سرانجام خوش رمز دوم پویا در نظام بانکی

به گزارش بانوی ایران، رمز پویا ابتکار بانک مرکزی در دوره جدید بود که در سال 99 با موفقیت وارد فاز اجرایی شد. اما اهمیت این اقدام برای نظام بانکی چیست؟

سرانجام خوش رمز دوم پویا در نظام بانکی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در گذشته نه چندان دور، یکی از آفت های استفاده از کارت های بانکی در شبکه دیجیتال، موضوع فیشینگ بود. فیشینگ راهی است که تبهکاران، اطلاعاتی نظیر کلمه کاربری، رمز عبور، شماره 16 رقمی عابر بانک، رمز دوم و CVV2 را از طریق ابزارهای الکترونیکی ارتباطات به سرقت می برند. شبکه های اجتماعی، سایت های حراجی و درگاه های پرداخت آنلاین نمونه ای از ابزار های الکترونیکی ارتباطات می باشند.

از سوی دیگر، مسدود شدن کارت های بانکی به دلیل وارد کردن رمز اشتباه همواره مشتریان خدمات بانکی را با چالش های زیادی روبرو می ساخت. از این رو یکی از اقدامات مهم و حیاتی نظام بانکی کشور که بانک مرکزی با موفقیت از عهده آن بر آمد، اجرای رمز دوم پویا برای درگاه های پرداخت بود.

رمز دوم پویا یا یک بارمصرف، امنیت تراکنش های مالی را در فضای اینترنت افزایش می دهد. زیرا در حالت قبل، اگر یک سارق می توانست شماره کارت، رمز دوم و CVV2 را به دست بیاورد، می توانست به همه موجودی حساب شما دسترسی داشته باشد. اما با رمز دوم پویا سارقان باید هم اطلاعات کارت شما را داشته باشند و هم سیم کارت را به دست بیاورند که مسلما دشوارتر است.

بدین ترتیب، از سال 98، ارسال رمز دوم کارت مبتنی بر سرویس پیامکی اپراتورهای موبایلی در دستور کار بانک ها قرار گرفت. چالشی سنگین اما لازم، که براساس آمار رسمی، کاهش 80 درصدی فیشینگ را به دنبال داشت.

چرا که پیش از این، طی چند سال اخیر پرونده های متعددی در خصوص سرقت های حساب های بانکی به پلیس فتا گزارش شده بود که بر اساس آمارها طی سال 97 فقط 20 تا 25 هزار پرونده از برداشت غیرمجاز حساب های مشتریان بانکی تشکیل می شد که عموما به صورت فیشینگ و به دلیل دسترسی به رمز ثابت شکل می گرفت.

در این زمینه پیشنهاداتی هم برای یکپارچه سازی رمز دوم پویا مطرح شد؛ به گفته معاون بازاریابی و عملیات شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا به نظر می رسد اگر بشود اپلیکیشن واحدی برای تولید رمز پویا برای همه بانک ها تعریف کرد، بسیار موثر خواهد بود.

البته وی معتقد است با توجه به اینکه هنوز امکان استفاده از رمز دوم ثابت یا ایستا برای برخی کارت ها تا سقف 100 هزار تومان وجود دارد، پیشنهاد می شود با پذیرش ریسک این موضوع توسط صاحب حساب، این سقف تا یک میلیون تومان افزایش یابد.

با تمام این موارد، اما رمز دوم پویا دیگر آزمون خود را پس داده است و با موفقیت به مرحله استقرار رسیده است. میوه ای که به ثمر نشستن آن، گامی مهم در جهت حرکت به سمت دولت الکترونیک و شهروند هوشمند است که از جابجایی مالی غیر شفاف و جابجایی های غیرضروری وجه نقد جلوگیری می کند.

امروزه دیگر اغلب بانک ها خدمات مجازی لازم از جمله موبایل بانک ها و نرم افزارهای رمز دوم پویا را در اختیار مشتریان دارای گوشی هوشمند قرار داده اند. در مجموع می توان رمز دوم پویا را از اقدامات موفقیت آمیز بانک مرکزی در سال 99 دانست که علاوه بر تسهیل جابجایی مالی، ضریب امنیت این حوزه را نیز دوچندان کرده است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1633

به "سرانجام خوش رمز دوم پویا در نظام بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام خوش رمز دوم پویا در نظام بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید