قیمت های عجیب بازار لوازم خانگی؛ یخچال خارجی 90میلیون

به گزارش بانوی ایران، قیمت های عجیب و غریب لوازم خانگی در بازار، مصرف کنندگان و خریداران این روز های لوازم خانگی را با نگرانی های بسیاری روبرو نموده است.

قیمت های عجیب بازار لوازم خانگی؛ یخچال خارجی 90میلیون

به گزارش خبرآنلاین، قیمت لوازم خانگی، به خصوص محصولات خارجی در بازار به حدی شوکه نماینده است که در حال حاضر قیمت یک یخچال خارجی با پراید صفر به یک مقدار است.

البته در کنار دغدغه قیمتی، مصرف نمایندگان نگران کیفیت محصولات موجود در بازار هستند. بسیاری می گویند نگران این هستند با وجود آنکه قیمت گزافی را برای خرید کالا ها صرف می نمایند، در آینده با خرابی این محصول روبرو شوند؛ چراکه محصولات اصل در بازار کمیاب شده و بسیاری از محصولات موجود در بازار معمولا تقلبی هستند.

واردات چرا ممنوع شد؟

حدود 2 سال قبل وزارت صمت در راستای حمایت از فراوری داخل، واردات لوازم خانگی را ممنوع نمود تا هم مانع خروج ارز از کشور گردد و هم به نوعی فراوریات داخلی بتوانند بازار را در اختیار بگیرند و حتی بتوانند حجم صادرات را نیز افزایش دهند.

چندی پیش منصور عالی پور، نایب رییس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای مطرح نمود: واردات لوازم خانگی به صفر رسیده و فراورینمایندگان ایرانی تمام کوشش خود را برای تامین احتیاج بازار می نمایند، اما فعلا احتیاج بازار داخل بیشتر از فراوریات است.

آذرماه سال گذشته بود که زرندی معاون برنامه ریزی وزیر صمت خبر از برنامه ریزی ویژه این وزارتخانه در این بخش داد و ابراز امیدواری نموده بود که در این صنعت سه تا پنج برند اصلی شکل بگیرد، اما در این میان یکی از مشکلاتی اصلی که به گفته معاون وزیر صمت وجود دارد، احتیاج به سرمایه در گردش سالانه بین 5 تا 7 هزار میلیارد تومان نقدینگی است.

در حالی که طی دو سال اخیر با خروج برند های خارجی، مسوولان وزارت صمت از این صنعت حمایت کردند که در تمام این مدت بازار لوازم خانگی روی آرامش را به خود ندیده است و از نظر قیمت روز های آشفته ای را پشت سر گذاشته است و طی این مدت همیشه شاهد افزایش قیمت بوده است.

حتی در ابتدای سال جاری فراورینمایندگان قیمت محصولات خود را بدون مصوبه سازمان حمایت افزایش دادند که پس مدتی سازمان حمایت به این افزایش قیمت رسمیت بخشید و رسما افزایش 25 درصدی قیمت ها را اعلام و فراورینمایندگان را موظف به ثبت اطلاعات قیمت در سامانه 124 کرد.

کاهش 40 درصدی تقاضا در بازار

افزایش قیمت ها که از سال قبل تقاضا در بازار لوازم خانگی را کاهش داده بود، همچنان ادامه دارد؛ به طوری که بنا به گفته رییس جدید اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، با افزایش قیمت ها حداقل 40 درصد تقاضا در بازار لوازم خانگی با کاهش روبرو شده است.

اکبر پازوکی در شرح این موضوع مطرح نمود: با توجه به افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی، قدرت خرید کاهش یافته و تقاضا کم شده است.

به اعتقاد او، در واحد های صنفی کالا موجود است، اما به دلیل قیمت های بالا خریدار کمتر مراجعه می نماید.

رییس اتحادیه لوازم خانگی متذکر شد: با توجه به ممنوعیت واردات، باید با فراوری داخل جایگزین گردد و اگر این کار صورت نگیرد، به ناچار واحد ها از جای دیگر کالای خود را تامین می نمایند.

وی توضیح داد: اگر فراوری کافی و رقابت وجود داشته باشد هم قیمت کاهش می یابد و هم همانند دو سال قبل، شرکت ها با طرح های مختلف کالا را ارائه می نمایند.

پازوکی یادآور شد: دو سال قبل با سرمایه 50 میلیون تومانی یک فروشگاه 30 متری لوازم خانگی پر از کالا می شد، اما اکنون این مبلغ به یک میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی گفت: قیمت ماشین لباسشویی داخلی به 10 میلیون رسیده و هیچ فردی درباره این افزایش از فراورینمایندگان سوال نمی نماید.

اتمام حجت با متخلفان بازار لوازم خانگی

در این شرایط، وزارت صنعت برای کنترل شرایط بازار لوازم خانگی، با متخلفان این بازار اتمام حجت کرد. محمدرضا کلامی، سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به مقامات مسئول این وزارتخانه، خواهان تسریع در اجرایی شدن مصوبات پیشین کارگروه تنظیم بازار مبنی بر ثبت اطلاعات خرید و فروش فعالان تجاری بازار لوازم خانگی در سامانه جامع تجارت شد.

بر اساس محتوای نامه کلامی، با توجه به مصوبات و ابلاغیه های پیشین و همچنین ارائه آموزش های لازم برای ثبت اطلاعات لوازم خانگی در سامانه جامع تجارت، همه دستگاه های ذی ربط می بایست برای اجرایی شدن این مصوبات وظایف خود را انجام دهند.

به نظر می رسد با توجه به قید فوریت این نامه و همچنین مصوبات قبلی کارگروه تنظیم بازار در روز های 6 و 15 تیرماه به شماره 93366/60 و 85197/60 مبنی بر لزوم اظهار اسناد خرید و فروش در سامانه جامع تجارت، باید منتظر برخورد با بازیگران متخلف بازار لوازم خانگی باشیم.

درخواست وزارت صنعت از فراورینمایندگان لوازم خانگی

شرایط نابه سامان قیمت ها در بازار لوازم خانگی به حدی رسیده که وزارت صمت ناچار شد در این باره دستور ویژه صادر کند و طرح ویژه عرضه مستقیم لوازم خانگی برای زوج های جوان را در دستور کار این وزارتخانه قرار دهد.

در این خصوص سرپرست معاونت بازرگانی داخلی خاطرنشان کرد: تمامی شرکت های فراورینماینده لوازم خانگی که توانایی حضور در طرح فراوری و تحویل لوازم خانگی ارزان قیمت را دارند، می توانند در این طرح مشارکت نمایند.

به گفته محمدرضا کلامی، در این طرح مشارکت از تمامی فراورینمایندگانی که قادر باشند تمام یا بخشی از 5 قلم کالای پرمصرف اعلامی را تامین نمایند، دعوت به عمل می آید.

وی در شرح این مطلب اضافه نمود: ممکن است بعضی فراوری نمایندگان بتوانند هر 5 قلم کالا را در قالب این طرح فراوری نمایند و بعضی دیگر برای فراوری چند قلم کالا یا حتی یک قلم از این مجموعه اعلام آمادگی نمایند.

کلامی با تاکید بر اینکه پیش از این نیز ستاد تنظیم بازار از تمامی فراورینمایندگانی که قابلیت مشارکت در این طرح را دارند، دعوت به عمل آورده بود، افزود: در هر دو حالت ستاد تنظیم بازار از مشارکت واحد های فراوریی استقبال می نماید.

دبیر ستاد تنظیم بازار با تاکید بر اینکه تا کنون دو فراورینماینده داخلی برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی نموده اند، گفت: ستاد تنظیم بازار برای اجرایی شدن مشارکت سایر فراورینمایندگان، در انتظار اعلام کتبی واحد های فراوریی است.

وی با اشاره به اینکه در این بسته های حمایتی 5 قلم کالای اصلی مورد احتیاج هر خانوار شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و جاروبرقی تدارک دیده شده است، توضیح داد: باز هم تاکید می کنم حتی اگر فراورینماینده ای یک قلم از این اقلام را می تواند در قالب این طرح تأمین کند، قادر به مشارکت در این طرح خواهد بود.

کلامی متذکر شد: طبق برنامه ریزی اجرا شده، بسته لوازم خانگی شامل 5 قلم کالای اعلام شده برای گروه های هدف، قیمتی کمتر از 10 میلیون تومان را داراست.

به گفته وی در مرحله اول طبق برنامه ریزی های اجرا شده این بسته به زوج های جوان واجد شرایطی که تحت پوشش سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری و همچنین تعاونی های کارگری و کارمندی هستند، تخصیص خواهد یافت.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1197

به "قیمت های عجیب بازار لوازم خانگی؛ یخچال خارجی 90میلیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت های عجیب بازار لوازم خانگی؛ یخچال خارجی 90میلیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید