راهنمای خرید میوه شب عید به روش حرفه ای ها

به گزارش بانوی ایران، خرید انواع میوه برای پذیرایی از مهمان ها در ایام عید نوروز می تواند از جمله چالشی ترین خریدهای هر خانواده ای باشد، چراکه علاوه بر بحث هزینه ای که می گردد آماده سازی میوه هایی که شما را در مقابل مهمان ها خجالت زده نکند هم بسیار مهم است. به طور کلی در فروردین ماه معمولا توت فرنگی، موز، سیب، پرتقال و خیار در بازار میوه کشور موجود است، بنابراین در این راهنمای خرید از سری مقالات خبرنگاران مگ به سراغ شناخت نکات لازم برای خرید انواع میوه می رویم و فاکتورهایی مهم و ریزبینانه ای را برای خرید بهتر ارائه می کنیم.

راهنمای خرید میوه شب عید به روش حرفه ای ها

لیست محتوا

آشنایی با نکات لازم برای خرید میوه بهاری

نکات مهم در انتخاب سیب زمینی و پیاز

5 روش حرفه ای برای انتخاب هندوانه رسیده

آشنایی با فاکتورهای مهم در خرید انواع میوه خشک

خرید انواع میوه و میوه خشک به صورت آنلاین

آشنایی با نکات لازم برای خرید میوه بهاری

همانطور که در مقدمه ی این نوشتار هم به آن اشاره کرذیم انتخاب میوه ها و سبزیجات باکیفیت و رسیده می تواند به نوعی چالش برای خانواده ها تبدیل گردد، بنابراین در این قسمت فاکتورهای اساسی در خرید بعضی میوه های فصل بهار و سیب زمینی و پیاز را مرور می کنیم تا به شکل آگاهانه تر و بی دغدغه تری از فروشگاه های آنلاین یا حضوری خرید کنید.

نکاتی برای خرید توت فرنگی

به یاد داشته باشید که توت فرنگی ای که قصد خرید آن را دارید باید به رنگ قرمز پررنگ، خوش بو و تیره باشد، چراکه اگر رنگ آن به قرمز روشن یا صورتی بزند، ممکن است بی مزه و نارس باشد. از طرفی اندازه آن نباید خیلی بزرگ باشد، زیرا چنین مشخصه ای علت بر گلخانه ای و بی مزه بودن آن است. البته اگر شما در فروردین ماه شاهد این میوه اید، به احتمال زیاد با گزینه های گلخانه ای روبه رو هستید. توت فرنگی رسیده و باکیفیت دارای بوی بسیار خوبی است و همانند خیار اعلا عطری قابل توجه دارد.

انتخاب موز باکیفیت و سالم

موزهای سالم، رسیده و شیرین، حداکثر به اندازه یک کف دست هستند و پوستی کاملا زردرنگ دارند. اگر با آنالیز پوست موز متوجه دانه های کوچک و کمی زبر و تیره رنگی روی آن شدید بهتر است که میوه را کنار نگذارید، چراکه این لکه های کوچک و ریز می تواند نشان دهنده رسیدگی بیش از حد موزها باشند. به یاد داشته باشید که اگر پوست موز به رنگ سبز بزند، به این معنیست که هنوز نرسیده است و طعم گس دارد. به همین دلیل ضروری است بدانید که برترین موزها در بازار ایران از کشورهای اکوادر، هند و فیلیپین وارد می شوند و برترین برندهای آن شامل مارک دول، چیکیدا، شرزاد، دربی و گولوسیتا است.

انتخاب خیار باکیفیت از بین انواع میوه ها

اولین چیزی که باید در فکر داشته باشید این است که خیار انتخابی باید کاملا سبز رنگ، پوست نازک و شفاف باشد و اندازه آن خیلی بزرگ نباشد. در زمان خرید این دسته از میوه ها، محصول را فشار دهید، اگر نرم بود آن را نخرید زیرا خیار تازه کاملاً سفت است. اگر در پی خیارهایی با بو و طعم واقعی هستید، خیارهای محلی را انتخاب کنید و خرید میوه های گلخانه ای اجتناب کنید چراکه این نوع میوه اگرچه ظاهری زیباتر دارند، اما به هیچ وجه طعم و بوی خیار واقعی را ندارند. درواقع جالب است بدانید از آنجایی که میوه های طبیعی تحت تاثیر استرس های محیطی مانند باد و باران قرار می گیرند، هورمونی در آن ها ترشح می گردد که طعم شان را دلپذیر و مطلوب می نماید، اما خیارهای گلخانه های یا درختی که معمولا تحت تاثیر هیچ نوع استرسی قرار نمی گیرند و در شرایط ایده آل رشد می نمایند، بی مزه می شوند و تنها ظاهر خوبی دارند.

انتخاب و خرید پرتقال اعلا

در وهله اول احتیاج است که پرتقال را در دست بگیرید و سنگینی آن را آنالیز کنید. درواقع پرتقال خوب و آبدار کاملا سنگین است و اگر سبک باشد نشانه کم آبی آن است. بعلاوه پرتقال اعلا و باکیفیت پوست نازکی دارد و شفافیت آن نشانی از تازگی محصول است. در زمان خرید این نوع میوه بهتر است که پوست آن را فشار دهید، اگر چندان فشرده نشد، به این معنیست که حسابی آب دار و تازه است.

نکات مهم در انتخاب سیب زمینی و پیاز

سیب زمینی نباید خیلی بزرگ با پوستی ضخیم باشد بلکه باید تازه و نازک پوست باشد. بعلاوه بر روی بدنه آن هیچگونه سبزی یا نیش زدگی ای وجود نداشته باشد. به طور کلی وجود ریشه بر روی سیب زمینی به معنی کهنه گی محصول است. از طرفی برای انتخاب پیاز خوب و باکیفیت، باید محصولات کوچک تا میانه را انتخاب کنید، چراکه مدل های خیلی بزرگ احتمال پوکی دارند. به یاد داشته باشید که پیاز تازه کاملا سفت است و نرم بودن آن نشانی از احتمال خرابی آن است. معمولا از پیاز سفید برای خوردن به شکل خام و استفاده در سالاد و از پیاز زرد برای سرخ کردن و پختن غذا استفاده می گردد.

5 روش حرفه ای برای انتخاب هندوانه رسیده

خرید هندوانه از آن خریدهایی است که اغلب مردم مساله شانس را در آن دخیل می بیننند، اما جالب است بدانید که خرید یک هندوانه شیرین و آب دار با در نظر گرفتن یکسری نکات ساده قابل انجام است و احتیاج به بازی شیر و خط ندارد!

1. شکم هندوانه را آنالیز کنید و به آن ضربه بزنید

شکم هندوانه دقیقاً همان جایی است که هندوانه در طول زمان رشد خود رو به آن بوده و بزرگ شده است. معمولا در این محل لکه های مایل به زرد رنگی دیده می گردد که وجود آن ها می تواند نشانی از رسیده بودن و کیفیت میوه باشد. در واقع هر چقدر این بخش از هندوانه زرد تیره تری باشد، یعنی میوه شما رسیده تر است، بعلاوه سفید بودن این لکه نشانه نارس بودن آن است. در کنار این نکته همانطور که احتمالا از قدیم الیام می دانید، یکی از روش های تشخیص هندوانه رسیده با ضربه زدن به روی آن است. لم این کار در این است که با پشت انگشتانتان چند ضربه به وسط هندوانه بزنید و به صدای میوه گوش دهید. هندوانه رسیده صدای تو خالی بودن و بم دارد، اما هندوانه نارس صدای توپر و محکمی دارد.

2. در نظر گرفتن پوست نازک و عطر میوه

طرز تشخیص هندوانه رسیده با بو کردن آن یکی دیگر از راهکارهای ساده برای انتخاب محصولی ایدئال است. برای این کار بهتر است هندوانه هایی را انتخاب کنید که در کنار خربزه یا میوه های دیگر قرار ندارند، زیرا در چنین حالتی به صورت راحت تر متوجه بوی اصلی هندوانه می شوید. هندوانه رسیده کمی بوی شیرین دارد و معمولاً پوسته ای مثل سنگ سخت ندارد. از طرف دیگر جای تاکید دارد که هندوانه انتخابی نباید خیلی نرم و تا حدی پلاسیده باشد. اگر تشخیص هندوانه رسیده به این روش برای شما مشکل است، بهتر است هندوانه هایی با ظاهر یکسان را در دست بگیرید و با دست وزن کنید. هندوانه ای که سنگین تر است، معمولاً رسیده تر و آبدارتر است. بعلاوه اگرچه شاید در نگاه اول یک هندوانه براق مجذوب کننده تر از یک هندوانه مات به نظر برسد. اما براق بودن پوست هندوانه به معنای نرسیده بودن آن است، بنابراین برای تشخیص هندوانه ای باکیفیت باید در پی گزینه هایی با پوست مات باشید.

3. خطوط تیره روی هندوانه مهم است

یک روش دیگر در تشخیص هندوانه شیرین و قرمز، تیره بودن خطوط هندوانه در کنار لکه های تیره و خش های روی پوسته آن است. به طور کلی هر چقدر این خطوط تیره تر باشند، آن هندوانه شیرین تر و رسیده تر است. کلیت این نکته به این معنی است که یکدست بودن رنگ پوسته و کم رنگ بودن خطوط آن نشان دهنده میوه ای نرسیده است. اما ممکن است سوال پیش بیاید که در خصوص هندوانه سفید چه تدبیری باید اندیشید؟ هندوانه سفید نوعی هندوانه است که معمولاً به صورت تک رنگ به وجود می آید و رنگ آن از سبز تا سفید متغیر است. در خصوص این نوع هندوانه باید در نظر داشته باشی که هر چقدر رنگ پوست آن روشن تر باشد، هندوانه شیرین تر و آبدارتر است. البته معمولاً هندوانه های سبز پر رنگ، چندان شیرین و به اندازه کافی ترد نیستند.

4. توجه به شکل و ظاهر هندوانه روشی دقیق برای تشخیص کیفیت آن

معمولاً هندوانه هایی که شکلی نامتقارنی دارند و دارای تو رفتگی و برآمدگی های متعدد هستند، آفتاب یکنواخت و آبیاری مناسبی دریافت نکرده اند، بنابراین گزینه هایی مناسب برای خرید نیستند. پس به سراغ میوه های کاملاً متقارن و متناسب باشید. از جمله دیگر موارد جالب در انتخاب و خرید این نوع میوه توجه به نر و ماده بودن آن است. به طور معمول هندوانه های بزرگ و بیضی نر حساب می شوند و هندوانه های کوچک و گرد ماده هستند. اگر در پی هندوانه ای شیرین هستید، بهتر است یک هندوانه گرد و کوچک و ماده را انتخاب کنید. هندوانه های نر بیشتر آبدار هستند و شیرینی کمتری دارند.

5. اهمیت ساقه متصل به انتهای هندوانه

در قسمت انتهای بعضی از هندوانه ها یک ساقه کوتاه وجود دارد که می تواند نشانه خوبی برای تشخیص میوه رسیده باشد. درواقع اگر این ساقه کمی خشک و قهوه ای رنگ باشد می تواند نشانی از رسیده بودن هندوانه باشد؛ اما این موضوع زمانی بسیار قابل اطمینان است که شما مطمئن باشید هندوانه به تازگی چیده شده است.

آشنایی با فاکتورهای مهم در خرید انواع میوه خشک

میوه های خشک از جمله میان وعده های سالمی هستند که می توان از آن ها در سالاد استفاده کرد، به عنوان شکر طبیعی در دسرها به کار برد و حتی به شکل اسنک وار در زمان تماشای فیلم یا دورهمی های عید مصرف کرد. البته نباید فراموش کرد این نوع تنقلات هم مانند میوه های تازه حاوی فروکتوز هستند و چندان کم کالری به شمار نمی روند. اگرچه اندازه آب موجود در میوه خشک در حدود 10 تا 20 درصد کاهش پیدا می نماید، اما این دسته از محصولات سرشار از ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند و خوردن آن ها فواید زیادی را در پی دارند.

1. دقت کنید که محصول انتخابی شکری نباشد

گاهی به منظور خوشمزه کردن بعضی میوه های خشک، در طی فرآیند خشک شدن روکشی از شکر یا محلول های شیرین روی میوه ها کشیده می گردد که می تواند قند آن ها را بالا ببرد. بنابراین در زمان خرید حتما به نکات مندرج بر روی بسته بندی کالا توجه کنید و ترجیحا از خرید محصولاتی شیرین شده با قند مصنوعی خودداری کنید.

2. میوه نیمه خشک یا تمام خشک

میوه های خشک به دو شکل نیمه خشک و خشک کامل فراوری می شوند. معمولا میوه های نیمه خشک به علت داشتن اندازهی رطوبت، داری شکل ظاهری بهتر هستند؛ اما با این وجود عمر آن ها کم است و نمی توان آن ها را برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد. در حالی که میوه های خشک به علت نداشتن رطوبت، طول عمر بالایی دارند و جز محصولات با کیفیت تر به شمار می آیند.

3. میوه خشک بدون مواد نگهدارنده بخرید

بعضی فراورینمایندگان میوه خشک برای مجذوب کنندهیت بیشتر رنگ محصول از مواد نگهدارنده حاوی سولفیت به منظور جلوگیری از تغییر رنگ طبیعی میوه آب دار به ویژه در میوه های با رنگ روشن مانند زردآلو استفاده می نمایند تا میوه خشک مشتری پسندتر باشد. متاسفانه استفاده از چنین افزودنی هایی می تواند برای بعضی افراد با حساسیت های جدی همراه باشد. پس به یاد داشته باشید که همواره قهوه ای یا تیره رنگ بودن میوه خشک نشانه نامرغوبی و خوش رنگی آن علت کیفیت محصول نیست.

4. نوع خشک کردن میوه

میوه های خشک ارگانیک که به روش طبیعی و در مقابل نور مستقیم خورشید خشک شده دارای مواد مغذی بسیار و کیفیت بالاتری است. این در حالیست که میوه هایی که با استفاده از روش های صنعتی فراوری می شوند دارای مواد مغذی کم تری هستند. بنابراین اگر از بابت سلامت محصول مطمئن هستید بهتر از گزینه هایی که به روش طبیعی خشک می شوند را برای خرید انتخاب کنید.

5. تاییدیه و مجوز بهداشت

برای اطمینان از کیفیت محصول فراوریی می توانید فاکتوری مانند تاییدیه از وزارت بهداشت را در نظر بگیرید. درواقع به یاری این نوع تاییدیه ها می توانید از نوع خشک شدن، کیفیت میوه اولیه، سلامت محیط کار و سلامت محصول مطمئن باشید.

خرید انواع میوه و میوه خشک به صورت آنلاین

حال که با نکات لازم برای تشخیص میوه ها و سبزیجات آشنا شدید شاید بد نباشد که به فروشگاه معتبر خبرنگاران هم سری بزنید و انواع میوه و میوه خشک را با قیمت هایی مناسب و به سرعت از سایت بخرید.

موز درجه یک - 850 گرم

موز از جمله میوه های محبوب گرمسیری است که مهم ترین تامین نمایندگان آن در دنیا کشورهایی همانند مکزیک، کاستاریکا، برزیل و اکوادور هستند. با توجه به همین محبوبیت هم شما می توانید انواع میوه های درجه یک از جمله این نوع محصول را از فروشگاه با قیمتی مناسب بخرید و از تجربه خرید آنلاین به شکلی مطمئن لذت ببرید.

موز درجه یک - 850 گرم

مشاهده کالا

سیب زرد دماوند Fresh وزن 1 کیلوگرم

سیب زرد دماوند Fresh از جمله دیگر محصولات پرفروش در بخش میوه جات خبرنگاران است که با وزن 1 کیلوگرم و قیمت بسیار مناسب عرضه شده است. این سیب ها جزو محصولات درجه یک داخلی است و تعداد 4 الی 6 عدد سیب با اندازه میانه در هر بسته قرار می گیرد.

سیب زرد دماوند Fresh وزن 1 کیلوگرم

49,000 تومان

مشاهده و خرید

خیار گلخانه ای Fresh اندازه 1 کیلوگرم

خیار گلخانه ای Fresh یکی دیگر از گزینه های پرفروش با کیفیت است که اندازه وزن آن به 1 کیلوگرم می رسد. در هر بسته این محصول حدودا 7 الی 10 عدد خیار گلخانه ای و درجه یک واقع شده است که می تواند احتیاج شما را به خوبی برطرف کند. شما می توانید خیار گلخانه ای Fresh اندازه 1 کیلوگرم را به راحتی از سایت خبرنگاران تهیه کنید.

خیار گلخانه ای Fresh اندازه 1 کیلوگرم

35,000 تومان

مشاهده و خرید

پرتقال تامسون شمال درجه یک - 3 کیلوگرم

پرتقال تامسون شمال درجه یک، محصولی خوش قیمت با وزن 3 کیلوگرم است که برای اولین بار در استان کالیفرنیای آمریکا به وسیله شخصی به نام تامسون کاشته و به سرعت به تمام کشورهای دنیا صادر شد. پرتقال های تامسون از میوه های پوست نازک و آبدار بازار به شمار می روند و خرید آن ها از سایت خبرنگاران یکی از برترین و سریع ترین روش ها برای پذیرایی از مهمان های عید است.

پرتقال تامسون شمال درجه یک - 3 کیلوگرم

مشاهده کالا

توت فرنگی درجه یک - 900 گرم

توت فرنگی درجه یک در سایت خبرنگاران با وزن 900 گرم به بازار ارائه شده است و از محصولات باکیفیت و تازه بازار به شمار می رود. این نوع توت فرنگی کاملا تیره رنگ و سرخ است و عطر آن می تواند نویدبخش طعم عالی آن باشد.

توت فرنگی درجه یک - 900 گرم

مشاهده کالا

مخلوط میوه خشک مانژن - 500 گرم

مخلوط میوه خشک مانژن کالایی با بسته بندی بهداشتی و وزن 500 گرم است که مخلوط میوه های آن شامل انبه، موز ،سیب، پرتغال، خرمالو، هلو، آلو ،کیوی،گلابی و چند میوه دیگر می گردد. این محصول جزو گزینه های ارگانیک بازار است و جایگزینی مناسب برای انواع تنقلات در خانه است.

مخلوط میوه خشک مانژن - 500 گرم

10 %

290,000

261,000 تومان

مشاهده و خرید

میوه خشک پیستاکا - 300 گرم

میوه خشک پیستاکا گزینه ای باکیفیت و خوش قیمت است که در وزن 300 گرم به بازار ارائه شده است. این نوع محصول شامل سیب، کیوی، گلابی، موز و چند میوه دیگر می گردد و در هر 100 گرم از آن حدودا 50 کیلوکالری انرژی وجود دارد. میوه خشک پیستاکا - 300 گرم عاری از مواد نگهدارنده و شکر است و جزو محصولات خوراکی منتخب در سایت خبرنگاران است.

میوه خشک پیستاکا - 300 گرم

25 %

135,000

100,700 تومان

مشاهده و خرید

میوه خشک مخلوط رویال - 500 گرم

میوه خشک مخلوط رویال - 500 گرم از جمله باکیفیت ترین میوه های خشک سایت است که ترکیبات آن شامل آناناس، انبه، نارگیل، پرتقال، هلو، شلیل، خرمالو، گلابی، خربزه، انجیر اسلایس، سیب زرد، سیب لبویی، آلو شابلون و توت فرنگی خشک می گردد. این گزینه خوشمزه خرید جزو موارد ارگانیک بازار است و وزن آن به 500 گرم می رسد.

میوه خشک مخلوط رویال - 500 گرم

مشاهده کالا

کلام پایانی

اگر توانایی و وقت کافی برای خرید حجم زیادی از میوه ها برای شب عید ندارید، پیشنهاد می کنیم که این کار را به فروشگاه های آنلاین فروش میوه بسپارید تا با خیالی راحت بتوانید از مهمان های خود پذیرایی کنید. در غیر اینصورت توصیه می کنیم که نکات مطرح شده در این نوشتار را به فکر بسپارید و با نگاهی تیزبینانه وارد میوه فروش ها شوید و محصولاتی باکیفیت و اعلا را انتخاب کنید.

پاسخ به سوالات متدوال

برترین برند موز چیست؟

برترین موزها در بازار ایران از کشورهای اکوادر، هند و فیلیپین وارد می گردد و برترین برندهای آن شامل مارک دول، چیکیدا، شرزاد، دربی و گولوسیتا است.

هندوانه خوب را چطور تشخیص دهیم؟

اگر لکه های روی هندوانه مایل به زرد باشد، به این معنیست که هندوانه کاملاً رسیده است. سفید بودن این لکه ها نشانه نارس بودن هندوانه است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 اسفند 1401 بروزرسانی: 26 اسفند 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2264

به "راهنمای خرید میوه شب عید به روش حرفه ای ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید میوه شب عید به روش حرفه ای ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید