دروازه ای برای سفر در زمان، کرم چاله حلقوی چیست؟

به گزارش بانوی ایران، ایرنا نوشت: یک کرم چاله حلقوی همانند دروازه ای فضایی است که می توان به درون آن پا گذاشت اما مدل های تازه و دقیق تر نشان داده اند که آنها می توانند دروازه ای به درون زمان نیز باشند.

دروازه ای برای سفر در زمان، کرم چاله حلقوی چیست؟

کرم چاله ها اغلب به عنوان تونل هایی به درون مکان-زمان تصور می شوند که سیاهچاله ها ورودی آنها هستند اما از منظر تئوریک می توانند تخت هم باشند همانند یک دَر به درون یک مکان یا حتی یک کیهان دیگر. اینها به عنوان کرم چاله های حلقوی شناخته می شوند و در برخی موارد آنها ممکن است به ماشین زمان تبدیل شوند.

در یک مطالعه علمی اخیر ادعا شده که محاسبات مربوط به یک راه بالقوه برای سفر در زمان اجرا شده است. این روش دربردارنده یک شئ بسیار تئوریک موسوم به کرم چاله حلقوی است؛ نوعی از کرم چاله که دو منطقه از فضا را مانند یک دروازه (پورتال) به هم وصل می کند. در گذشته کرم چاله ها از لحالظ تئوریک به عنوان دروازه هایی به سمت کیهان های دیگر تصور شده بودند و محققان اکنون می گویند که آنها ممکن است به عنوان ماشین زمان هم عمل کنند.

به تازگی یک گروه از فیزیکدان های نظری مقاله ای در این خصوص منتشر کردند که تعیین شود کدام قوانین فیزیک می توانند با بسط دادن برای سفر در زمان به کار بروند. کلید کل این ایده کرم چاله و در واقع نوعی خاص از آن با نام کرم چاله حلقوی است. البته کرم چاله ها کاملا در حد تئوریک هستند بنابراین این مباحث اندکی عجیب است و کرم چاله های حلقوی عجیب تر هم می شوند.

کرم های چاله های عادی چاله ها یا حفره هایی هستند که با گرانش شدید سیاه چاله ها در تار و پود فضازمان (spacetime) پانچ شده اند. گرانش موجود در مرکز این اجرام چنان شدید است که دانشمندان اغلب تصور کرده اند آنها می توانند به عنوان تونل هایی به سمت کیهان های دیگر یا زمان های دیگر عمل کنند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 تیر 1402 بروزرسانی: 30 تیر 1402 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2315

به "دروازه ای برای سفر در زمان، کرم چاله حلقوی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروازه ای برای سفر در زمان، کرم چاله حلقوی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید