دلیل روغن ریزی یخچال چیست؟ معرفی دلایل

به گزارش بانوی ایران، روغن ریزی یخچال یکی از اختلالاتی است که در سیستم تبرید یخچال ایجاد می گردد و باید جدی گرفته گردد. اگر متوجه خروج روغن از زیر یخچال شدید، باید فورا برای برطرف علت روغن ریزی یخچال اقدام کنید. چند علت برای این امر وجود دارد که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد.

دلیل روغن ریزی یخچال چیست؟ معرفی دلایل

اگر در خصوص خرید، نصب و تعمیر یخچال فریزر احتیاج به مشاوره و خدمات دارید، می توانید از طریق ثبت درخواست در وبسایت خبرنگاران از کارشناسان و تعمیرکاران ممتاز خبرنگاران مشاوره رایگان دریافت کنید.

نکات کلیدی

 • علت روغن ریزی یخچال اغلب به عواملی مانند نشتی فریون، نشتی سیستم مهر و موم شده یخچال یا مسدود بودن زهکشی یخ زدایی مربوط می گردد.
 • کویل کندانسور، کویل اواپراتور و تشت تخلیه از نواحی مستعد نشتی هستند که به علت روغن ریزی یخچال باید آنالیز شوند.
 • فریون در صورت استنشاق می تواند مسائل زیادی برای سلامتی افراد ایجاد کند. بنابراین در صورت نشتی فریون جهت تعمیرات با افراد حرفه ای تماس بگیرید.

علت روغن ریزی یخچال چیست؟

ماده روغنی که از یخچال شما نشت می نماید، در نتیجه یکی از موارد زیر ایجاد شده است:

 • آب آلوده مخلوط با ذرات غذای چرب که اغلب به علت مسدود بودن زهکشی یخ زدایی از یخچال خارج می گردد.
 • روغن شفاف که اغلب به علت نشتی از سیستم مهر و موم شده یخچال از یخچال خارج می گردد.
 • محصول جانبی چسبنده فریون

خوشبختانه خروج هر ماده از یخچال شما دلایل متفاوتی دارد که شناسایی مشکل را آسان تر می نماید. در ادامه سه مورد از شایع ترین دلایل روغن ریزی در یخچال ها را آنالیز می کنیم.

1. روغن ریزی یخچال به علت مسدود بودن زهکشی یخ زدایی

یخچال ها چرخه های یخ زدایی کوتاه مدت دارند تا همواره بتوانند در شرایط عالی کار نمایند. زهکشی یخ زدایی در قسمت فریزر یخچال واقع شده است که گاهی اوقات ممکن است از طریق بعضی موارد مسدود گردد.

وقتی زهکشی یخ زدایی مسدود گردد، معمولا آب از یخچال نشت می نماید. این آب ممکن است ذرات غذای دارای چربی و دیگر به جامانده ها را با خود ترکیب کند و به ماده ای چسبنده تبدیل گردد.

وجود انسداد در زهکشی یخ زدایی یخچال شما نشانه های دیگری نیز دارد. معمولا مسدود شدن زهکشی یخ زدایی باعث ایجاد مشکل در عملکرد یخساز یا خط آب نیز می گردد.

گرفتگی زهکشی یخ زدایی اغلب به علت تجمع یخ اتفاق می افتد، اما تجمع ذرات و آشغال نیز می تواند آن را مسدود کند. در ادامه ساده ترین راه چاره این مشکل را شرح داده ایم که احتیاجی به استفاده از مواد گران قیمت، پاک نماینده های مایع یا یاری افراد حرفه ای ندارید.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر یخچال!

مراحل رفع علت روغن ریزی یخچال ناشی از گرفتگی زهکشی یخ زدایی

 • کمی آب داغ را درون لوله زهکشی به سمت پشت محفظه فریزر بریزید.
 • از یک برس یا پارچه نازک برای اسکراب و تمیز کردن ذرات به جامانده داخل دریچه نیز بهره ببرید.
 • پس از آن میزانی آب در لوله بریزید تا هر گونه ذره و به جامانده کثیفی از لوله پاک گردد.

2. روغن ریزی یخچال به علت نشتی سیستم مهر و موم شده

روغن شفاف خارج شده از یخچال در بسیاری از موارد از نواحی مهر و موم شده یخچال شما به بیرون نشت می نماید. این قسمت از یخچال اجازه ادامه کار سیستم خنک نماینده را می دهد؛ اما در صورت شکستگی هر یک از اجزای آن، مایع خنک نماینده به بیرون نشت می نماید.

کویل کندانسور، کویل اواپراتور و تشت تخلیه از نواحی مستعد نشتی هستند که باید آنالیز شوند. تشت تخلیه روغن را از قسمت های داخلی یخچال می گیرد.

اگر به طور مداوم نشت کند، به طرز کاملا محسوس روی زمین سرریز می گردد. در ادامه در خصوص هر یک از این قسمت ها به تفصیل صحبت خواهیم کرد و نحوه تمیز کردن و بازبینی هر یک را شرح خواهیم داد.

3. نشتی کویل کندانسور؛ علت روغن ریزی یخچال

کویل کندانسور قسمتی از یخچال است که حاوی مبرد است. این قسمت نقش مهمی در خنک نگه داشتن یخچال دارد و در قسمت پشتی دستگاه شما و به سمت پایین قرار گرفته است.

اگر کویل کندانسور نشتی داشته باشد، دمای یخچال به بالاتر از حد معمول خواهد رسید. در این حالت مواد غذایی فاسد می شوند و یخ درون یخچال نیز آب می گردد. بعلاوه ممکن است با میزان زیادی روغن در قسمت پایین پای خود روبرو شوید.

مراحل رفع علت روغن ریزی یخچال و رفع کردن نشتی کویل کندانسور

 • اصلی ترین علتی که باعث آسیب کویل کندانسور می گردد، خوردگی است. در نتیجه قبل از هر چیز باید آن را آنالیز کنید.
 • پانل پشت یخچال خود را به سمت پایین قرار دهید.
 • با استفاده از یک پیچ گوشتی پیچ ها را بردارید.
 • سالم بودن سیم پیچ را آنالیز کنید.
 • سطح آن را لمس کنید تا مطمئن شوید سرد است.
 • اگر کویل گرم بود یا علائم آشکاری از زنگ زدگی، آسیب یا خوردگی را در آن مشاهده کردید، باید آن را تعویض کنید.
 • تعویض کویل کندانسور به صرفه تر از خرید یخچال تازه است. برای سفارش و خرید قطعه تازه با یک شخص حرفه ای تماس بگیرید.

4. خرابی کویل اواپراتور؛ علت روغن ریزی یخچال

برخلاف کویل کندانسور، کویل اواپراتور در پشت محفظه فریزر به سمت بالا قرار گرفته است. اواپراتور با حذف گرما از هوا باعث خنک نگه داشتن یخچال می گردد.

اگر این قسمت کار نکند، در عملکرد یخچال شما اختلال ایجاد شده و دمای آن بالا خواهد رفت. اگر کویل اواپراتور نشتی داشته باشد، شما می توانید روغن شفاف یا مایع خنک نماینده را بببینید که از کویل ها می چکد.

مراحل رفع کردن کویل اواپراتور

 • پیش از هر چیز یخچال را از برق بیرون بکشید.
 • محفظه فریزر حاوی کویل اواپراتور را باز نموده و از جای خود خارج کنید.
 • وقتی توانستید به خوبی کویل را ببینید، آنالیز کنید که آیا اثری از لکه های روغنی، زنگ زدگی یا خوردگی روی آن دیده می گردد یا خیر.
 • در صورت تماشا این موارد ممکن است کویل اواپراتور نشتی داشته باشد. در این شرایط باید کویل را تعویض کنید.
 • در بعضی موارد می توان کویل اواپراتور را از طریق پمپ خلأ تعمیر کرد. با این وجود تعویض قطعه را توصیه می کنیم؛ زیرا ایمن تر است.

اگر برای تعمیر یا تعویض کویل اواپراتور معیوب اقدام نکنید، بعدا متحمل خسارات بیشتری خواهید شد و مجبور خواهید بود هزینه بیشتری برای یخچال خود صرف کنید. اگر متوجه نشتی قطعه شدید، از متخصص یاری بگیرید.

اگر احتیاج به یک اواپراتور تازه دارید، دفترچه راهنمای یخچال خود را آنالیز کنید. بعضی شرکت ها ضمانت هایی را برای این قطعات ارائه می دهند. این ضمانت ها شما را در پرداخت هزینه های تعمیر یا تعویض یاری خواهند کرد.

نصب و تعمیرات تخصصی یخچال با تیم خبرنگاران

5. سرریز شدن و ترک سینی تخلیه؛ علت روغن ریزی یخچال

سینی تخلیه آخرین قطعه ای است که ممکن است علت روغن ریزی یخچال و نشتی مایع خنک نماینده یا روغن شفاف باشد. وظیفه این قطعه به دام انداختن و گرفتن مایعاتی است که از لوله های یخچال شما جاری می گردد. در صورت سرریز شدن یا ترک خوردن ممکن است روغن به بیرون بریزد.

مراحل رفع مشکل سینی تخلیه

 • دستگاه خود را از برق بیرون بکشید.
 • با باز کردن پنل پشتی در قسمت پایینی یخچال شما می توانید تشت تخلیه را مشاهده کنید.
 • برای دسترسی به آن باید پیچ گوشتی داشته باشید. با آنالیز این قطعه باید بتوانید تشخیص دهید که آیا نشتی دارد یا خیر.
 • در بعضی مدل های یخچال تشت تخلیه قابل خارج کردن است. این بستگی به مدل یخچال شما دارد.
 • دفترچه راهنمای کاربر یخچال خود را آنالیز کنید و ببینید که آیا امکان خارج کردن تشت تخلیه وجود دارد یا خیر. اگر یخچال شما امکان جابه جایی تشت را دارد، می توانید تشت معیوب را با تشت سالم جایگرین کنید.
 • در غیر این صورت ممکن است به یک دستگاه تازه احتیاج داشته باشید و هزینه های زیادی را متحمل شوید.
 • اگر توانستید تشت تخلیه را تعویض کنید، پیچ های پانل را مجددا ببندید و دستگاه خود را وصل کنید. تشت تخلیه تازه و سالم نشتی های کوچک روغن را می گیرد و از ریختن آنها به اطراف یخچال جلوگیری می نماید.

بیشتر بخوانید: علت آب دادن آبسردکن یخچال چیست؟ (آنالیز 8 علت اصلی)

6. روغن ریزی یخچال به علت نشتی فریون

فریون گازی است که به همراه خنک نماینده یخچال شما را خنک نگه می دارد. اگر درون یخچال شما گرم است و در عین حال تمام اجزایی که در بالا گفته شد، سالم هستند، ممکن است نشتی فریون علت روغن ریزی یخچال باشد.

در این شرایط احتمالا مبلغ قبض برق شما بالا خواهد رفت؛ زیرا در این شرایط کمپرسور باید بیش از حد کار کند تا نشتی را جبران کند. در نهایت به جامانده روغن روی زمین جمع می گردد.

مراحل رفع نشتی فریون

فریون در صورت استنشاق می تواند مسائل زیادی برای سلامتی افراد ایجاد کند. بنابراین در صورت نشتی فریون جهت تعمیرات با افراد حرفه ای تماس بگیرید. با این وجود دو روش وجود دارد که از طریق آن می توانید تشخیص دهید که آیا فریون نشتی دارد یا خیر.

راه اول این است که روی یک نشتی یاب سرمایه گذاری کنید. بیشتر دستگاه های نشتی یاب نسبت به هالوژن های موجود در هوا حساس هستند و می توانند وجود فریون را تشخیص دهند.

راه دیگر این است که از یک روش خانگی بهره ببرید. میزانی صابون ظرفشویی را با آب مخلوط کنید و در یک اسپری بریزید. مخلوط را روی کویل های پشت یخچال اسپری کنید. اگر حباب های ریز ظاهر شوند، بدین معنی است که از آن قسمت گاز خارج می گردد و نشتی فریون وجود دارد.

علت فرار روغن در کمپرسور یخچال چیست؟

فرار روغن در کمپرسور یخچال یکی از بزرگترین مسائلی است که در سیستم های تبریدی ممکن است ایجاد گردد. در ادامه بعضی از رایج ترین علت های ایجاد این مشکل را شرح داده ایم.

 • اولین علت کم شدن گاز یخچال یا عملکرد ناصحیح اکسپنشن است. در این شرایط فشار ساکشن کاهش می یابد و نسبت تراکم زیاد می گردد. در این شرایط روغن از کمپرسور به بیرون رانده شده و اصطلاحا فرار می نماید.
 • علت دوم خوردگی سیلندرها و کمپرسور است. در این شرایط سیلندر گشاد شده و روغن به راحتی وارد سرسیلندر می گردد.
 • علت دیگر نصب نبودن هیتر کارتر کمپرسور است.

معایب خارج شدن روغن موتور یخچال

آیا می دانید به علت روغن ریزی یخچال سیستم تبرید دچار چه آسیب هایی می گردد؟ مسائلی که در سیستم تبرید به علت روغن ریزی یخچال ایجاد می شوند عبارتند از:

 • کاهش حجم روغن کمپرسور شده و اختلال در عملیات روغن کاری اولین مسئله ای است که به علت روغن ریزی یخچال ایجاد می گردد؛ این عامل یکی از اصلی ترین دلایل خرابی کمپرسور است و در بسیاری از موارد از ادامه کار دستگاه جلوگیری خواهد نمود.
 • روغن چسبیده شده به کناره های لوله های کندانسور و اواپراتور موجب کاهش انتقال حرارت از مبدل حرارتی می گردد. نتیجه این امر کاهش ظرفیت این تجهیزات است.
 • حرکت روغن در لوله ها و شیر انبساط با ایجاد انسداد باعث مختل شدن عملکرد دستگاه می گردد.
 • عبور روغن از لوله ها باعث کاهش سطح تماس مبرد با لوله می گردد. بعلاوه سطح مفید داخلی لوله کم می گردد. نتیجه این امر افزایش افت فشار و زیاد شدن سرعت گاز در لوله هاست.

سخن پایانی

با مشاهده هر گونه نشتی یخچال ضروری است که فورا دست به کار شوید و علت را بیابید؛ زیرا نشتی یخچال امری غیرمعمول است و از وجود یک مشکل در سیستم تبرید دستگاه خبر می دهد.

همانطور که بیان شد علت روغن ریزی یخچال با عوامل مختلفی مرتبط است که باید عیب یابی دقیقی انجام گردد. برای این کار بهتر است از یک تعمیرکار باتجربه یاری بگیرید تا در آینده متحمل پرداخت هزینه های سنگینی برای تعویض قطعات نشوید.

سوالات متداول

علت روغن ریزی موتور یخچال چیست؟

کمبود روغن، سایش قطعات، وجود ترکیدگی یا شکستگی در خطوط روغن رسانی و انسداد فیلتر روغن از دلایل روغن ریزی موتور یخچال هستند

در صورت نشتی فریون در یخچال باید چه کار کرد؟

فریون در صورت استنشاق می تواند مسائل زیادی برای سلامتی افراد ایجاد کند؛ بنابراین در صورت نشتی فریون جهت تعمیرات با افراد حرفه ای تماس بگیرید.

آیا روغن ریزی یخچال خطرناک است؟

خروج روغن از یخچال خطرناک نیست؛ اما نشان دهنده این است که در عملکرد دستگاه شما مسئله ای وجود دارد. در صورت مشاهده روغن ریزی یخچال باید در اسرع وقت به فکر چاره باشید.

منبع: آچاره
انتشار: 5 دی 1402 بروزرسانی: 5 دی 1402 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2347

به "دلیل روغن ریزی یخچال چیست؟ معرفی دلایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل روغن ریزی یخچال چیست؟ معرفی دلایل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید