شناگرهای کوچک روباتیک تومورها را درمان می نمایند

به گزارش بانوی ایران، پژوهشگران موسسه فیزیک آمریکا در پروژه جدید خود، روبات های بسیار کوچکی ابداع نموده اند که می توانند با شنا در بدن، دارو را به محل مورد نظر برسانند.

شناگرهای کوچک روباتیک تومورها را درمان می نمایند

روبات هایی که در مقیاس میکرومتر ساخته می شوند، می توانند به شنا کردن در بدن بپردازند و داروها را به تومورها برسانند و یا عملکردهای ضروری دیگری را انجام دهند.

از سوی دیگر، گرایش طبیعی باکتری ها به حس کردن محیط، به این معنا است که آنها می توانند مواد شیمیایی خاصی را به بدن انتقال دهند و یا با استفاده از آهنربا یا سیگنال های صوتی، از راه دور کنترل شوند.

این روبات های زیستی کوچک برای داشتن عملکرد موفقیت آمیز، باید از موادی تشکیل شوند که می توانند واکنش های ایمنی بدن را پشت سر بگذارند. آنها همچنین باید بتوانند به سرعت در محیط های چسبناک شنا نمایند و برای رساندن محموله مورد نظر، به سلول های بافت نفوذ نمایند.

پژوهشگران موسسه فیزیک آمریکا(AIP) در این پروژه، شناگرهای باکتریایی ریزی را با یاری مهندسی ژنتیکی باکتری اشریشیا کلی(E. Coli) و ساختارهای کوچکی موسوم به nanoerythrosomes ابداع کردند. این ساختارها که از گلبول های قرمز خون و با تخلیه سلول ها به دست می آیند، غشاها را حفظ و آنها را تصفیه می نمایند تا به مقیاس نانو برسند.

این حامل های کوچک گلبول قرمز، با استفاده از پیوندهای بیولوژیکی میان بیوتین و استرپتوییدین، به غشای باکتریایی متصل می شوند. این فرایند، دو پروتئین مهم را حفظ می نماید؛ TER 119 که به nanoerythrosomes متصل می گردد و CD 47 که از بلعیده شدن آن توسط درشت خوارها پیشگیری می نماید.

باکتری اشریشیا کلی می تواند مانند یک موتور مولکولی عمل کند و کارهای مکانیکی این فرایند را انجام دهد. در این پژوهش، توانایی شنا کردن این باکتری، با استفاده از یک الگوریتم دوبعدی ارزیابی شد و 20 ویدئو نیز از عملکرد آنها به ثبت رسید.

این ریزشناگرها که با باکتری ها همراه شده اند، 40 درصد سریع تر از ریزذرات دیگر عمل می نمایند و واکنش ایمنی کمتری را نیز از سوی بدن به همراه دارند. این شناگران کوچک می توانند داروها را سریع تر به هدف مورد نظر در بدن برسانند و کمتر با واکنش سیستم ایمنی بدن روبرو می شوند.

پژوهشگران قصد دارند کار خود را تا جایی ادامه دهند که بتوانند ایمنی این شناگرهای کوچک را تنظیم نمایند و محموله دارویی آنها را به تومور برسانند.

این پژوهش، در مجله APL Bioengineering به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 963

به "شناگرهای کوچک روباتیک تومورها را درمان می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناگرهای کوچک روباتیک تومورها را درمان می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید