نور گوشی در شب موجب افسردگی می گردد

به گزارش بانوی ایران، این پژوهش روی مجرای عصبی وصل کننده نوع خاصی از گیرنده نور در چشم به دو بخش از مغز انجام گرفته است که در شب خیلی قوی تر از روز با نور تحریک می شوند.

نور گوشی در شب موجب افسردگی می گردد

طبق آنالیز جدیدی شب ها در معرض نور مصنوعی بودن می تواند رفتاری شبیه افسردگی در موش ایجاد کند. به یاری یافته های این پژوهش می توان پی برد که شب ها در معرض نور زیاد قرار داشتن چطور باعث افسردگی انسان می گردد.

پژوهشگران دانشگاه علم و فناوری چین طی چندین هفته و در بازه های دو ساعتی موش ها را در معرض نور آبی قرار دادند که مشابه نور گسیلی از افزاره های الکترونیکی مثل تلفن همراه هوش مند یا آلاینده های نوری است.

بر پایه مشاهدات این پژوهشگران موش ها پس از سه هفته گرایش هایی از افسردگی بروز دادند که کاهش رفتار های گریزآمیز و کاهش علاقه به قند نشان گر آن بود. بعد از آن که دیگر موش ها را شب ها در معرض نور قرار ندادند هم این دوره افسردگی سه هفته تداوم داشت.

این پژوهشگران در مقاله ای تفصیلی راجع به این تحقیق نوشتند: می دانیم که نوردرمانی روزانه دارای ویژگی های ضدافسردگی است، اما ظاهراً شب ها در معرض نور شدید قرار داشتن با نشانگان های افسردگی پیوند دارد.

با توجه به اثراتی که سیطره روشنایی های شبانه در دنیای صنعتی می تواند بر بهداشت روانی داشته باشد این یافته ها اهمیت دارد.

این پژوهش روی مجرای عصبی وصل کننده نوع خاصی از گیرنده نور در چشم به دو بخش از مغز انجام گرفته است که در شب خیلی قوی تر از روز با نور تحریک می شوند.

این محققان هشدار دادند باید به محدودیت های تحقیقات نوری روی جوندگان دقیقاً توجه داشت به خصوص اگر قرار باشد یافته ها در خصوص انسان اعمال گردد.

به نوشته این محققان برای شناخت بهتر چگونگی اثر گذاشتن نور بر حالت انسان باید در آینده تحقیقاتی روی همان مجاری عصبی در انسان و سازوکار های مشترک افسردگی زایی در موش ها و انسان ها تحقیق کرد.

چنین همسنجی هایی برای فهم ما از رفتار انسان به ویژه در درون شهر ها تبعات چشم گیری دارد. در قسمت نتیجه گیری این تحقیق آمده است: در معرض نور شبانه قرار داشتن در روزگار پساصنعتی هر چه اجتناب ناپذیرتر شده است و در هیچ دوره ای از تاریخ تکامل ما سابقه نداشته است.

در نتیجه این مجرای عصبی که برای مقاصد حفاظتی سازگاری یافته است ممکن است برای انتقال حالت منفی ناشی از نور شبانه به انسان گروگان گرفته گردد.

این پژوهش در مجله علوم عصبی نیچر چاپ شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1109

به "نور گوشی در شب موجب افسردگی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور گوشی در شب موجب افسردگی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید