فرایند بورس در سال 99 چگونه بود؟ ، عامل تحرک شاخص چیست؟

به گزارش بانوی ایران، به گزارش خبرنگاران، بازار سهام در سال 99 شرایط متفاوتی داشت. بورس سال 99 را در یک شرایط مثبت به همراه ورود نقدینگی به بازار شروع کرد و این فرایند صعودی در بازار تا نیمه مرداد ماه ادامه داشت. اما با گذشت از نیمه مرداد ماه، فرایند نزولی بازار شروع و با یک شیب نسبتا تندی شاخص بازار در حال افت بود. کارشناسان ورود و خروج نقدینگی را یکی از عوامل اصلی این موضوع می دانند.

فرایند بورس در سال 99 چگونه بود؟ ، عامل تحرک شاخص چیست؟

علی عصاری، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به فرایند صعودی شش ماه اول سال 99 گفت: با توجه به تشویق های زیاد از سوی دولت، مجلس و نهادهای وابسته دیگر برای ورود و سرمایه گذاری مردم در بورس، حجم بالایی از نقدینگی وارد بازار شد. ورود نقدینگی به بازار فرایند صعودی را به همراه دارد. حجم بالایی از نقدینگی که در ماه های اول سال 99 وارد بازار شد، موجب یک فرایند صعودی مستمر در حرکت شاخص شد.

عصاری با اشاره به اینکه تمام ارکان دست به دست هم دادند تا بورس رشد کند اظهار کرد: مخالفین و موافقین بورس همگی برای بهبود شرایط بورس و رشد شاخص کوشش کردند.

این کارشناس با شرح اینکه در هر بازاری هر حرکت رو به جلو و صعودی یک فرایند نزولی دارد، شرح داد: بازار سهام با یک فرایند صعودی چند ماهه همراه بود، اما همانطور که هر بازاری بعد از یک شیب صعودی یک فرایند نزولی هم دارد، از نیمه مرداد 99 به دلایل مختلف فرایند نزولی بازار سرمایه آغاز شد.

عصاری در رابطه با آغاز حرکت نزولی بازار از نیمه مرداد شرح داد: شاید بتوان در ساده ترین تعریف اینطور شرح داد که بازار از نیمه مرداد با یک موج خروج نقدینگی همراه شد. خروج نقدینگی از بازاری که با توجه به ورود نقدینگی زیاد فرایند مثبتی داشت، یک فرایند کاهشی را آغاز کند.

این کارشناس با اشاره به عدم بازگشت نقدینگی خارج شده از بورس، ادامه داد: پول های بزرگی از بازار خارج شد و به سمت بازارهای دیگر رفت. ارزش معاملات در آن موقع زیاد بود اما این ارزش به دلیل خروج سهامدارن و نقدینگی از بازار بود. در ابتدای فرایند نزولی حجم عرضه و تقاضا خوبی برای نمادها وجود داشت اما رفته رفته حجم تقاضا کم و حجم عرضه افزایش پیدا کرد.

او در انتها گفت: در پاییز و زمستان حجم عرضه افزایش چشم گیری داشت و فرایند نزولی شاخص افزایش یافت. در برخی از روزها فرایند نزولی شاخص کاهش پیدا می کرد اما حجم تقاضا به اندازه ای نبود که شاخص را مثبت کند. همین مسائل رفتارهای هیجانی بین سهامدارن را افزایش می داد و فرایند فرسایشی بازار را قوی تر می کرد.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند دوره نزولی شاخص بازار در نیمه دوم سال 99 یک تجربه خوب برای سرمایه گذارن و سیاست گذارن برای کنترل بازار بود. در ماه های بهمن و اسفند 99 فرایند فرسایشی بازار گسترش پیدا نموده بود و بازار حتی به اخبار مثبت هیچ واکنشی نشان نمی داد و همچنان قدرت دست عرضه کنندگان بود و شاخص فرایند کاهشی خود را ادامه می داد.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1591

به "فرایند بورس در سال 99 چگونه بود؟ ، عامل تحرک شاخص چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند بورس در سال 99 چگونه بود؟ ، عامل تحرک شاخص چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید