در کدام یک از این سیاره ها می خواهید زندگی کنید؟

به گزارش بانوی ایران، سفر به فضا

زمین واقعا جای شگفت انگیز و خاصی است، هوای کافی وجود دارد که به راحتی می توان در آن نفس کشید، آب در آن به وفور پیدا می گردد و آب و هوای قابل تحملی دارد. اما واقعا اگر تکنولوژی سفر به فضا و زنده ماندن در آن وجود داشت، دوست داشتید تا در کدام یکی از سیاره ها زندگی کنید؟ بیایید به همراه خبرنگاران کمی از واقعیت ها دور شویم و نگران نباشید، چون بعد از کمی دوباره شما را به واقعیت برمی گردانیم! و به دیگر سیاره ها برویم تا ببینیم در آن ها چه خبر است و هر کدام چه ویژگی هایی دارند.

در کدام یک از این سیاره ها می خواهید زندگی کنید؟

عطارد- جایی عالی برای خنک شدن

به سیاره ای که تقریبا در آن اتفاقات کمی می افتد، خوش آمدید! جایی عالی برای آرامش چون دست کسی به آن نرسیده است! اول از همه این که اصلا لازم نیست نگران آب و هوا باشید چون در عطارد اصلا اتمسفری وجود ندارد و همه آن از طریق خورشید سوزانده می گردد… دکتر آماندا بوئر که از فضا نوردان سرشناسی است در این زمینه می گوید: فرصت تماشا طلوع ها و غروب های زیبا خورشید را زمانی که روی عطارد بودم، از دست دادم چون نبود اتمسفر به آن رنگ های زیبا اجازه خودنمایی نمی دهد.

اما عطارد یک متغیر خاص دارد و آن هم دما است و نکته جالب دیگری که باید درباره عطارد بدانید این است که هر روز روی عطارد 1392 ساعت است که معادل 58 روز در زمین است!

وقتی که خورشید طلوع می نماید، تغییر خیلی هیجان انگیزی را روی آسمان سیاه به وجود می آورد طوری که انگار یک توپ آتش در افق ظاهر شده است، این موضوع باعث می گردد تا در عرض چند ثانیه دمای پوست شما به صدها درجه برسد و این اصلا رمانتیک نیست!

همین که روز طولانی به سرانجام رسید، خودتان را آماده کنید که دمای شب های عطارد به طرز وحشتناکی سرد است و به منفی 173 درجه سانتیگراد می رسد…. در کل اتفاقات زیادی در عطارد به جز برخوردهای کیهانی و زمین لرزه نمی افتد و به خاطر این که در آن اتمسفری وجود ندارد، نه صدایی و نه هیچ بویی در عطارد وجود ندارد.

جهنم روی زهره

نام این سیاره که ونوس است از روی یکی از نام های یونانی گرفته شده است و واقعا به معنای واقعی کلمه، یک جهنم به تمام معنا است. سطح این سیاره نارنجی رنگ است و هوای آن با ابر پر شده است و بر خلاف عطارد بوی تخم مرغ پخته در همه جای آن به مشام می رسد. سفر به فضا ایده خوبی است ولی زنده ماندن بر روی زهره چه برای انسان ها و چه حتی ربات های کاوشگر غیر ممکن است و آنقدر اتمسفر در این سیاره زیاد است که اصلا نمی توان ستاره ها را دید!

دمای سیاره زهره می تواند به درجه غیر قابل باور 473 درجه سانتیگراد هم برسد که در واقع به خاطر اثر گلخانه ای اتفاق می افتد به طوری که اتمسفر ضخیم، گرمای خورشید را به دام می اندازد و وزن این ابر و جو ضخیم باعث می گردد تا راه رفتن بر روی سطح آن خیلی خیلی سخت گردد.

پیش بینی آب بر روی مریخ

مریخ در حال حاضر از طریق ربات هایی که بر روی سطح آن هستند هم پر شده است، ربات هایی که رد هایی بر روی خاک سرخ آن به جا می گذارند. بالاخره بعداز عطارد و زهره شاید بتوان یک نفس راحت روی مریخ کشید… اما نه این جا هم خبری از زندگی نیست چون هوای مریخ غیر قابل تنفس است.

تقریبا بزرگ ترین کوه در فضا به نام الیمپوس مانز، بر روی مریخ واقع شده است و آتشفشان ها و بقیه پدیده های طبیعی از دیگر ویژگی های خیره نماینده و خارق العاده ای هستند که در مریخ کشف شده اند. دمای این سیاره هم از 20 درجه سانتیگراد تا منفی 126 درجه تغییر می نماید، سطح مریخ درست شبیه به یک بیابان صخره ای بر روی زمین است. درشب، تمام آسمان پر ستاره می گردد و حتی می توانید سیاره مان زمین را هم ببینید و غروب و طلوع خورشید بسیار شبیه به غروب و خورشیدهایی است که وقتی در روی زمین هستید می توانید ببینید.

شاید دوست داشته باشید تا زمانتان را طوری تنظیم کنید که از شر طوفان های گرد و خاک در امان باشید، هر چند سال یک بار طوفانی رخ می دهد که باعث می گردد تا سطح مریخ در گرد و غبار غیر قابل باوری فرو برود.

اما در بین تمام برنامه هایی که روی مریخ ماجراجو وجود دارد، یکی از هیجان انگیزترین بخش ها، گشتن در پی آب است که تا حالا دانشمندان در کاوش هایی که نموده اند پیروز شده اند تا آب نمکی ای پیدا نمایند که در فصل های مختلفی جریان دارند و از آن جا که ربات ها نمی توانند زیر سطح مریخ را حفر نمایند، ما انسان ها باید این کار را به عنوان آزمایش انجام دهیم.

پولوتوی سعادتمند

به دنیا صخره ای که در یخ پوشیده شده است خوش آمدید، جایی که می توانید در آن حداقل جایی را پیدا کنید که بایستید و یکی از هیجان انگیزترین بخش های پولوتو این است که می توانید برفی که از نیتروژن، متان و کربن ومونوکسید تشکیل شده است را ببینید و اگر بتوانید در مدار پولوتو نزدیک به خورشید قرار بگیرید، می بینید که یخ خیلی زود تبدیل به گاز می گردد، پدیده ای شگفت انگیزی که به آن سعادت می گیوند و باعث می شد تا اتمسفر در اطراف این سیارهی کوتوله به وجود بیاید.

سیاره پولوتو ویژگی های جالبی در روی سطح خود دارد، که از بین آن ها می توان به دهانه ها و کوه هایی اشاره نمود که باور می گردد از بستر آب یخ زده به وجود آمده اند. اما باید خیلی زود وسایلتان را جمع کنید و از این سیاره هم دور شوید چرا که پولوتو جای خیلی سردی است و دمای آن به طور میانگین منفی 229 درجه سانتیگراد است!

منبع: abc.net.au

منبع: الی گشت
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2050

به "در کدام یک از این سیاره ها می خواهید زندگی کنید؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "در کدام یک از این سیاره ها می خواهید زندگی کنید؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در کدام یک از این سیاره ها می خواهید زندگی کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید