اسکان نوروزی در مدارس، اقامتگاه های دولتی و چادرها ممنوع شد

به گزارش بانوی ایران، کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا در اماکن ورزشی و گردشگری، اسکان مسافران در مدارس، خوابگاه های دانشجویی، اقامتگاه های دولتی و زائرسراها و همچنین برپایی کمپ های مسافرتی را در تعطیلات نوروز، ممنوع نمود.

اسکان نوروزی در مدارس، اقامتگاه های دولتی و چادرها ممنوع شد

این کمیته زیر نظر ستاد ملی مدیریت کرونا در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکیل شده که در نخستین جلسه آن، نمایندگان وزارتخانه های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، راه و شهرسازی و رییس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی حضور داشتند.

ولی تیموری، معاون گردشگری که ریاست کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا در اماکن ورزشی و گردشگری را برعهده دارد، با بیان این شرح که ستاد ملی مدیرت کرونا، مسؤولیت مدیریت این ویروس در حوزه های گردشگری، زیارت و ورزش را به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محول نموده است، نخستین مصوبات این کمیته را به ادارت تابعه این وزارتخانه در استان ها ابلاغ کرد و خواست اقدامات لازم را برای اجرایی شدن مفاد مصوبات این کمیته، دستورالعمل های ابلاغی از سوی وزارت متبوع و ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد پیشگیری، کنترل و مواجهه با این ویروس و نظارت بر حسن اجرای ابلاغیهها و بخشنامههای مربوطه انجام دهند و گزارش ها و پیشنهادها را مستمر به دبیرخانه این کمیته در معاونت گردشگری بفرستند.

کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا در اماکن ورزشی و گردشگری با صدور مصوباتی، برای همه دستگاه های دولتی و اجرایی و غیر اجرایی و عمومی کشور که دارای مهمانسراها و مراکز اقامتی دولتی و زائرسرا هستند، مقرر کرد: با توجه به نبود استانداردهای لازم در بعضی از مهمان سراها و مراکز اقامتی دولتی و زائرسراها و جلوگیری از ایجاد هر گونه تجمع در آن ها، در تعطیلات نوروز از پذیرش مسافر خودداری نمایند.

چنانچه دستگاهی بر دایر کردن این اماکن خدماتی اصرار داشته باشد، باید پروتکل های بهداشتی را به صورت کامل رعایت و از تجمع افراد جلوگیری کند. ضمناً تمام مسؤولیت با دستگاه مربوطه است.

همچنین مصوب شد: استانداران سراسر کشور، ادارت کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی با هماهنگی یکدیگر برای ایجاد بیمارستان صحرایی در نقاط پر تردد و شلوغ، شهرهای پرجاذبه و مقاصد گردشگری کشور، آنالیز های لازم را انجام دهند و در صورت احتیاج به ایجاد بیمارستان صحرایی، درخواست خود را ظرف 10 روز آینده به ستاد ملی مدیریت کرونا ارسال و نتیجه را برای پیشگیری به این کمیته اعلام نمایند.

این کمیته برای مدیران عامل مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی و دبیرخانه مناطق آزاد، استانداران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شهرداران سراسر کشور معین کرد: ایجاد هرگونه کمپ های عمومی گردشگری و برپایی چادرها در محیط پارک ها و فضاهای روباز و سربسته در سراسر کشور که موجب تجمع افراد میگردد، ممنوع گردد.

همچنین از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته شد: دستورالعمل های پیشگیری، کنترل و مواجهه با شیوع ویروس کرونا را به سازمان حج و زیارت و سازمان اوقاف و امور خیریه ابلاغ کند.

این کمیته خطاب به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مقرر کرد: مدارس و خوابگاه های دانشجویی از پذیرش مسافر خودداری نمایند. همچنین از ورود و پذیرش مسافران و گردشگران در مراکز اقامتی، غیر از تاسیسات گردشگری دارای مجوز رسمی از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز خودداری گردد.

وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش نیز موظف شدند: از برگزاری اردوهای دانشجویی و دانش آموزی تا عادی شدن شرایط جلوگیری نمایند.

این کمیته از وزارت ورزش و جوانان خواست مراکز و سالن هایی را معین و آماده سازی کند تا درصورت احتیاج به ایجاد بیمارستان موقت و مراکز بهداشتی در اختیار وزارت بهداشت و ستاد ملی مدیریت کرونا و ستاد کل نیروهای مسلح قرار دهد.

همه دستگاه های عضو این کمیته باید گزارش اقدامات نظارتی خود را به صورت دوره ای به دبیرحانه کمیته (معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) ارائه دهند.

همچنین برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آموزش و پرورش و پلیس اطلاعات و امنیت ناجا مقرر کرد: ادارت کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها ضمن تشکیل کمیته های متناظر در سطح استان، بازرسی و نظارت های مستمری را با همکاری ادارت کل ورزش و جوانان استان، اماکن عمومی ناجا برای حسن اجرای دستورالعمل های ابلاغی داشته باشند و گزارش های خود را به صورت دوره ای و هفتگی به دبیرخانه کمیته ارسال نمایند.

کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا در اماکن ورزشی و گردشگری به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود: برآوردی از خسارت های وارده این ویروس به فعالان و تاسیسات گردشگری، زیارتی و ورزشی به همراه راهکارهای پیشنهادی برای حمایت از این بخش ها، تهیه و به ستاد ملی مدیریت کرونا و سایر مراجع ذی ربط ارسال گردد و مورد پیگیری قرار گیرد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 876

به "اسکان نوروزی در مدارس، اقامتگاه های دولتی و چادرها ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکان نوروزی در مدارس، اقامتگاه های دولتی و چادرها ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید