سرما صادرات دام را متوقف کرد ، مازاد دام در دامداری ها

به گزارش بانوی ایران، به گزارش خبرنگاران، دامداران می گویند گوشت در بخش عمده فروشی ها گران نشده است. با این حال اما فروشندگان از افزایش قیمت گوشت خبر می دهند.

سرما صادرات دام را متوقف کرد ، مازاد دام در دامداری ها

بررسی ها نشان می دهد قیمت گوشت با 10 هزار تومان افزایش به قیمت 140 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که دامداران می گویند قیمت واقعی گوشت کیلویی 117 هزار تومان است و اگر گوشت با قیمت بیش از 117 هزار تومان فروخته شود، گران فروشی است.

رئیس شورای تامین دام کشور با اعلام این خبر می گوید قدرت خرید مردم نسبت به سال های گذشته نصف شده است. بنابراین با کاهش تقاضا، گرانی گوشت معنا ندارد. این گفته در حالی مطرح می شود که قیمت گوشت در بازار تهران دوباره افزایش پیدا کرده است.

دلیل گرانی گوشت چیست؟

البته فروشندگان دلیل گرانی گوشت را صادرات دام به کشورهای اطراف می دانند. منصور پوریان اما توضیح می دهد که کشور با مازاد دام رو به روست و به غیر از زایش های پاییزه امسال دو میلیون دام روی دست دامداران مانده است.

او ادامه داد: دولت مجوز صادرات 300 هزار دام را صادر کرد این در حالی است که از میان این میزان فقط 15 هزار دام به کشورهای دیگر صادر شده است. حالا اما با سرد شدن هوا و بارش برف صادرات دام زنده به کشورهای دیگر نیز متوقف شده است. بنابراین با توقف صادرات چطور می توان انتظار افزایش قیمت گوشت را داشت؟

افزایش قیمت گوشت بهانه است

پوریان گفت: افزایش قیمت گوشت بهانه ای برای سودجویی دلالان و واحدهای صنفی است. احتمال دارد عرضه دام به دلیل سرما و یخبندان کمتر از ماه قبل شده باشد اما دولت آن قدر گوشت در سردخانه ها ذخیره دارد که اگر قیمت گوشت بالا رود آن را به بازار توزیع می کند.

او بیان نمود: دو میلیون دام سبک و 400 هزار راس دام سنگین روی دست دامداران مانده است. هر چند در دی ماه دولت برای حمایت از دامداران خرید تضمینی را آغاز کرد و صادرات دام آزاد شد اما این برنامه ها باعث تخلیه شدن مازاد دام نشد.

پیش تر، حسین دماوندی نژاد، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفته بود: دلیل افزایش قیمت ها کم شدن مراتع در منطقه ها به دلیل افزایش سرما و یخبندان و نامناسب بودن جاده ها اتفاق افتاده است. این قیمت ها تحت نظارت است و بنابراین هیچگونه تغییر قیمت مورد قبول نیست و همکاران ما پیگیری این موضوع را خواهند داشت و با آن برخورد می شود.

برای مطالعه بیشتر خبر تقاضای گوشت را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2106

به "سرما صادرات دام را متوقف کرد ، مازاد دام در دامداری ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "سرما صادرات دام را متوقف کرد ، مازاد دام در دامداری ها" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرما صادرات دام را متوقف کرد ، مازاد دام در دامداری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید