اولین بارش شهابی سال در شرف وقوع

به گزارش بانوی ایران، خبرگزاری خبرنگاران- اولین بارش شهاب سنگ سال در صبح روز پنجشنبه(2 اردیبهشت) به اوج خود می رسد.

اولین بارش شهابی سال در شرف وقوع

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از آلرت، بارش شهابی شلیاقی(Lyrids) که هر سال در اواخر ماه آوریل (اوایل ماه اردیبهشت) اتفاق می افتد، هنگامی رخ می دهد که زمین از میان دنباله یک ستاره دنباله دار عبور می نماید. با ورود بقایای این ستاره به جو زمین و سوختن آن ها، رگه هایی از نور برای مدت چندثانیه با چشم غیر مسلح قابل مشادهده است.

به گفته ناسا:هنگام اوج این بارش شهاب سنگی می توان در هر ساعت ده تا بیست شهاب سنگ مشاهده کرد. این شهاب سنگ ها معمولا در هنگام متلاشی شدن دنباله درخشانی از خود به جای می گذارند.

این هفته بیش از نیمی از ماه کامل است بنابراین دیدن این اجرام سخت می گردد. برای دیدن آن ها پیش از طلوع خورشید به آسمان نگاه کنید بهترین زمان برای دیدن این شهاب سنگ ها صبح روز 22 آوریل (2 اردیبهشت) پیش از طلوع آفتاب است.

این ستاره ها می توانند در هر نقطه ای از آسمان ظاهر شوند اما اگر به دنبال نقطه ای مرجع برای تماشا کردن هستید می توانید به صورفلکی شلیاقی نگاه کنید از این نقطه معمولا شهاب سنگ ها ایجاد می شوند.

اگر پیروز به تماشای آن ها در روز پنجشنبه نشدید می توانید در روز آدینه آن ها را تماشا کنید در حقیقت بارش شهاب سنگ سال جاری تا روز 30 آوریل ادامه خواهد داشت در حالی که معمولا تا 25 آوریل ادامه پیدا می نماید.

یکی از قدیمی ترین ها

انسان ها بارش شهاب سنگی شلیاقی را سه هزار سال است که می شناسند به گفته ناسا نخستین بار، این بارش، 687 سال پیش از میلاد مسیح در چین مشاهده شد.

این شهاب سنگ ها از ستاره دنباله داری به نام تاچر(Thatcher) می آیند. تاچر نام اولین ستاره شناسی است که در سال 1861 این جرم آسمانی را کشف کرد.

415 سال طول می کشد تا تاچر یک دور به دور خورشید بچرخد و ما آن را تا سال 2276 نخواهیم دید. این ستاره دنباله دار با گردش به دور خورشید دنباله ای از بقایا و ذرات به جا می گذارد.

هر سال در ماه آوریل، زمین از میان دنباله آن رد می گردد و به مدت دو هفته توسط بقایای به جا مانده از تاچر بمباران می گردد که نتیجه آن به وجود آمدن بارش شهاب سنگی خیره کننده است.

پس از این بارش، 11 بارش دیگر نیز در انتظار زمین هستند که یکی از معروف ترین آن ها بارش شهابی برساوشی است که در 11 اوت (19 مهر) به اوج خود می رسد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1649

به "اولین بارش شهابی سال در شرف وقوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین بارش شهابی سال در شرف وقوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید