مقدار بار مجاز داخل کابین هواپیما چقدر است؟

به گزارش بانوی ایران، وب سایت ایوار - طناز قربانی: آگاهی از میزان بار مجاز داخل کابین هواپیما به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در حین پرواز یا بعد از رسیدن به مقصد بسیار لازم است.

مقدار بار مجاز داخل کابین هواپیما چقدر است؟

توجه به قوانین حمل بار مجاز در کابین هواپیما اهمیت زیادی دارد و درصورت بی توجهی ممکن است مشکلاتی را در طول سفر برای تان ایجاد کند. میزان بار مجاز داخل کابین هواپیما به عوامل زیادی ازجمله شرکت هواپیمایی جهت و کلاس پروازی بستگی دارد. در این مقاله با قوانین حمل بار و میزان بار مجاز داخل کابین هواپیما بیشتر آشنا خواهید شد.

بار مجاز داخل کابین هواپیما

مسافرین کابین فِرست کلاس و بیزنس کلاس اجازه حمل 2 چمدان سایز کابین به اضافه یک کیف دستی کوچک را دارند. هریک از چمدان ها نباید بیشتر از 55 × 38 × 20 سانتی متر باشد. وزن هرکدام هم نباید بیشتر از 7 کیلوگرم باشد.

مسافرین کابین های کلاس اکونومی اجازه حمل 1 قطعه چمدان سایز کابین به اضافه یک کیف دستی کوچک را دارند. ابعاد این چمدان نباید بیشتر از 55 × 38 × 20 سانتی متر و وزن آن نباید بیشتر از 7 کیلوگرم باشد.

البته گفتنی است که برای شرکت های هواپیمایی مختلف، ابعاد و حجمِ استاندارد بار داخل کابین هواپیما ممکن است متفاوت باشد.

بار مجاز داخل کابین هواپیما در کلاس اکونومی

در کلاس اکونومی می توانید این بار ها را بدون پرداخت هزینه به داخل کابین ببرید:

یک کیف یا ساک همراه که باید:

 • دارای ابعادی حداکثر 55 × 38 × 20 سانتی متر باشد. این ابعاد شامل دسته، جیب و چرخ هستند.
 • دارای وزن کمتر از 7 کیلوگرم باشند.
 • قابل حمل توسط مسافر باشد و به راحتی در قفسه بالای سر مسافر جای بگیرد.
 • شامل کالا های خطرناک نباشد؛ مگر این که مجوز حمل به داخل کابین داشته باشند.
 • فضای کافی برای لوازم خریداری شده از فرودگاه یا دیوتی فری (معاف از پرداخت های گمرکی) داشته باشد.
 • به علاوه، هر مسافر می تواند یک وسیله شخصی ازجمله کیفِ دستیِ زنانه یا مردانه یا کیفِ لپ تاپ را همراه با خود به داخل کابین هواپیما بیاورد. این وسایل تنها به شرطی می توانند به داخل کابین حمل شوند که به راحتی در زیرِ جایگاهِ مقابل مسافر جای بگیرند.

اگر بارِ همراه شما دارای وزن یا ابعاد زیادی است و نمی تواند به این شکل در زیر جایگاه قرار بگیرد یا در قفسه ها گذاشته گردد یا به هر دلیلی خطرناک محسوب می گردد باید به عنوان بارِ چک شده در قسمت بار هواپیما حمل گردد.

تمام آیتم های اضافی مانند اُوِرکت، چتر، دوربینِ کوچک یا ساکِ خرید های دیوتی فری را می توانید با خود به داخل کابین بیاورید. در موارد دیگر، آیتم های اضافی به عنوان اضافه بار تلقی می شوند و هزینه خواهند داشت.

بار مجاز داخل کابین هواپیما در بیزنس کلاس

در قسمت بیزنس کلاس می توانید این آیتم ها را به صورت رایگان با خود به داخل کابین هواپیما ببرید.

دو عدد کیف یا ساک همراه که باید:

 • به ترتیب دارای ابعادی کمتر از 55 × 38 × 20 سانتی متر و 45 × 35 × 20 سانتی متر باشند. این مقیاس ها شامل دسته، جیب و چرخ هم می گردد.
 • دارای وزنی کمتر از 7 کیلوگرم باشند. گاهی این وزن متغیر است و ممکن است به کمتر از 5 کیلوگرم هم برسد.
 • به جای یک کیفِ 5 کیلوگرمی می توانید یک گارمِنت بگ با ضخامت 20 سانتی متر (پس از تا شدن) همراه داشته باشید.
 • قابل حمل توسط مسافر باشند و به راحتی در قفسه بالای سر مسافر جای بگیرند.
 • شامل کالا های خطرناک نباشند؛ مگر این که مجوز حمل به داخل کابین داشته باشند.
 • فضای کافی برای لوازم خریداری شده از فرودگاه یا دیوتی فری داشته باشند.

به جای حمل 2 کیف با ویژگی های بالا می توانید 1 کیف با ویژگی های زیر همراه داشته باشید:

 • کیفی که دارای ابعادی حدودا کمتر از 56 × 45 × 25 سانتی متر باشد. این ابعاد شامل دسته، جیب و چرخ هم می گردد.
 • دارای وزنی کمتر از 13 کیلوگرم باشد.
 • قابل حمل توسط مسافر باشد و به راحتی در قفسه بالای سر مسافر جای بگیرد.
 • شامل کالا های خطرناک نباشد؛ مگر این که مجوز حمل به داخل کابین داشته باشد.
 • فضای کافی برای لوازم خریداری شده از فرودگاه یا دیوتی فری داشته باشد.

به علاوه، هر مسافر می تواند یک وسیله شخصی ازجمله کیف دستیِ زنانه یا مردانه یا کیفِ لپ تاپ را با خود حمل کند. این وسایل تنها به شرطی می توانند به داخل کابین حمل شوند که به راحتی در زیرِ جایگاهِ مقابل مسافر جای بگیرند.

اگر بارِ همراه شما دارای وزن یا ابعاد زیادی است و نمی تواند به این شکل در زیر جایگاه قرار بگیرد یا در قفسه ها گذاشته گردد، یا به هر دلیلی خطرناک محسوب می گردد باید به عنوان بارِ چک شده در قسمت بار حمل گردد.

تمام آیتم های اضافی مانند اُوِرکت، چتر، دوربینِ کوچک یا ساکِ خرید های دیوتی فری را باید با خود به داخل کابین بیاورید. در موارد دیگر، آیتم های اضافی به عنوان اضافه بار تلقی می شوند و حمل آن ها در قسمت بار هزینه خواهند داشت.

خرید های دیوتی فری (Duty Free) مانند نوشیدنی، سیگار و عطر، در مقادیر معقول در هر کلاس پروازی مجاز هستند. با این حال، محدودیت حمل مایعات در بسیاری از فرودگاه ها ممکن است مانع از عبور این آیتم ها از محل های بازرسی و امنیتی شوند.

سفر به همراه نوزاد

مسافرین تمام کلاس های پروازی که به همراه نوزاد سفر می نمایند می توانند یک قطعه چمدان که توسط فرودگاه چک و تحویل داده شده، برای نوزاد به داخل کابین هواپیما ببرند. از نظر اهمیت اندازه، ابعاد این کیف نباید بیشتر از 55 × 38 × 20 سانتی متر باشد. زمانی که مفهوم قطعه چمدان مدنظر باشد، وزن آن باید کمتر از 23 کیلوگرم و زمانی که مفهوم وزن مد نظر است وزن کیف باید کمتر از 10 کیلوگرم باشد.

به علاوه، مسافرینی که با نوزاد سفر می نمایند و جایگاه کودک ندارند، می توانند درصورت وجود داشتن فضای کافی در کابین، یک تخت خواب نوزاد یا یک کالسکه تاشو به داخل کابین هواپیما بیاورند. اگر فضای کافی در داخل کابین وجود نداشته باشد، این آیتم ها باید توسط فرودگاه چک شوند. البته درصورت چک شدن در برابر بار مجاز شما محاسبه نخواهند شد.

حمل انواع پودر در کابین هواپیما

در پرواز هایی که به آمریکا، استرالیا و نیوزیلند سفر می نمایند، در طول این کشور ها پرواز می نمایند و یا از آن ها راهی هستند، حمل ظروف حاوی انواع پودر که وزنی معادل یا بیشتر از 350 میلی لیتر دارند در داخل کابین ممنوع است.

ظروف پودر هایی که معادل یا بیشتر از 350 میلی لیتر هستند باید حتما چک شوند.

باتوجه به آخرین نقطه عزیمت شما، اگر در وسایل همراه تان در کابین هر گونه پودر در ظروفی با وزنی معادل یا بیشتر از 350 میلی لیتر وجود داشته باشد، در فرودگاه بین المللی دبی (DXB)، فرودگاه میلان-مالپنسا (MXP) و فرودگاه بین المللی آتن (ATH) مصادره خواهد شد.

پودر هایی که کمتر از 350 میلی لیتر وزن دارند ممکن است مورد آنالیز مجدد قرار بگیرند.

پودر های فرمول کودک، دارو های تجویزی و بقایای انسانی (خاکستر) از این قوانین معاف هستند.

موادِ پودر مانندی که در فروشگاه های دیوتی فریِ فرودگاه خریداری می شوند باید حتما در کیسه های شفاف و مهر وموم شده قرار بگیرند. به خاطر داشته باشید که رسید خرید این محصولات را باید حتما به همراه داشته باشید.

این قوانین مطابق به دستورالعمل های جدید اداره امنیت حمل ونقل ایالات متحده (TSA)، وزارت امور داخلی دولت استرالیا و سازمان هواپیمایی کشور نیوزیلند هستند.

حمل و نقل مایعات

محدودیت حمل مایعات به داخل کابین هواپیما اکنون برای تمام مسافرانی که از فرودگاه بین المللی دبی سوار هواپیما می شوند یا از این فرودگاه ترانزیت می شوند، مشابه دیگر فرودگاه های دنیا اعمال می گردد.

بارِ مسافران پرواز هایی که به کشور هایی ازجمله استرالیا و نیوزیلند سفر می نمایند از نظر همراه داشتن مایعات، ذرات معلق و اسپری و هرگونه ژل، مجددا در گیتِ خروجی مورد بازرسی قرار خواهند گرفت. هر آیتمی که بر خلاف قوانین قوانین امنیتی باشد مصادره خواهد شد.

توجه داشته باشید که این بازرسی ها ممکن است شما را از به همراه داشتن کالا های مایعِ دیوتی فری که پیش از پرواز خریداری نموده اید باز دارند. این قوانین شامل آیتم هایی که در هواپیما خریداری نموده اید و به همراه کیف دستی خود حمل می کنید هم می شوند.

کالا هایی که در فرودگاه بین المللی دبی خریداری می شوند می توانند درصورت بسته بندی به صورت جداگانه به هواپیما ارسال شوند. این قانون شامل افرادی است که به یا به وسیله کشور هایی با محدودیت حمل مایعات سفر می نمایند و می توانند بارِ خود را در بدو ورود در مقصد تحویل بگیرند.

به منظور کسب اطمینان از این که آیا مایعاتی که همراه با خود به هواپیما می آورید با قوانین بین الملل سازگار هستند، حتما از بسته بندی و انتقال آن ها به شکل زیر اطمینان حاصل کنید.

تمام مایعات اعم از ژل، ذرات معلق یا اسپری ها، لوسیون، انواع خمیر، کِرِم و آیتم های دیگری با درجه غلظت مشابه باید در یک ظرف مناسب با حجم کمتر از 100 میلی لیتر قرار داده شوند. مایعاتی که در ظروفی با حجم بیشتر از 100 میلی لیتر قرار دارند پذیرفته نخواهند شد؛ حتی اگر ظرف کاملا پر نشده باشد.

ظروف باید در یک کیسه پلاستیکیِ شفاف و قابل مهروموم شدن و با حجم کمتر از 1 لیتر قرار داده گردد. کیف های بزرگ تر یا کیف هایی مانند کیف های تاشو که قابل مهروموم شدن نیستند اجازه ورود به کابین نخواهند داشت. ظروف باید به راحتی در کیسه پلاستیکی جای بگیرند و درب کیف به راحتی بسته گردد.

ضروری است حتما این کیسه پلاستیکی را برای آنالیز های مجدد در قسمت بازرسی نشان دهید. هر مسافر تنها می تواند یک کیسه همراه خود داشته باشد.

داروها، شیر یا غذای کودک، احتیاج های غذایی خاص از این قوانین معاف هستند؛ البته باید علت به همراه داشتن این آیتم ها با ارائه مدرک قابل قبول توجیه گردد.

تجهیزات ورزشی و آلات موسیقی

تجهیزات ورزشی و آلات موسیقی از نظر اندازه و وزن مشمول قوانینی مشابه دیگر آیتم های مجاز در داخل کابین هواپیما می شوند. با این حال، می توانید با پرداخت هزینه یک جایگاهِ هواپیما این آیتم ها را همراه با خود به داخل کابین ببرید.

توجه داشته باشید که حمل آلات موسیقی دارای قوانین و محدودیت های خاصی است.

ورود وسایل موتوری شخصی به داخل کابین ممنوع است. به دلیل حفظ امنیت مسافران، ورود وسایل موتوریِ شخصی ازجمله هاوِربورد (Hoverboard)، مینی سِگ وِی (Mini Segway) و اسکوتر برقی به داخل کابین هواپیما ممنوع است. این وسایل را نمی توان به عنوان بارِ چک شده یا دستی حمل کرد، زیرا دارای باتری های لیتیومیِ بزرگ هستند.

بار و کلا های غیر مجاز و خطرناک

بر اساس قوانین بین المللی و حفظ امنیت مسافران، قوانین خاصی در مورد حمل بار مجاز به داخل کابین هواپیما وجود دارد. آیتم هایی که موجب آسیب دیدگی می شوند یا تهدیدنماینده امنیت باشند، تنها به صورت بارِ چک شده قابل حمل هستند و امکان حمل آن ها به داخل کابین هواپیما وجود ندارد. طبق آئین نامه کالا های خطرناک (IATA) این آیتم ها بید حتما به صورت بارِ چک و بسته بندی شده حمل شوند.

بعضی از مواردی که در لیست آیتم های خطرناک قرار می گیرند عبارتند از:

 • اسلحه های واقعی یا اسباب بازی
 • اسلحه و مهمات
 • مواد منفجره یا هر آیتمی که حاوی مواد منفجره باشد (برای مثال وسایل آتش بازی)
 • چاقو در هر شکل، نوع و اندازه
 • چاقوی پاکت نامه
 • کارد و چنگال فلزی
 • تیر و کمان سنگی
 • انواع تیغ
 • ابزار کار
 • دارت
 • قیچی
 • ناخن گیر
 • سوزن ها و سرنگ های تزریق زیرجلدی یا هایپودِرمیک (مگر اینکه به دلایل پزشکی و همراه با گواهیِ پزشکی که تائیدنماینده این شرایط باشد حمل شوند).
 • میل بافتنی
 • درب بازکن
 • اشاره گر لیزری

کالا های خطرناک به اقلامی اطلاق می شوند که امنیت و سلامت مسافران را به خطر می اندازند. قوانین حمل این لوازم توسط سازمان مقررات هواپیمایی کشور (Civil Aviation Regulation) تنظیم شده است. حمل این کالا ها نه به عنوان بارِ چک شده امکان پذیر است نه در داخل کابین هواپیما. البته در بعضی موارد استثنائاتی هم وجود دارد.

حمل تمام وسایل آتش بازی و لوازمی که حاوی مواد منفجره و قابل اشتعال هستند، برای مثال ترقه ها، فشفشه ها، راکت بطری و لوازم تولیدنماینده جرقه به عنوان بارِ چک شده و بارِ داخل کابین ممنوع است.

محل قرارگیری بار داخل کابین هواپیما

باری که همراه خود به داخل کابین هواپیما می برید یا باید زیر جایگاهِ مقابلِ شما یا در یکی از قفسه های بالای سرتان قرار داده گردد. هرگز بارِ همراه خود را پشتِ پاهای تان، در راهرو یا جلوی خروجی های اضطراری قرار ندهید.

نکات مهم درباره بار مجاز داخل کابین هواپیما

ظرفیت نگه داری بارِ داخل کابین هواپیما محدود است در نتیجه:

اگر بارِ همراه شما در محدود ه مجاز قرار می گیرد، اما فضای کافی داخل کابین وجود ندارد، از شما درخواست می گردد تا به صورت رایگان آن را در قسمت بار های چک شده قرار دهید. این فرایند زمان سوارشدن به هواپیما صورت می گیرد.

در این زمان به شما یک رسید دریافت بار (baggage claim) داده می گردد تا بتوانید بدون پرداخت هزینه بار خود را از روی نوار دریافت بار در فرودگاه مقصد تحویل بگیرید. باید توجه داشته باشید که هرگونه وسیله ای که مناسب حمل در قسمت بار نیست باید از چمدان خارج گردد. این وسایل شامل لپ تاپ، دوربین و ... هستند.

هر آیتمی که وزن و ابعادی بیشتر از محدوده معین شده داشته باشد، باید در قسمت بار های چک شده به مقصد حمل شوند. به علاوه، هزینه بار برای شما منظور خواهد شد. در این مورد، یک رسیدِ دریافت بار به شما داده می گردد تا چمدان خود را در فرودگاه مقصد تحویل بگیرید.

منبع: en.aegeanair ،emirates

منبع: برترین ها
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 585

به "مقدار بار مجاز داخل کابین هواپیما چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدار بار مجاز داخل کابین هواپیما چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید