آلمان: ناکارآمدی اینستکس تقصیر ایران است

به گزارش بانوی ایران، وزارت خارجه آلمان پس از دو سال از ایجاد سازوکار مالی اینستکس که قرار بود تراکنش مالی میان ایران و اروپا را برقرار کند مدعی شد که عدم موفقیت این سازوکار مالی تقصیر ایران است.

آلمان: ناکارآمدی اینستکس تقصیر ایران است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران وزارت خارجه آلمان اعلام نمود که سازوکار مالی اروپا برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس تا حد زیادی بی اثر بوده است.

وزارت خارجه آلمان که در پاسخ به سوال یک عضو مجلس فدرال آلمان و عضو حزب سبز این کشور درباره اینستکس ضمن اذعان به ناکارآمد بودن سازوکار مالی اروپا برای تعامل تجاری با ایران اعلام نمود که از دو سال پیش که این سازوکار ایجاد شده تا کنون، تنها یک تراکنش مالی برای صادرات تجهیزات درمانی از طریق این سازوکار اجرا شده است.

سازو کار اینستکس در ژانویه سال 2019 میلادی و حدود دو سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای رونمایی شد.

این سازوکار که توسط سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه با هدف حفظ برجام راه اندازی شد درصدد پیشبرد تراکنش های مالی با ایران بود، اما بانک های اروپایی به دلیل نگرانی از تحریم های آمریکا هیچ رغبتی برای کار با این سازوکار نشان ندادند این در حالی بود که اروپایی ها مدعی بودند اینستکس به عنوان سپر محافظتی در برابر تحریم های آمریکا برای تجارت میان اروپا و ایران است.

اینستکس 14 ماه پس از ایجاد و در مارس 2020 توانست اولین و تنها تراکنش خود را با ایران در مورد تجهیزات درمانی انجام دهد.

آنتی لیندرتسه از مقامات وزارت خارجه آلمان در پاسخ به سوال کننده مجلس این کشور، ایران را مسئول ناکارآمدی سازوکار اینستکس معرفی کرد.

وی در این زمینه گفت: شرکت های اروپایی متعددی تمایل خود را برای تجارت از طریق اینستکس ابراز کردند و مذاکراتی را نیز با این شرکت انجام دادند. تکمیل و موفقیت یک تراکنش وابسته به عوامل زیاد و اغلب بسیار پیچیده ای است و به خصوص (وابسته) به همکاری طرف ایرانی است که تا به امروز با هرگونه تراکنش بیشتر موافقت نکرده است.

این ادعای وزارت خارجه آلمان در حالی مطرح می شود که محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز یکشنبه در توییتی به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی عضو برجام و همچنین سخنان وزیر خارجه فرانسه واکنش نشان داد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در این خصوص نوشت: رهبران سه کشور اروپایی-که برای انجام تعهدات خود تحت برجام به امضای مقامات دفتر کنترل دارایی های خارجی (از سازمان های تحت نظارت وزارت خزانه داری آمریکا) نیاز دارند- هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده اند.

او در ادامه نوشت: ابتکار از آغاز مرده امانوئل ماکرون یا خودداری انگلیس از پرداخت بدهی (به ایران در مورد تانک های چیفتن) مقرر در حکم دادگاه را به یاد دارید؟

ظریف سپس با خطاب قرار دادن وزیر خارجه فرانسه نوشت: برجام به خاطر ایران زنده است و نه سه کشور اروپایی.

وی در ادامه نوشت: همکار محترم: شما دوران کاری ات در کابینه را با فروش جنگ افزار به جنایتکاران جنگی سعودی آغاز کردی. از بیان حرف های پوچ و مهمل در مورد ایران دست بردار.

وزیر خارجه افزود: یادآوری واقعیت: این شما هستید که منطقه ما را بی ثبات می کنید. از حفاظت جنایتکارانی که منتقدان خود را با اره تکه تکه می کنند و از جنگ افزار های ساخت شما برای سلاخی بچه ها در یمن استفاده می کنند، دست بردارید.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه بامداد یکشنبه طی اظهاراتی زیاده خواستاره و مداخله جویانه با کافی ندانستن احیای برجام، خواستار انجام مذاکراتی در مورد فعالیت های موشکی و منطقه ای ایران شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1493

به "آلمان: ناکارآمدی اینستکس تقصیر ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان: ناکارآمدی اینستکس تقصیر ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید