علت خواص شگفت انگیز نوشیدنی کفیر ناری

وجه تمایز نوشیدنی کفیر با سایر محصولات تخمیری هم رده خود، این است که در این نوشیدنی انواع فراوانی از خانواده های باکتریایی پروبیوتیک بصورت فعال و زنده وجود دارند که با ادامه فعالیت خود در طول روده گوارش اثرات به سزایی بر سلامت انسان دارند.

از جمله معروف ترین آن ها می توان خانواده های بیفیدوباکتریوم، لویکونوستوک، لاکتوباسیلوس و لاکتیک اسید باکتری ها را نام برد. علاوه براین، رسته های مختلفی از مخمرهای مفید مانند فرمِنتانز، ساکارومایسس و کازاکستانیا وجود دارند که نهایتا مجموع فعالیت آن ها در کنار باکتری های کفیر، طی فرآیند تخمیر شیر باعث فراوری ترکیبات فراسودمند و زیست فعال گوناگون می گردد و در بهبود مکانیسم های بدن موثر است.

یکی از این ترکیبات، کفیران نام دارد که علاوه بر ایجاد بافت لذتبخش در نوشیدنی کفیر، چرخه فعالیت سلول های سرطانی را از کار انداخته و با کاهش فعالیت باکتری های بیماری زای روده ای، از التهاب روده پیشگیری می نماید. بعلاوه حضور بیشتر کفیران در روده به تنظیم سطح چربی و قند خون یاری خواهد نمود.

بعلاوه مخمرهای موجود در کفیر قادر به ساخت اسید فولیک هستند. اسیدفولیک، کوآنزیم واکنش های حیاتی برای رشد سلول ها است. کمبود اسید فولیک در خانم ها به ویژه خانم های باردار شایع است.

عملکرد نوشیدنی کفیر ناری در دستگاه گوارش

هفت حقیقت درباره فواید کفیر، این نوشیدنی مفید و ارزشمند را در قبلا در مطلب دیگری شرح دادیم، در اینجا به صورت مختصر عنوان می کنیم.

بعد از نوشیدن کفیر و ورود آن به سیستم گوارش انسان، محیط روده تحت تاثیر فعالیت و تکثیر پروبیوتیک های کفیر به گونه ای تغییر می نماید که از جمعیت باکتری های مضر موجود در روده کاسته شده و قادر به فعالیت و فراوری توکسین (سم)های بیماری زا نخواهند بود. لذا در این فرصت، بدن با جذب ترکیبات حاصل از فعالیت آن ها می تواند مکانیسم های مختلفی را تقویت کند. از جمله؛ عملکرد نورون های عصبی، چرخه فعالیت آنزیم های کبدی، سوخت و ساز چربی و قند، فشار خون و سیستم ایمنی. برای مثال؛ پپتیدهای فراسودمند موجود در کفیر به علت خاصیت بازدارندگی خود در مسیر فعالیت آنزیم ACE خون، می توانند از افزایش فشار خون جلوگیری نمایند. نحوه عملکرد آن ها در شکل زیر آورده شده است:

همانطور که گفته شد، این فرآورده، عملکرد سیستم گوارش در زمان مصرف آنتی بیوتیک را بهبود می بخشد، محیط روده را ضدعفونی نموده و با افزایش حرکات دودی روده در جلوگیری از یبوست موثر است.

روش های نگهداری کفیر ناری

نکته مهم در محصولات پروبیوتیک، به ویژه کفیر زنده و فعال بودن اندازه موثر باکتری ها است . روی بسته بندی این محصولات به مصرف نماینده تأکید می گردد که آن را در یخچال نگهداری کند چرا که گرما فعالیت این باکتری ها را زیاد می نماید، به همین علت ممکن است از بسته بیرون بزند و نشت کند.

در این راستا با فراوری ماست و نوشیدنی کفیر ناری و بعلاوه پنیر کفیر ناری ، فرآورده ای فراسودمند در خانواده محصولات پروبیوتیک با نام تجاری ناری، توانسته است گامی مثبت جهت ارتقای سبد تغذیه ای و سلامت ایرانیان برداشته و امید است در آینده ای نزدیک محصولات فراسودمند متنوعی در دسترس عموم مردم قرار دهد.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2225

به "نوشیدنی کفیر و همه واقعیت ها درباره این فرآورده ارزشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشیدنی کفیر و همه واقعیت ها درباره این فرآورده ارزشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید