ضایعه ای بزرگ برای سینمای ایران؛ مسعود مهرابی از بنیان گذاران مجله فیلم درگذشت

به گزارش بانوی ایران، مسعود مهرابی صاحب امتیاز و مدیرمسؤول قدیمی ترین نشریه سینمایی کشور، مجله فیلم درگذشت. مهرابی متولد سال 1333 در تهران بود. در دانشکده هنرهای دراماتیک درس خوانده بود و از دهه 50 فعالیت روزنامه نگاری اش را آغاز کرد.

ضایعه ای بزرگ برای سینمای ایران؛ مسعود مهرابی از بنیان گذاران مجله فیلم درگذشت

سال 1362 بود که امتیاز چاپ مجله فیلم را گرفت و در کنار هوشنگ گلمکانی و عباس یاری مهم ترین مجله سینمایی بعد از انقلاب را بنیان گذاشتند. ماهنامه فیلم رکورددار انتشار بدون وقفه در تاریخ مطبوعات است. برای دوستداران سینما، مجله فیلم فقط یک مجله سینمایی نبود. پایگاهی بود که در دوران نبود دسترسی به فیلم های خارجی برای عشاق سینما تنها دریچه درک و دریافت سینما بود.

مسعود مهرابی به جز اینکه مدیرمسؤول ماهنامه فیلم بود در حوزه طراحی هم دستی بر آتش داشت و کاریکاتور می کشید. اصلا فعالیتش با مطبوعات با فرستادن کاریکاتورهایش به نشریات مختلف آغاز شد.

مجله فیلم چنان با موفقیت همراه بود که مهرابی سال 1371 اولین ماهنامه سینمایی انگلیسی زبان را با نام فیلم اینترنشنال منتشر کرد. نشریه ای که در معرفی سینمای ایران به آن سوی مرزها اهمیت زیادی داشت.

مسعود مهرابی مورخ سینما هم بود و چند کتاب مرجع سینمایی نوشته است. تاریخ سینمای ایران از آغاز تا 1357 (چاپ اول 1363)، کتاب شناسی سینما در ایران (جلد اول: 1367)، فرهنگ فیلم های بچه ها و نوجوانان (1368)، فرهنگ فیلم های کوتاه داستانی (1369)، کتاب شناسی سینما در ایران (جلد دوم: 1371)، پوسترهای فیلم (1371)، فرهنگ فیلم های مستند سینمای ایران (1375) و کتاب شناسی سینما در ایران (متن کامل، 1380) کتاب هایی هستند که مسعود مهرابی در حوزه سینما منتشر کرده است.

در عرصه کاریکاتور هم کتاب های نردبان های بی بام و میان سایه روشن را منتشر کرد. مسعود مهرابی چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی به عنوان کاریکاتوریست برگزار کرده است.

صد سال اعلان و پوستر فیلم در ایران یکی از کتاب های اخیر اوست که نشر نظر آن را با کیفیت عالی منتشر کرده بود.

آن هایی که مسعود مهرابی را از نزدیک می شناختند می دانند که او نه فقط در زمینه سینما که به طور کلی در مقوله هنر کاراکتری فهیم و تحلیل گر بود. آخرین پست اینستاگرامی او به ماجرای آیدین آغداشلو می پرداخت.

درگذشت مهرابی در 66 سالگی ضایعه ای بزرگ برای دوستداران سینما و هنر و به خصوص جامعه مطبوعاتی سینمای ایران است. عباس یاری از همکاران او در ماهنامه فیلم دلیل درگذشت او را سکته قلبی عنوان کرده است.

خبرنگاران مگ درگذشت این مدیرمسؤول با سابقه و برجسته را تسلیت می گوید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1242

به "ضایعه ای بزرگ برای سینمای ایران؛ مسعود مهرابی از بنیان گذاران مجله فیلم درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضایعه ای بزرگ برای سینمای ایران؛ مسعود مهرابی از بنیان گذاران مجله فیلم درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید