گردشگری آبی ظرفیتی مغفول مانده در آبادان و خرمشهر

به گزارش بانوی ایران، ساحل کارون یکی از جاذبه های دیدنی خوزستان و البته خرمشهر است که هر ساله به ویژه در فصل بهار محلی برای حضور گردشگران و کاروان های راهیان نور از نقاط مختلف کشور است.

گردشگری آبی ظرفیتی مغفول مانده در آبادان و خرمشهر

در جذب گردشگران آبی ایجاد زیرساخت های گردشگری دریایی از جمله رستوران های دریایی، تورهای دریایی، هتل های دریایی، اسکله های تفریحی، شناورهای گردشگری مناسب، در شهرهای آبادان و خرمشهر موثر بوده و این امر نیاز به برنامه ریزی منسجم و مشارکت بخش خصوصی مسئولان ذیربط است.

سواحل اروندرود، کارون و بهمنشیر، ظرفیت بالقوه ای دارد که می توان با بهره گیری از آن رونق گردشگری در راستای توسعه اشتغالزایی پایدار ایجاد کرد.

به گفته محمد محسنی مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر گردشگری دریایی به عنوان یک پتانسیل بالقوه موجود در منطقه، راهکار ایجاد اشتغال در شهرستان خرمشهر است.

محمد محسنی با بیان اینکه خوزستان با برخورداری از 300 کیلومتر نوار ساحلی، یکی از محروم ترین نقاط گردشگری دریایی کشور است،گفت که متاسفانه صنعت پرجاذبه گردشگری دریایی در خوزستان با وجود جاذبه های فراوان و فرصت های مناسب گردشگری مورد غفلت واقع شده است.

وی از راهکارهای رونق گردشگری آبی احیای سواحل رودخانه های اروند و کارون عنوان و گفت:

از راهکارهای مهم رونق گردشگری و اشتغال پایدار ایجاد راه اندازی تورهای تفریحی، برگزاری مسابقات ورزشی آبی توسعه اقامتگاه های محلی و بومی، شناسایی توانمندی های گردشگری منطقه و جاذبه های بوم گردی در روستاهای زیبای اطراف شهرستان خرمشهراست.

به گفته مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر حضور گردشگران می تواند علاوه بر آشنایی آن ها با فرهنگ، آداب و رسوم مردم منطقه نفع اقتصادی، رشد و توسعه منطقه را به همراه داشته باشد.

این صنعت نوظهور و پول ساز بر اساس اظهارات ایشان می تواند باعث رفع مسائل و ناهنجاری های اجتماعی، ایجاد اشتغال و درآمدزایی بالا و رشد اقتصادی منطقه شود.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر اضافه نمود آموزش 40 لیدر با موضوع گردشگری دریایی در دانشگاه پیام نور خرمشهر به منظور رونق صنعت گردشگری دریایی در بندر خرمشهر اخذ شد.

محسنی اصلی ترین مولفه این صنعت را ایجاد زیرساخت گردشگری گفت و گفت:

تا خاتمه امسال از طریق بندر خرمشهر، چهار پست اسکله گردشگری در کارون و یک پست اسکله در جزیره مینو احداث می شود.

سجاد پاک گهر رییس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خرمشهر ایجاد زیرساخت های گردشگری آبی در سواحل رودخانه ها را لازم و ضروری خواند و گفت مهمترین عامل برای جذب گردشگران داخلی و خارجی داشتن اسکله ها و قایق های استاندارد است.

وی یکی از عوامل شکل گیری شهرهای آبادان و خرمشهر را وجود آب و رودخانه های پرآب این 2 شهر گفت و گفت:

به عنوان بخشی از عوامل توسعه و دسترسی به آب های بین المللی در گذشته این رودخانه ها مدنظر بوده و باعث شکوفایی این منطقه ها شده است.

وی از پتانسیل های موجود در بخش گردشگری دریایی این منطقه را ساخت رستوران های دریایی گفت اضافه نمود که در کنار ساحل رودخانه توسعه رستوران های دریایی می تواند بخشی از نیازهای گردشگران را در این منطقه تامین کند.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2023

به "گردشگری آبی ظرفیتی مغفول مانده در آبادان و خرمشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری آبی ظرفیتی مغفول مانده در آبادان و خرمشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید