راهبرد تازه اروپا علیه روسیه بیانگر چیست؟

به گزارش بانوی ایران، ایسنا نوشت: کمیسیون اروپا معتقد است که اتحادیه باید در برابر کوشش های مخرب روسیه در جهت تضعیف این نهاد اروپایی مقتدرتر و مقاوم تر باشد و به تهدیدهای مسکو به صورت نظام مند و یکپارچه پاسخ دهد.

راهبرد تازه اروپا علیه روسیه بیانگر چیست؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش یورونیوز، جوزپ بورل، عالی ترین دیپلمات اتحادیه اروپا این موضع را روز چهارشنبه در جریان سخنانی که با هدف تشریح و ارائه راهبرد سیاسی کمیسیون اروپا در قبال روسیه تدوین شده، بیان کرد.

گزینه های پیشنهادی کمیسیون اروپا در مورد روابط اتحادیه با روسیه که در چارچوب راهبرد تدوین شده، به گفته جوزپ بورل بر سه محور عقب راندن، محدود کردن و تعامل پایدار شده است.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه یادآور شد: در شرایط کنونی به نظر نمی آید که یک مشارکت بازنگری شده و نوین میان اتحادیه اروپا و روسیه که بتواند امکان همکاری نزدیک تر میان دو طرف را فراهم کند در دورنمای نزدیکی قرار داشته باشد.

بورل اضافه نمود: هدف ما باید یافتن مسیری باشد که بتواند به تغییر تدریجی ظرفیت های فعلی به رابطه و تعاملی قابل پیش بینی و پایدار یاری کند.

وی بعلاوه توضیح داد که اتحادیه اروپا بر اساس درک مشترک قوی از اهداف روسیه و اتکا به یک رویکرد اصولی و مبتنی بر عمل گرایی به طور همزمان روسیه را عقب خواهد برد و در جهت تعامل با این کشور کوشش خواهد نمود.

روابط اتحادیه اروپا و روسیه که پیش تر بر سر موضوعات مختلف از جمله بحران اوکراین و حملات سایبری به بعضی شخصیت ها و نهادهای اروپایی متشنج شده بود پس از دستگیری و بازداشت الکسی ناوالنی، سرسخت ترین چهره مخالف ولادیمیر پوتین در مسکو بسیار وخیم تر شد.

جوزپ بورل در حالی بر لزوم اتخاذ یک رویکرد قوی و مقام تر در قبال تهدیدهای روسیه تاکید نموده که اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا هم روز چهارشنبه روابط میان بروکسل و مسکو را پیچیده توصیف کرد.

خانم فون در لاین در این خصوص بر لزوم شناسایی چالش های موجود بر سر روابط دو طرف و هم استفاده از فرصت های احتمالی تاکید نمود و گفت: انتخاب های آگاهانه و اقدامات تهاجمی دولت روسیه طی سال های گذشته بستری نامناسب و منفی در روابط دو طرف ایجاد نموده است. مدیریت روابط بروکسل و مسکو همچنان یک چالش اساسی استراتژیک برای اتحادیه اروپا است.

وی اضافه نمود: اتحادیه اروپا باید با وحدت و یکپارچگی به دفاع از ارزشها و منافع بنیادی خود ادامه دهد.

سیاست و راهبرد تدوین شده از سوی بروکسل برای نحوه ارتباط و تعامل با روسیه چند ماه پس از ملاقات جوزپ بورل و سرگئی لاوروف در مسکو اعلام و رسانه ای می گردد.

بسیاری از قانون گذاران اروپایی ملاقات یاد شده میان دو دیپلمات عالی اتحادیه اروپا و روسیه را که به علت اخراج همزمان چند دیپلمات اروپایی از مسکو با انتقادهای شدید همراه شد یک فاجعه کامل توصیف نموده بودند.

راهبرد تازه اتحادیه اروپا برای تعامل با روسیه که کلیات آن در یک گزارش 14 صفحه ای تنظیم و ارائه شد همچنان دخالت مسکو در کشورهای همسایه و کوشش در جهت بی ثبات کردن کشورهای عضو را به اسم چالش اساسی استراتژیک در روابط دو طرف مطرح و در عین حال بر پتانسیل قابل توجه همکاری اتحادیه با روسیه تاکید نموده است.

اتحادیه اروپا بعلاوه میخواهد به صورت نظام مند مقابل هرگونه مورد نقض حقوق بشر بایستد و از ارزش های دموکراتیک دفاع کند.

محکومیت آنچه نقض مداوم قوانین بین المللی از سوی روسیه در اوکراین، گرجستان و دیگر کشورها خوانده شده به انضمام حمایت از تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین و هم توجه ویژه به جامعه مدنی در روسیه از جمله محورهای کلی راهبرد تازه اتحادیه اروپا در قبال مسکو اسم شده است.

همکاری، مشارکت و هم فکری بیشتر با شرکایی چون ناتو و گروه هفت بخشی دیگر از این راهبرد است که هدف از آن قوی و مقاوم تر شدن اتحادیه و پاسخ به تهدیدها و اقدامات مخربی است که گفته می گردد به صورت سیستماتیک و هماهنگ از سوی روسیه در پیش گرفته می گردد.

در این رویکرد تازه بعلاوه تقویت امنیت سایبری و توان دفاعی و هم توسعه ارتباطات استراتژیک با هدف مقابله با حملات سایبری و کارزارهای نشر اطلاعات جعلی و فریبنده از سوی روسیه مورد تاکید قرار گرفته است.

این سند در خاتمه پیشنهاد همکاری و تعامل با مسکو بر سر چندین چالش اساسی مانند بهداشت عمومی و تغییرات آب و هوایی را مطرح و تاکید نموده که اتحادیه اروپا برای انجام این کار باید از مزیت رقابتی خود استفاده کند.

روسیه پنجمین شریک تجاری عظیم اتحادیه اروپا است به نحوی که این کشور سال گذشته میلادی 4.8 درصد از کل تجارت کالاهای اتحادیه اروپا با دنیا را به خود اختصاص داد.

این در حالی است که اتحادیه اروپا با اختصاص 37.3 درصد از کل تجارت کالا عظیمترین شریک تجاری برای روسیه محسوب می گردد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1801

به "راهبرد تازه اروپا علیه روسیه بیانگر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهبرد تازه اروپا علیه روسیه بیانگر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید