هفتمین استاندارد بین المللی در حوزه فناوری نانو منتشر شد

به گزارش بانوی ایران، هفتمین استاندارد بین المللی با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری نانو با موضوع بسته بندی های غذایی پلیمری منتشر شد.

هفتمین استاندارد بین المللی در حوزه فناوری نانو منتشر شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، استاندارد بین المللی تدوین شده به مسئولیت ایران در زمینه بسته بندی های غذایی پلیمری با عنوان فناوری نانو - فیلم های نانوکامپوزیتی پلیمری برای بسته بندی غذایی با خواص نفوذناپذیری - معین مشخصه ها و روش های اندازه گیری منتشر شد. این استاندارد به عنوان هفتمین استاندارد بین المللی تدوین شده به مسئولیت ایران در حوزه فناوری نانو، نتیجه 4 سال کوشش مستمر گروه کاری تشکیل شده زیر نظر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو می باشد.

این استاندارد با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و یاری یک شرکت فراوری نماینده بسته بندی های غذایی نانوکامپوزیتی، در سال 1395 به سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد شد. پس از تایید و تصویب پیشنهاد ایران از سوی کشور های عضو کمیته فنی استاندارد فناوری نانو ایزو، مطالعات مختلف و گسترده ای انجام و جلسات متعدد کارشناسی با متخصصان داخلی و خارجی برگزار گردید. این جلسات هم به صورت حضوری و هم به وسیله وب، با هدف قانع کردن متخصصان بین المللی به عنوان نمایندگان کشور های عضو ایزو تشکیل می شد. انتها این استاندارد در ماه ژوئن سال 2020 منتشر و در سایت رسمی سازمان بین المللی استاندارد (www.iso.org) در معرض استفاده نهاده شد.

استاندارد بین المللی مورد نظر، به ویژگی های نفوذناپذیری در فیلم های پلیمری نانوکامپوزیتی می پردازد که به منظور بهبود بسته بندی های غذایی اندازه گیری می شود. ویژگی نفوذناپذیری شامل انتقال بخار آب و گاز (اکسیژن) و گذردهی نور مرئی و ماورای بنفش می شود. این استاندارد همچنین روش های اندازه گیری مرتبط را توصیف می نماید.

بسته بندی های غذایی مبتنی بر فناوری نانو به دلیل ویژگی های بهبود یافته آن ها از قبیل افزایش ماندگاری مواد غذایی و در نتیجه کاهش ضایعات و دورریز آن ها بازار رو به رشدی پیدا نموده اند که مزیت اصلی این نوع بسته بندی های مواد غذایی، طولانی شدن عمر قفسه ای مواد غذایی به وسیله بهبود خواص است.

حضور نانوذرات در بستر پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی آمید و پلی استر در این بسته بندی ها می تواند ویژگی های مختلفی را در فیلم های پلیمری از قبیل: خواص نفوذناپذیری در برابر گاز و بخار آب، گذردهی نور مرئی و ماورای بنفش، خواص حرارتی و استحکام مکانیکی بهبود دهد.

اساس تدوین استاندارد های بین المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشور های عضو است. کشور های عضو کمیته های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می نمایند. تدوین استاندارد های بین المللی معمولا 3 تا 4 سال زمان می برند. در کمیته فنی استاندارد های فناوری نانو ایزو، 36 کشور عضو اصلی و 18 کشور عضو ناظر هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1149

به "هفتمین استاندارد بین المللی در حوزه فناوری نانو منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفتمین استاندارد بین المللی در حوزه فناوری نانو منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید