روده ها و استخوان های سالم با ماست یونانی!

به گزارش بانوی ایران، مجله دلتا/ ماست یونانی با ماست های دیگر متفاوت است زیرا فرآیندی را برای حذف بخش مایع شیر (Whey) پشت سر می گذارد. این مایع حاوی لاکتوز، قند طبیعی موجود در شیر، است. ماست یونانی یک محصول لبنی محبوب است، اما آیا برای شما نیز مفید است؟

روده ها و استخوان های سالم با ماست یونانی!

ماست یونانی از قند کمتر نسبت به ماست معمولی برخوردار است. با حذف بخش مایع شیر، ماستی غلیظ تر و خامه ای تر با مزه ای ترش فراوری می گردد.

مصرف ماست یونانی ممکن است به لطف مواد مغذی موجود در آن به تقویت سلامت انسان یاری کند. از جمله این مواد مغذی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- کلسیم

- پروتئین

- پروبیوتیک ها

- ید

- ویتامین B12

از فواید سلامت بالقوه ماست یونانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بهبود سلامت استخوان

مصرف ماست یونانی ممکن است سلامت استخوان ها را بهبود ببخشد زیرا سرشار از کلسیم و پروتئین است.

کلسیم سلامت استخوان ها را تقویت می نماید و می تواند خطر پوکی استخوان، یک بیماری انحطاطی استخوان، را کاهش دهد. مصرف پروتئین کافی نیز برای سلامت استخوان ها لازم است.

کاهش اشتها و گرسنگی

ماست یونانی سرشار از پروتئین است، از این رو، ممکن است به افراد در احساس سیری برای مدت زمان طولانی تر یاری کند. نتایج یک پژوهش نشان داد که افراد ممکن است پس از یک وعده غذایی با محتوای پروتئین زیاد، غذای کمتری در ادامه روز مصرف نمایند.

پژوهشی دیگر نیز نشان داد که افزایش پروتئین غذایی به مصرف کالری کمتر در افراد منجر شده که کاهش وزن بیشتر را به همراه داشت.

تقویت سوخت و ساز

نتایج یک پژوهش نشان داد مصرف یک رژیم غذایی با محتوای پروتیین زیاد ممکن است میزان کالری سوزی روزانه را افزایش دهد. از این رو، بهتر است مقداری پروتیین به هر یک از وعده های غذایی روزانه اضافه گردد.

جدا از محتوای پروتیین ، ماست یونانی احتمالا به تنهایی موجب کالری سوزی بیشتر نمی گردد. اما مصرف آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل که شامل پروتئین کافی، کربوهیدارت های فیبری، و چربی های سالم می گردد، ممکن است به کاهش وزن و تقویت سوخت و ساز یاری کند.

بهبود سلامت روده

ماست یونانی حاوی پروبیوتیک ها است. این باکتری های خوب و مفید ممکن است تعادل باکتریایی سالم را در روده تقویت نمایند.

اما پژوهشی جدید این فواید را زیر پرسش برده است. این امکان وجود دارد که همه به روشی مشابه به پروبیوتیک ها واکنش نشان ندهند.

مطالعه ای در سال 2018 نشان داده است که روده بعضی افراد در برابر فواید پروبیوتیک ها مقاوم است، در شرایطی که دیگران پذیرش بیشتری دارند.

ساخت توده عضلانی

غذاهای سرشار از پروتیین، مانند ماست یونانی، ممکن است به ساخت توده عضلانی یاری نمایند. نتایج یک پژوهش نشان داد که یک رژیم غذایی با محتوای پروتیین زیاد ممکن است توده عضلانی را در افرادی که تمرینات قدرتی انجام می دهند، افزایش دهد.

کاهش فشار خون

از جمله خواص ماست یونانی این است که ماست یونانی یک نوع شیر تخمیر شده پروبیوتیک است که ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

یک تجزیه و تحلیل عظیم در سال 2013 که 14 مطالعه و بیش از 700 شرکت نماینده را شامل می شد، نشان داد که شیر تخمیر شده با پروبیوتیک ها به کاهش فشار خون یاری می نماید.

با این وجود، نتایج مطالعات در این باره یکدست نیستند. به عنوان مثال، مطالعه ای دیگر در سال 2015 با حضور 156 شرکت نماینده دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف ماست پروبیوتیک بر فشار خون یا دیگر خطرات قلبی عروقی اثری ندارد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1236

به "روده ها و استخوان های سالم با ماست یونانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روده ها و استخوان های سالم با ماست یونانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید