راه اندازی 5G در 16 کشور آسیایی تا سال دیگر

به گزارش بانوی ایران به نقل از رگولاتوری، معاونت راهبردی و توسعه بازار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، گزارش کنگره جهانی موبایل در سال 2019 (GSMA) در مورد آینده نسل پنجم ارتباطات (5G) را منتشر کرد.

راه اندازی 5G در 16 کشور آسیایی تا سال دیگر

براساس این گزارش، اپراتورهای موبایل در منطقه آسیا- اقیانوسیه تا سال 2025 بیش از 570 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهند کرد که سهم عمده آن، حدود 370 میلیارد دلار، برای توسعه نسل پنجم (5G) خواهد بود. بر همین اساس سهم 14 درصدی نسل پنجم تلفن همراه از سرمایه گذاریهای اپراتورها در سال 2018 به 63 درصد در سال 2025 می رسد.

کره جنوبی در میان کشورهای آسیا- اقیانوسیه در راه اندازی 5G پیشگام بوده و تا سرانجام سال 2019، حدود 10 درصد از مشترکانش به شبکه 5G متصل می شوند. همچنین براساس اعلام وزیر علوم، فناوری اطلاعات و ارتباطات این کشور، 260 هزار نفر برای سرویس 5G ثبت نام نموده اند.

براساس این گزارش، به جز کره جنوبی، کشورهای استرالیا، گوام، هنگ کنگ، جزایر ماریانای شمالی و فیلیپین تا سرانجام سال 2019 و 10 کشور دیگر از جمله چین و ژاپن تا سرانجام سال 2020 شبکه 5G را پیاده سازی خواهند کرد.

در بخشی از این گزارش با اشاره به اینکه فناوری ها و سرویس های موبایل در منطقه آسیا- اقیانوسیه 1.6 تریلیون دلار (معادل 5.03 درصد GDP این منطقه) ارزش مالی در سال 2018 ایجاد نموده، پیش بینی شده است شکاف بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در این منطقه در حال کاهش است. تا جایی که در 7 سال آینده، 850 میلیون نفر در این منطقه استفاده از اینترنت موبایل را برای اولین بار تجربه خواهند کرد که در نتیجه آن تعداد کل کاربران اینترنت موبایل در سال 2025 به 2 میلیارد و 700 میلیون نفر یعنی حدود 62 درصد جمعیت این منطقه خواهد رسید.

براساس گزارش GSMA، نسل پنجم تکامل اجتناب ناپذیر شبکه تلفن همراه است و اگر شرایط مناسبی فراهم گردد فرصت های اجتماعی و مالی قابل توجهی ایجاد خواهد نمود از جمله اینکه پیش بینی می گردد ظرف 15 سال آینده حدود 900 میلیارد دلار به اقتصاد منطقه آسیا - اقیانوسیه یاری کند.

همانگونه که سرعت رو به تکامل فناوری دیجیتالی، زمینه ظهور خدمات و برنامه های کاربردی جدید را فراهم می نماید و سبک زندگی، کار و ارتباطات مردم را تغییر می دهد، از سوی دیگر مدل کسب و کار سنتی اپراتورها را نیز تحت فشار قرار می دهد و بسیاری از اپراتورها باید به دنبال توسعه کسب و کار خود و کشف راه های جدید کسب درآمد باشند.

براساس گزارش کنگره جهانی موبایل، این تغییرات در حال حاضر حوزه فعالیت رگولاتوری ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. رگولاتوری های بعضی از کشورهای منطقه آسیا- اقیانوسیه در حال مطالعه و آنالیز مقررات گذاری در زمینه 5G هستند و بعضی هم بر موضوعات حیاتی دیگری مانند مقررات گذاری در زمینه پرداخت دیجیتال و هویت دیجیتال تمرکز نموده اند تا راه را برای دیجیتال سازی جامعه خود هموار نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 515

به "راه اندازی 5G در 16 کشور آسیایی تا سال دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی 5G در 16 کشور آسیایی تا سال دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید