اروپا در هوش مصنوعی از امریکا مغلوب شد

به گزارش بانوی ایران، هوش مصنوعی یکی از فناوری هایی است که آینده دنیا را می سازد و کشوری عنوان قدرت برتر دنیا را یدک خواهد کشید که در این زمینه، سرمایه گذاری و پیشرفت های بیشتری داشته باشد چراکه این فناوری می تواند در حوزه سلامت، امنیت، اقتصادی، نظامی و... رجحان هایی ایجاد کند.

اروپا در هوش مصنوعی از امریکا مغلوب شد

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

تازه ترین گزارش ها نشان می دهد که امریکا همچنان در توسعه هوش مصنوعی پیشتاز است اما همین گزارش، نگرانی هایی بابت کوشش های چین در این حوزه دارد و معتقد است که امریکا و اتحادیه اروپا باید بشدت مراقب چین باشند چراکه می تواند در آینده ای نزدیک امریکا را کنار بزند. این گزارش ها همچنین یکی از دلایل ناکامی اتحادیه اروپا در زمینه هوش مصنوعی را برگزیت عنوان می نمایند.

برنده های هوش مصنوعی

در گوشه و کنار جهان کمپانی های فعال در حوزه هوش مصنوعی بیشترین جذب سرمایه را دارند و هرهفته شاهد انتشار مقالاتی درباره الگوریتم های مختلف هوش مصنوعی از دانشمندان جهان در مؤسسات تحقیقاتی هوش مصنوعی هستیم. همه این موارد مهر تأییدی بر این موضوع است که مسابقه بین المللی هوش مصنوعی شروع شده ولی سؤال اینجاست که در شرایط فعلی برنده این حوزه کیست؟ تازه ترین گزارش مرکز Center for Data Innovation در امریکا نشان می دهد این برنده نمی تواند اتحادیه اروپا باشد. تنها کافی است نگاهی به پیشرفت های هوش مصنوعی در چین، امریکا و اتحادیه اروپا در دو سال گذشته داشته باشیم و آنها را با همدیگر مقایسه کنیم. این گزارش نشان از پیشتازی امریکا در جهان دارد و همچنین نشان می دهد که چین در حال کوشش برای هرچه کم کردن فاصله و شکاف خود با امریکاست اما اتحادیه اروپا همچنان رو به عقب می رود.

در این گزارش 6شاخص مرتبط با هوش مصنوعی یعنی استعدادهای انسانی، فعالیت های تحقیقی، زیرساخت های سخت افزاری، فعالیت های توسعه تجاری، نرخ پذیرش و دردسترس بودن دیتا در این سه منطقه جهان مورد آنالیز نهاده شده است. طبق این گزارش، امریکا در این مسابقه هوش مصنوعی با کسب 44.6امتیاز در صندلی نخست نهاده شد و پس از آن چین و اتحادیه اروپا به ترتیب با 32 و 23.3 امتیاز در ردیف دوم و سوم جای گرفتند.

طبق این گزارش یکی از بزرگترین تفاوت ها میان این کشورها، میزان سرمایه گذاری در حوزه هوش مصنوعی است. استارتاپ های هوش مصنوعی در امریکا در سال گذشته بیش از 14میلیارد دلار از VC و شرکت های خصوصی سرمایه گذاری دریافت کردند که این رقم 8میلیارد دلار بیش از چین و بسیار بیش از استارتاپ های اتحادیه اروپاست که تنها 3.2میلیارد دلار در این بخش سرمایه دریافت کردند. (سرمایه گذاری خطرپذیر VC سرمایه ای است که از گروه های سرمایه گذاری دریافت می کنید که با استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک کار می نمایند).

همچنین دراین گزارش آمده است که امریکا 28هزار اختراع مرتبط با هوش مصنوعی را ثبت نموده در حالی که این رقم برای چین حدود 2هزار و 985مورد و برای اتحادیه اروپا تنها 691مورد بوده است. در سال گذشته کمپانی های امریکایی حدود 124میلیارد دلار در تحقیقات خود هزینه نموده اند که این رقم 8.5برابر بیش از اتحادیه اروپا و 5.2برابر بیش از چین است.

امریکا در زمینه کیفیت مطالعات پژوهشی نیز بالاتر از چین و اتحادیه اروپا جای گرفته است. با وجود کوشش فراوان چین برای برابری کردن با امریکا در ساخت تراشه ها، این کشور همچنان از نظر شاخص های مرتبط با صنعت semiconductor (نیمه رساناها) و طراحی تراشه ها پیشتاز است. (نیمه رساناها در جهانی امروز نقشی اساسی دارند و تقریباً همه دستگاه هایی که استفاده می کنیم، مانند گوشی های همراه، تبلت ها، رایانه ها، رادیوها و... به آنها وابسته اند).

اما چین چگونه تا این حد در حوزه هوش مصنوعی به امریکا نزدیک شده است؟ چین هم در زمینه کمیت و هم کیفیت، رشد شایان توجهی داشته و نشانه آن هم افزایش تعداد سوپرکامپیوترهای پیشرفته، میزان فراوری دیتا و داده وافزایش تعداد کمپانی های مرتبط با سرویس های نرم افزاری هوش مصنوعی در چین است که نشان می دهد در استراتژی و سیاستی که در پیش گرفته هوش مصنوعی در رأس قرار گرفته است و امریکا و اتحادیه اروپا باید در پاسخ به این استراتژی، سیاستی درست در پیش بگیرند. چین از سال 2012 تا به امروز در زمینه تعداد سوپرکامپیوترها سهم خود را 3برابر نموده است و درحال حاضر 214 سوپرکامپیوتر برتر در لیست Top500 که هرسال منتشر می گردد به چین اختصاص دارد درحالی که این رقم برای امریکا 113 عدد و برای اتحادیه اروپا تنها 91سوپرکامپیوتر است.

مهاجرت اجباری از اروپا

در این گزارش به دلایل عقب ماندن اتحادیه اروپا در میدان مسابقه هوش مصنوعی هم اشاره شده است.بعضی از محققان دلیل آن را برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) می دانند، چراکه بریتانیا 57درصد از مجموع سرمایه گذاری برای کل کمپانی های هوش مصنوعی در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است و محققان معتقدند که برگزیت در چند سال آینده، سبب می گردد تا میزان سرمایه گذاری در حوزه هوش مصنوعی در اتحادیه اروپا کاهشی چشمگیر پیدا کند. به این ترتیب شکاف بین امریکا و کشورهای عضو این اتحادیه در زمینه سرمایه گذاری در هوش مصنوعی روز به روز افزایش خواهد یافت که این موضوع به نفع چین خواهد بود تا در رقابت تنگاتنگ با امریکا راحت تر خود را به صدرنشینی نزدیک کند.

بریتانیا خانه بسیاری از پیشتازان فناوری هوش مصنوعی اروپایی است و محققان معتقدند که به دنبال برگزیت، بریتانیا می تواند در این حوزه پروژه های خود را دنبال کند و تعداد بیشتری از استارتاپ های این کشور به هوش مصنوعی روی بیاورند و از فرانسه، آلمان و... پیشی بگیرند. لندن پیش از برگزیت پایتخت هوش مصنوعی اتحادیه اروپا شناخته می شد چراکه نسبت به پاریس، برلین و... تعداد بیشتری تأمین نماینده هوش مصنوعی داشت هرچند همچنان از سیلیکون ولی امریکا عقب بود. در سال 2018 میزان سرمایه گذاری در استارتاپ های هوش مصنوعی بریتانیا به 1.3میلیارد دلار رسید و این رقم در 2019 و 2020 افزایشی چشمگیر یافت و حالا هم که بریتانیا از اتحادیه اروپا جدا شده باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی می افتد.

ازسوی دیگر با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حالا میدان برای آلمان و فرانسه بازتر شده تا خودی نشان دهند هرچند با چالش های بزرگی روبرو هستند که مهم ترین آنها کمبود سرمایه گذاری در این بخش است و به همین دلیل هم بسیاری از کمپانی های مرتبط با هوش مصنوعی ترجیح می دهند که از اتحادیه اروپا مهاجرت نمایند تا از این مسابقه جهانی عقب نمانند. این مسائل سبب شده است تا بسیاری از استارتاپ های اتحادیه اروپا راه مهاجرت به امریکا را در پیش بگیرند که از آنها می توان به استارتاپ فرانسوی Algolia اشاره نمود که در زمینه هوش مصنوعی بسیار فعال است و اکنون در سانفرانسیسکو حضور دارد. کمپانی مدیریت داده Collibra هم از بروکسل به نیویورک نقل مکان نموده است.

پاسکال مارکو کاورساچو بنیانگذار کمپانی DAITA Technologies هم که اطلاعات خام را به دیتابیس های هوش مصنوعی تبدیل می نماید معتقد است اگر اروپا می خواهد با امریکا و چین رقابت کند باید در ابتدای امر بر موضوع سرمایه گذاری در استارتاپ های اروپایی تمرکز کند تا به سطحی برسد که استارتاپ های امریکایی در این زمینه قرار دارند. در غیر این صورت رشد این اتحادیه در زمینه هوش مصنوعی کاملاً دور از انتظار است. واقعیت این است که سوخت توسعه هوش مصنوعی، پول و سرمایه گذاری است که با یاری آن می توان استعدادها را حتی از دیگر نقاط جهان جذب کرد.

قوانین سختگیرانه اتحادیه اروپا

بعضی دیگر از محققان معتقدند که در اتحادیه اروپا بسیاری به هوش مصنوعی اعتماد ندارند و از این فناوری بیمناک هستند.بسیاری هم مقررات حفاظت از داده های عمومی اتحادیه اروپا(GPDR) را مانعی برای توسعه فناوری هوش مصنوعی در این منطقه می دانند. این قوانین الزام آور در بخش های مختلفی وضع و ارائه شده است که هدف آن ساماندهی شرایط پردازش اطلاعات کاربران و شفاف سازی کامل آن در فرایند بهره برداری از اطلاعات افراد است. همچنین کاربران می توانند داده ها و اطلاعات هویتی خود را به صورت کامل تحت کنترل داشته و آنها را مدیریت نمایند. محققان معتقدند که این قانون، جمع آوری و استفاده از داده هایی را که می توانند تحولات هوش مصنوعی را تقویت نمایند، محدود می نماید.

گزارش های اخیر نشان می دهد که در جریمه های GDPR صادر شده توسط اتحادیه اروپا، تقریباً 40 درصد افزایش نسبت به 20 ماه گذشته مشاهده شده است و این رقم از زمان اجرای قوانین جدید در مجموع به 332 میلیون دلار جریمه رسیده است. به همین دلیل هم بعضی شرکت ها از ترس جریمه - حتی برای خوشفکرترین نوآوری ها - از توسعه سیستم های هوش مصنوعی به طور کلی منصرف می شوند.

البته این محققان معتقدند در کنار کوشش برای توسعه هوش مصنوعی باید در بعضی موضوع های حساس همچون شناسایی چهره کوشش کرد تا از تبعیض جلوگیری کرد، یعنی هم به ارزش های اروپایی پایبند ماند و هم قوانینی اتخاذ گردد که تعادل مناسبی بین نوآوری و نگرانی های هوش مصنوعی ایجاد گردد.

بتازگی حتی دیده بان حقوق بشر در اروپا به دنبال ممنوعیت فناوری شناسایی چهره بوده است و اعتقاد دارد که این فناوری می تواند منجر به تبعیض جنسیتی، قومی و... گردد. فعالان حقوق دیجیتال امیدوارند در حالی که اتحادیه اروپا استانداردهای قوی برای هوش مصنوعی طراحی می نماید، سایر کشورها نیز از این الگو پیروی نمایند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1567

به "اروپا در هوش مصنوعی از امریکا مغلوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا در هوش مصنوعی از امریکا مغلوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید