قدیمی ترین تماشاخانه کالبد شکافی دنیا کجاست؟

به گزارش بانوی ایران، قدیمی ترین تماشاخانه کالبدشکافی دنیا در کشور ایتالیا واقع شده است. فضای این ساختمان به گونه ای خاص طراحی شده تا همه دانشجویان دید کاملی از میز تشریح داشته باشند.

قدیمی ترین تماشاخانه کالبد شکافی دنیا کجاست؟

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

در قلب مرکز قرون وسطایی شهر پادوا در شمال ایتالیا، اولین تماشاخانه آناتومی دائمی در دنیا قرار گرفته است. کالبدشناسان از اواسط دهه 1400 میلادی برای مطالعه بدن انسان از تماشاخانه های موقتی استفاده می کردند، اما ساخت تماشاخانه دائمی پادوا در سال 1595 میلادی، منجر به تغییری قطعی در آموزش پزشکی شد.

فابیو زامپیری، استادیار دانشگاه پادوا که در رشته تاریخ پزشکی تحصیل نموده است، درباره این تماشاخانه می گوید:

ساخت یک تماشاخانه دائمی آناتومی، به نوعی حرکتی انقلابی محسوب می شد، زیرا به این معنی بود که علم آناتومی، پایه و اساس مطالعات پزشکی است.

در طی کلاس هایی که در این تماشاخانه برگزار می شد، حدود 250 دانشجو و استاد، تشریح اجساد انسانی (که اغلب متعلق به مجرمان اعدام شده یا بیماران فوت شده در بیمارستان بودند) را مشاهده می کردند. فضای این ساختمان برای مشاهده مطلوب طراحی شده است. به گفته زامپیری، این تماشاخانه کم نور، از شکل چشم انسان یا یک تلسکوپ تقلید می نماید؛ در واقع فضای مخروطی است با شش حلقه بیضوی که به سمت بالا می فرایند.

ساختار مارپیچی آن، با الهام از آمفی تئاترهای رومی، از ترکیب چوب درختان مختلفی از جمله کاج، صنوبر نروژی و گردو ساخته شده است. زیر در ورودی اصلی، کتیبه ای لاتین متعلق به قرن شانزدهم میلادی وجود دارد به این مضمون: در این مکان مردگان با خرسندی به یاری زندگان می شتابند.

امروزه این تماشاخانه همچنان ساختار اولیه خود را حفظ نموده است، به جز دو مورد که توسط آناتومیستی به نام فرانچسکو کورتز در قرن نوزدهم میلادی به آن اضافه شد. کورتز یک پنجره سقفی به ساختمان افزود و میز تشریح را اندکی بالاتر آورد تا دانشجویان دید بهتری از آن داشته باشند. پیش از این تغییرات، دورتادور جسد چندین شمع قرار می دادند تا مراحل تشریح بهتر دیده گردد. همچنین از آنجایی که هیچ پنجره ای در سالن وجود نداشت، تشریح اجساد فقط در ماه های زمستان انجام می شد، زیرا دمای پایین هوا، به حفظ اجساد به مدت سه تا شش روز در طی تشریح یاری می کرد.

بعضی از بزرگ ترین متخصصان پزشکی در تاریخ از جمله آندریاس وزالیوس، کالبدشکاف برجسته بلژیکی و نویسنده کتاب کارخانه بدن انسان، هیرونیموس فابریسیوس جراح معروف، ویلیام هاروی، طبیب و زیست شناس انگلیسی و جیووانی باتیستا مورگانی، پدر علم پاتولوژی و آناتومی مدرن، در این تماشاخانه ، به آموزش کالبدشکافی پرداخته اند.

در سال 1872، پس از حدود 250 سال استفاده مستمر از این تماشاخانه، دانشکده پزشکی این شهر به علت افزایش تعداد دانشجویان و توسعه دانشگاه، مجبور شد از ساختمان دل بو (Palazzo del Bo) که تماشاخانه در آن واقع شده است، نقل مکان کند؛ با این وجود، این میراث تاریخی هنوز به عنوان افتخاری برای اهالی پادوا باقی مانده است.

آنچه که قبل از بازدید از این مکان باید بدانید:

این دانشگاه در مرکز بخش قرون وسطایی شهر پادوا واقع شده است و شما می توانید با اتوبوس، قطار یا تراموا به آنجا بروید. البته ماشین ها مجاز به ورود به بافت تاریخی دانشگاه نیستند و نزدیک ترین پارکینگ حدودا 15 دقیقه با دانشگاه فاصله دارد. خود تماشاخانه، از روزهای دوشنبه تا شنبه هفته بعد، تورهای 45 دقیقه ای به زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می نماید که از ساختمان دل بو شروع می شوند.

منبع: کجارو / nationalgeographic.com
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 654

به "قدیمی ترین تماشاخانه کالبد شکافی دنیا کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین تماشاخانه کالبد شکافی دنیا کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید