تشخیص سریع سکته مغزی با استفاده از دستگاه هیبریدی

محققان دانشگاه پزشکی ارتش و آموزشگاه فیزیک مهندسی چین دستگاهی را توسعه دادند که با استفاده از پرتوهای نزدیک به مادون قرمز جریان خون را زیر نظر می گیرد و قادر به تشخیص سریع ایسکمی مغزی است.

تشخیص سریع سکته مغزی با استفاده از دستگاه هیبریدی

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس، این ابزار هیبریدی که عملکرد آن بر ترکیب دو تکنیک اندازه گیری نور مبتنی است، برای تشخیص سریع ایسکمی مغزی کاربرد دارد. ایسکمی مغزی ناشی از نرسیدن اکسیژن کافی به مغز است. این عارضه می تواند گذرا و ناشی از انقباض عروق مغزی و یا دائمی و ناشی از لخته شدن خون در یکی از شریان های اصلی مغز باشد که سکته مغزی نام دارد.

سکته مغزی به دلیل وقفه ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها بوجود می آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می گردد و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند. سکته قسمت های مختلف مغز را تحت تأثیر قرار می دهد.

این دستگاه با استفاده از طیف سنجی اپتیکی مادون قرمز کار می نماید و نور پراکنده شده از بافت را آنالیز می نماید. در این حالت میزان اکسیژن و خون در یک ناحیه اندازه گیری می گردد و حتی با استفاده از آنالیز نوسانات می توان میزان جریان خون بافت را اندازه گیری کرد.

یکی از مهمترین مزیت های این روش غیر تهاجمی امکان نفوذ به بافت است، از طرفی حجم کم و ارزان بودن دستگاه نیز می تواند قابلیت استفاده به ویژه در نقاط دور افتاده را فراهم کند.

تشخیص سریع سکته مغزی مهمترین عامل در نجات جان بیمار است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه AIP Advances منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 233

به "تشخیص سریع سکته مغزی با استفاده از دستگاه هیبریدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سریع سکته مغزی با استفاده از دستگاه هیبریدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید