7 نکته حرفه ای برای شروع عکاسی خیابانی با دوربین موبایل

افراد ناشناس نقش مهمی را در عکاسی خیابانی بازی می کنند. با کمک آن ها می توانید روایت هایی جذاب ایجاد کنید و بیننده را به خیال پردازی وادارید. ولی اگر تازه به عکاسی خیابانی روی آورده اید ممکن است برای عکس دریافت از غریبه ها به قدر کافی اعتماد بنفس نداشته باشید. در این مقاله با موضوع آموزش عکاسی خیابانی با دوربین موبایل با روش هایی آشنا خواهید شد که کمک می کنند علاوه بر بالا بردن اعتماد بنفس خود، محتاط باشید و هویت سوژه های عکاسی خود را فاش نکنید.

7 نکته حرفه ای برای شروع عکاسی خیابانی با دوربین موبایل

1. پس زمینه مناسب در عکاسی خیابانی

در عکاسی خیابانی پس زمینه مناسب به اندازه خود سوژه اصلی اهمیت دارد. برای آغاز عکاسی خیابانی ابتدا یک پس زمینه مناسب پیدا کنید و سپس منتظر بمانید تا شخصی از برابر آن عبور کند.

انواع دیوارها می توانند انتخابی مناسب برای پس زمینه باشند. برای مثال می توانید از دیوارهای آجری، دیوارهای سیمانی، دیوارهای سفید، دیوارهایی با دیوارنوشته های شهری یا دیوارهای تبلیغاتی با تصاویر و نوشته های بزرگ استفاده کنید.

بیلبوردها و ساختمان های زیبا که ستون ها و طاق هایی چشم نواز دارند هم گزینه های خوبی هستند. همچنین کوچه های باریک می توانند حس پرسپکتیو را با قدرت زیاد در کادر نمایش دهند. اگر از نقطه ای مرتفع عکاسی کنید حتی می توانید سطح زمین را به عنوان پس زمینه عکس به کار ببرید.

اگر پیروز شوید در کادر عکس تعاملی میان فرد ناشناس در حال عبور و پس زمینه برقرار کنید می توانید یک عکس خیابانی بی نقص با روایتی فوق العاده بگیرید. ثبت کردن تصویر فرد در موقعیت مناسبی از صحنه می تواند به کل مجموعه یک معنی کاملا جدید ببخشد.

یک راه خوب برای آغاز عکاسی خیابانی جست وجو کردن محیط اطراف تنها به هدف کشف پس زمینه های عالی است. وقتی پس زمینه جالبی یافتید ترکیب بندی خود را تنظیم کنید و منتظر عبور یک سوژه مناسب باشید. همواره آمادگی خود را برای فشردن دکمه شاتر حفظ کنید تا لحظه مناسب از دست نرود.

2. حفظ فاصله در عکاسی خیابانی

اگر عکاسی خیابانی از غریبه ها بدون کسب اجازه برایتان دلهره آور است می توانید برای غلبه بر استرس از فاصله ای دورتر از آن ها عکس بگیرید. اگر از مردم فاصله داشته باشید به احتمال زیاد متوجه عکس دریافت شما نخواهند شد. این شیوه همچنین باعث می شود به مراتب کمتر به حریم دیگران وارد شوید و عکس های خیابانی شما عنصر احتیاط و ناشناس ماندن سوژه را حفظ کنند.

به عنوان نمونه می توانید در یک سوی خیابان بایستید و منتظر عبور شخصی از پیاده روی سمت مقابل شوید. فقط حواستان باشد که عبور خودروها عکس شما را خراب نکند.

هنگام عکاسی از فواصل دورتر اغلب می توانید با مقایسه تناسبات حس جالبی ایجاد کنید. حضور یک انسان کوچک در برابر یک ساختمان بلند تصویری بسیار چشم نواز خواهد ساخت.

3. استتار در عکاسی خیابانی

اگر می خواهید محتاط باشید و توجه مردم را جلب نکنید باید به شیوه رفتار و موقعیتی که هنگام عکاسی انتخاب می کنید کاملا توجه کنید. ایستادن در وسط خیابان در حالی که دوربین موبایل را درست جلوی صورت خود گرفته اید ایده چندان خوبی نیست. برای رسیدن به رویکردی محتاطانه تر بهتر است در درگاه ها مستقر شوید، روی نیمکت بنشینید یا در سایه ها بایستید.

یک ترفند خوب این است که وانمود کنید در حال نوشتن یک پیامک یا گوش دادن به موسیقی توسط گوشی موبایل هستید. بدین ترتیب دیگران متوجه عکاسی کردن شما نخواهند شد.

همچنین می توانید از هندزفری به عنوان دکمه شاتر استفاده کنید. بدین ترتیب برای دریافت عکس حتی مجبور به لمس صفحه نمایش گوشی موبایل هم نخواهید بود.

4. عکاسی خیابانی از زوایای مختلف

ممکن است هنگام عکاسی از غریبه ها با قرار دریافت در موقعیتی که مانع از نگاه مستقیم آن ها به شما شود احساس راحتی بیشتری بکنید. همچنین اگر قصد دارید هویت سوژه های خود را فاش نکنید این روش گزینه بسیار خوبی است؛ چراکه چهره افراد در عکس دیده نخواهد شد.

به زاویه های دید دیگری بیاندیشید که می توانید از آن ها به جای قرار دریافت روبروی سوژه استفاده کنید. برای مثال می توانید در حالی که شخصی از شما دور می شود پشت سر او قرار بگیرید. یا اگر امکان صعود به محلی مرتفع مانند پل یا پنجره طبقات بالایی ساختمان وجود دارد از بالا عکاسی کنید.

عکاسی از موقعیت های مرتفع شانس خوبی برای خلق تصاویری با زاویه دید جذاب ایجاد می کند. همچنین می توانید از سایه های افراد استفاده های جالبی بکنید و به نتایجی عالی برسید. برای مثال عکس زیر بعد از عکاسی وارونه شده و در نتیجه گویی به جای انسان های واقعی این سایه ها هستند که در خیابان قدم می زنند.

به همین ترتیب اگر نسبت به سوژه عکاسی در محلی کم ارتفاع تر قرار بگیرید می توانید از زاویه دید پایین استفاده کنید. ایستادن در پایین یک پله کان یا تپه این شانس را ایجاد می کند که با عکاسی از افرادی که بالاتر از شما قرار دارند به پیش زمینه عکس جذابیت بیشتری ببخشید.

5. عکاسی خیابانی از انعکاس ها یا سایه ها

یک شیوه دیگر برای بالا بردن اعتماد بنفس و احساس راحتی بیشتر هنگام عکاسی خیابانی از افراد ناشناس این است که به جای خود فرد تنها از سایه یا انعکاس او عکاسی کنید.

اگر تنها از سایه یا انعکاس یک فرد عکس بگیرید نیازی نیست دوربین موبایل را مستقیما به سوی او نشانه بروید. در عوض دوربین موبایل را به سمت زمین، دیوار، چاله آب، شیشه یک پنجره یا چیزهایی از این دست خواهید گرفت.

سایه های قوی تنها در آفتاب تند ظاهر می شوند. بنابراین یک روز آفتابی و پرنور زمانی عالی برای این گونه از عکاسی است. سایه ها به عکس نوعی حس مرموز و اسرارآمیز می بخشند. پس همواره چشمان خود را برای یافتن سایه های جذابی که تخیل بیننده را تحریک می کنند تیز کنید.

6. تاکید بر ناشناس بودن سوژه در عکاسی خیابانی

یکی از جنبه های شگفت انگیز عکاسی خیابانی حسی است که هم به عنوان بیننده و هم به عنوان عکاسی به شما دست می دهد؛ این حس که شما در واقع نگاهی کوتاه ولی بسیار واقع گرایانه به زندگی افراد غریبه مشغول در خیابان می اندازید. برای تاکید بر این حقیقت که فرد حاضر در عکس برای شما غریبه است می توانید سوژه ها را به صورت سیلوئت هایی تیره ثبت کنید که جزئیات آن ها معین نیست.

عکاسی ضدنور به ساختن حس رمزآلود و دراماتیک در عکس کمک می کند. یک عکس سیلوئت همواره جای این سوال را در ذهن مخاطب باز می گذارد که این شخص کیست؟ عکس سیلوئت بسته به فردی که تصویر را می نگرد می تواند روایت های متفاوت بسیار زیادی داشته باشد. از آنجا که حالت چهره سوژه دیده نمی شود این مخاطب است باید روایت را در ذهن خود کامل کند.

برای ساختن سیلوئت به یک منبع نوری قوی نظیر خورشید یا آسمان روشن در پشت سوژه نیاز دارید. پس از تنظیم ترکیب بندی فوکوس را روی سوژه قرار دهید و میزان نوردهی را تا جایی کم کنید که سوژه به صورت یک پیکره سیلوئت تیره به نظر برسد.

7. ثبت احساسات در عکاسی خیابانی

یک رویکرد کاملا متفاوت در عکاسی خیابانی از غریبه ها ثبت تصاویری است که حالت چهره و احساسات سوژه را نشان می دهند. البته این رویکرد بدین معنی است که هویت سوژه ها فاش خواهد شد و مجبور خواهید بود برای ثبت کردن جزئیات مورد نظر خیلی به آن ها نزدیک شوید.

شاید لازم باشد پیش از آزمودن این رویکرد ابتدا اعتماد بنفس خود را در عکاسی خیابانی بالا ببرید. هرگاه پیروز به دریافت این نوع عکس ها شوید تجربه ای فوق العاده خوش آیند برای شما خواهند بود. ثبت کردن احساسات یک شخص ناشناس کمک می کند روایتی جذاب و قوی داشته باشید که توجه بیننده را کاملا به خود جلب می کند.

احساسات را همچنین می توانید از طریق ثبت کردن حرکات و زبان بدن نشان دهید. تلاش کنید به نحوه نمایش احساسات با زبان بدن توجه کنید و آن ها را در عکس های خود بازتاب دهید.

جمع بندی نکات آموزش عکاسی خیابانی

عکاسی از افراد غریبه در آغاز می تواند کاری بسیار دلهره آور باشد. ممکن است این حس به شما دست دهد که به حریم خصوصی اشخاص تجاوز می کنید و در نتیجه نسبت به دریافت عکس مردد شوید یا به کل از عکاسی دست بکشید.

در عکاسی خیابانی لحظه مناسب [یا همان لحظه قطعی] اغلب بسیار سریع روی می دهد و پیش از آن که فکرش را بکنید تمام خواهد شد. بنابراین تاملی که ناشی از ترس یا کمبود اعتماد بنفس باشد دشمن شما در عکاسی خیابانی است. با به کار دریافت نکات این مقاله آموزش عکاسی خیابانی می توانید به مرور اعتماد بنفس خود را بالا ببرید تا زمانی که دریافت عکس های خیابانی از افراد ناشناس دیگر موجب هراس شما نشود.

بسکمک از این نکات کمک می کنند تا هویت سوژه را مخفی نگه دارید. این رویکرد خوبی است تا بدون احساس تجاوز کردن به حریم خصوصی دیگران از آن ها عکاسی کنید. زمانی که اعتماد بنفس بیشتری پیدا کنید متوجه خواهید شد که نشانه رفتن دوربین موبایل به سوی غریبه ها در خیابان و ثبت کردن یک عکس خوب دیگر چندان هراسی برایتان ندارد.

منبع: iPhone Photography School

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 179

به "7 نکته حرفه ای برای شروع عکاسی خیابانی با دوربین موبایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته حرفه ای برای شروع عکاسی خیابانی با دوربین موبایل"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید