قصه قرص های چربی سوز

به گزارش بانوی ایران، قرص های چربی سوز اغلب دارای کافئین و افدرین هستند و براساس این دو ماده باعث افزایش مصرف کالری می شوند. با این حساب، برای آشنایی با مقدار تاثیر این قرص ها بهتر است پیش از هر چیز با آثار افدرین و کافئین آشنا شویم.

قصه قرص های چربی سوز

قصه قرص های چربی سوز

نویسنده:دکتر گلرخ ثریا

قابل توجه آنهایی که می خواهند با این قرص ها وزن کم نمایند

قرص های چربی سوز اغلب دارای کافئین و افدرین هستند و براساس این دو ماده باعث افزایش مصرف کالری می شوند. با این حساب، برای آشنایی با اندازه تاثیر این قرص ها بهتر است پیش از هر چیز با آثار افدرین و کافئین آشنا شویم.

افدرین باعث انبساط ریه ها می گردد؛ ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد؛ باعث کاهش اشتها می گردد و مانند یک دیورتیک عمل می نماید، یعنی باعث افزایش دفع ادرار می گردد. البته اگر شما آسپرین یا یک نوع داروی قلبی یا نوع دیگری از داروی ضدآسم (غیر از افدرین) را مصرف می کنید یا اینکه نسبت به کافئین حساسیت دارید، نباید از قرص های چربی سوز بهره ببرید زیرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک می گردد.

کافئین هم مثل افدرین باعث افزایش فراوری گرما در بدن می گردد و تحقیقات نشان داده اضافه کردن آسپرین به مواد حاوی کافیئن و افدرین، فراوری این گرما را بیشتر می نماید. هنگامی که دمای قسمت مرکزی بدن افزایش یابد، شما به طور اتوماتیک انرژی بیشتری می سوزانید. داروهای چربی سوز به دلیل کاهش سریع وزن، خیلی استفاده می شوند اما برخی افراد به این داروها خوب پاسخ نمی دهند. برای همین توصیه می گردد در مصرف این داروها احتیاط کنید و از مصرف بی رویه و خودسرانه آنها اجتناب کنید و فقط تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه این داروها را مصرف کنید.

مصرف ناآگاهانه این قرص ها می تواند مرگبار باشد

دکتر پروانه رحیمی، استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره این قرص ها می گوید که این داروها به صورت های مختلفی در بدن اثر می نمایند و همه شان مضر نیستند. به اسم مثال، داروهایی هستند که موجب تجزیه نشدن چربی ها در روده شده و منجر به اسهال چرب می شوند. البته این داروها در طولانی مدت باعث دفع ویتامین های محلول در چربی شده و فرد را با سوء تغذیه روبه رو می نمایند.

گروه دیگری از داروهای چربی سوز هم هستند که مهار نماینده جذب چربی دارند و باعث می شوند چربی وارد چرخه سوخت بدن نگردد اما به طورکلی داروهای چربی سوزی که سوخت و ساز بدن را بالا می برند چند مشکل ایجاد می نمایند و بی احتیاطی و ناآگاهانه مصرف کردن آنها می تواند موجب مرگ گردد؛ مثلا داروهایی که روی غده تیرویید اثر نموده سوخت وساز را از آن طریق بالا می برند، در افرادی که مسائل قلبی عروقی دارند، ممکن است موجب مرگ شوند.

از سوی دیگر، این داروها باعث از بین رفتن چربی های سلولی شده و به بدن آسیب می رسانند. بعلاوه بالا رفتن سوخت و ساز روی دستگاه گوارش هم اثرگذار بوده و باعث ناراحتی های گوارشی می گردد. پزشکی که برای افراد چاق (BMI بالاتر از30) این داروها را به تنهایی یا به صورت ترکیبی تجویز می نماید، باید عملکرد داروها را شرح دهد تا بیمار با آگاهی، مصرف چربی سوزها را انتخاب کند.

خیلی از این قرص ها غیراستانداردند

دکتر محمود بیگلر، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره این قرص ها می گوید که در شرایط کنونی این قرص ها خارج از چرخه نظارت وزارت بهداشت و درمان در بازار توزیع می شوند. بیشتر این قرص ها از کشورهای هند و پاکستان وارد ایران می شوند و هیچ اطمینانی به سلامت آنها نیست و تضمینی هم برای لاغری افراد وجود ندارد.

قرص های چربی سوز توزیع شده در بازار استاندارد نیستند. این قرص ها فقط افراد چاق را به سمت خود جذب نموده و منابع چربی را در بدن آنان آزاد می نمایند. قرص چربی سوز ونوستات تنها قرص استاندارد و تایید شده در وزارت بهداشت و درمان است. این قرص فاقد عوارض است و برای افراد مسئله ای را به وجود نخواهد آورد. ونوستات (ارلیستات) یک مهار نماینده برگشت پذیر آنزیم لیپاز است که با برقراری پیوند با این آنزیم، آن را غیرفعال می نماید. بنابراین از هیدرولیز چربی تری گلیسرید به شکل قابل جذب (اسید چرب و مونوگلیسرید) جلوگیری می نماید. این دارو به وسیله خوراکی به اندازه ناچیزی جذب می گردد و به همراه یک رژیم غذایی کنترل شده و کم کالری جهت کاهش وزن و نگهداری این شرایط و هم کاهش ریسک برگشت چاقی به کار می رود.

خودسرانه قرص چربی سوز نخورید

دکتر علی کشاورز، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران هم درباره این قرص ها می گوید که آنها کاربردهای متفاوتی دارند؛ مثلا قرص هایی مثل ونوستات یا زینکال بخشی از چربی غذا را با مدفوع دفع می نماید ولی قرص های چربی سوز معمولا چربی بدن را می سوزاند. ترکیب اصلی در قرص هایی که اخیرا وارد بازار شده است اورلیستات است. این قرص ها همراه با غذا، درصد زیادی از چربی غذا را دفع می نماید از آنجا که این داروها معمولا جذب بدن نمی گردد جزو دسته داروهایی است که عوارض جانبی کمی دارد. چون متابولیسم آن روی اندام های بدن بیشتر می گردد اما وقتی جذب نمی گردد، عوارض جانبی آن کمتر است. قرص های آنتی لیپاز درواقع جذب چربی را مختل می نماید و در نتیجه جذب ویتامین های محلول در چربی را هم مختل می نمایند. در واقع جذب ویتامین E و D و A و k در مصرف نمایندگان از این قرص ها صورت نمی گیرد. حال اگر قرار باشد فردی در کوتاه مدت از این قرص ها استفاده کند، دچار مشکل نخواهد شد اما اگر در درازمدت مورد استفاده قرارگیرد، عوارض جانبی رخ خواهد داد. این داروها موجب کمبود ویتامین های محلول در چربی، افزایش خون ریزی ماهیانه در خانم ها در اثر اختلال در انعقاد خون به دلیل کمبود ویتامینk می گردد. از سوی دیگر، کمبود هر یک از ویتامین های محلول در چربی مانند E هم عوارض خاص خود را دارد؛ به طور مثال، باعث جذب کمتر مواد مغذی آنتی اکسیدان در بدن می گردد. در رژیم های غذایی سرخ نموده، کتلت، کوکو و فست فودها چربی زیادی وجود دارد. گاهی می توان پس از صرف غذای چرب از این قرص ها، مصرف کرد و صرفا مصرف محدود این قرص ها توصیه می گردد، نه مصرف مداوم و همیشگی آنها. مصرف خودسرانه هرنوع دارویی از جمله این قرص ها به هیچ اسم صحیح نیست.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1857

به "قصه قرص های چربی سوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه قرص های چربی سوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید