درمان ترک و خشکی لب

به گزارش بانوی ایران، پوست لب نیز مانند سایر اعضای بدن نیاز به مراقبت و زیبایی دارد .در صورت عدم توجه به آن ترک برداشته و پوسته پوسته می گردد و لبخند شما را با مشکل رو به رو می نماید.برای جلوگیری از ترک خوردن لب با ما همراه باشید.

درمان ترک و خشکی لب

علل شایع ترک لب

1) آفتاب داغ و سرمای زمستان
اگر چه همواره آب و هوا را در این مورد مقصر می دانیم، اما در واقع همه تقصیر ها متوجه هوا نیست.

تابش خورشید، می تواند باعث تبخیر رطوبت آن و خشکی شود. این مسئله در مناطقی که رطوبت هوا کم تر است، بیشتر خودش را نشان می دهد؛ البته وجود باد های خشک هم در این مسئله نقش دارد.

نه تنها گرما بلکه سرما هم می تواند لب های شما را خشک و ترک خورده کند، به خصوص در مناطقی که سوز باد های سرد زمستان بیشتر است.

بنابراین فکر نکنید که در زمستان خبری از خشکی لب نیست. حتی در این فصل ابری، باد زمستان بیشتر می سوزاند.

2) لیسیدن
لیسیدن لب یا خیس کردن آن با زبان، بر خلاف آنچه به نظر می رسد، باعث خشکی لب و ترک خوردن آن می شود، زیرا بزاق با ایجاد رطوبت موقت و از بین بردن چربی طبیعی پوست، باعث تبخیر پوستی بیشتر شده و در نهایت سبب خشکی بیشتر لب می شود.
3) کم آبی بدن
یکی از علامت های کم شدن آب بدن، خشکی لب است. در کسانی که گرما زده شده اند، یا به دلیل اسهال آب زیادی از دست داده اند، با مشاهده شدت خشکی لب می توان پی به شدت کمبود آب برد.
4) آ، ب، ث و دوستان
کمبود بعضی از ویتامین ها مانند آ، ب، ث و املاحی مانند آهن و روی هم می تواند باعث خشکی، پوسته پوسته شدن و به خصوص ترک خوردن گوشه لب شود.

بدیهی است وقتی تغذیه ای سالم و کامل دارید، این مسئله نمی تواند دلیل خشکی لب شما باشد.

5) حساس به آرایش
استفاده مکرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیر استاندارد و رژ لب می تواند موجب حساسیت پوست لب شود.

البته پوسته شدن لب در بیماری هایی مانند حساسیت و اگزما شایع تر است و می تواند حتی به دلیل تماس موادی نظیر لیمو ترش و پرتقال به وجود آید.

بهتر است مراقب حجم دهنده های لب باشید، چون در آنها اغلب موادی به کار رفته است که با تحریک و التهاب لب، آن را بزرگ تر و پُرتر نشان می دهد.

6) قفسه دردسرساز
کسانی که نمی توانند دلیلی برای لب های ترک خورده شان پیدا نمایند، بهتر است سری به قفسه داروهایی که می خورند بزنند.

مصرف بعضی داروها مانند ترتینوئین، ویتامین آ در مقادیر زیاد، داروهای شیمی درمانی، دپنی سیلامین، ایزونیازید و فنوتیازین هم می تواند این مشکل را ایجاد کند.

7) ترش و سوزان
غذاهای ترش و مرکبات که اسیدی هستند ممکن است باعث تحریک لب و خشکی و ترک خوردن آن شوند. در این حالت سوزش لب هم ایجاد می شود.

علاوه بر این پوست انبه هم حاوی ماده ای به نام توکسیکودندرون است که در سم گیاه پاپیتال هم وجود دارد و ممکن است به لب آسیب برساند.

ضمناً افرادی که به آجیل حساسیت دارند، باید مراقب محصولات بهداشتی -آرایشی که در ترکیبشان از دانه های روغنی ، بادام و ... استفاده شده، باشند.

8) سدی در راه
انسداد راستا تنفسی بینی (در اثر سرماخوردگی) و درنتیجه نفس کشیدن از دهان هم باعث خشکی لب و سپس پوسته شدن و ترک خوردنش می شود.
9) دودی که خشک می نماید
این را حتما بارها شنیده اید که خشکی دهان و لب ها از کمترین عوارض سیگار کشیدن است، پس دیگر لازم نیست درباره آن شرح زیادی بدهیم!
10) قارچ ها مقصرند
اگر خشکی در گوشه های لب باشد و سبب ترک خوردن و قرمز شدن و سوزش شدید شود، ناشی از عفونت های قارچی است.

در بعضی مواقع نیز ترک خوردگی های مزمن در خط میانی لب تحتانی به وجود می آید که در بچه ها شایع تر است و با چرب کردن برطرف نمی شود، یعنی تحت نظر پزشک باید از پمادهای آنتی بیوتیک برای بهبود آن استفاده کرد. 1

تشخیص

اگر ترک خوردگی روی پوست لبتان ملتهب شد، یا به نظر می رسد که به صورت منظم این اتفاق روی لبتان رخ می دهد و طول دوره ظهورش بیش از چند روز یا چند هفته است، حتما پیشنهاد می کنیم که برای درمان به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. پزشک نه تنها می تواند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد، بلکه ریسک ابتلا به عفونت را نیز کاهش می دهد.

برای تشخیص ابتدا پزشک محل ترک خوردگی را معاینه بصری و فیزیکی می نماید تا بتواند علل بالقوه را معین کند.

ممکن است سابقه پزشکی شما و هر گونه مسئله ای که به خشکی لب مربوط می شود، به درد تشخیص بخورد.

ضمن این که پزشک در پی تبخال یا همان زخم سرد که بر اثر ویروس ایجاد می شوند نیز می باشد.

از آن جا که بخشی از موارد ترک خوردگی و خشکی لب به مسائل و مسائل دندانپزشکی ارتباط دارد، متخصص پوست ممکن است بیمار را به دندانپزشک ارجاع دهد. دندانپزشک ضمن آنالیز دندان ها و برطرف مشکل آن ها، پروتزهایی مانند دندان مصنوعی یا ابزار ارتودنسی را نیز آنالیز خواهد نمود. گاهی نصب یا استفاده نادرست از این ابزارها موجب ترک خوردگی پوست لب می شود. 2

درمان بالینی ترک خوردگی و خشکی لب

برای درمان این عارضه معمولا از پماد یا کرمی استفاده می شود که نه تنها خشکی را برطرف می نماید بلکه از ورود آلودگی های محیطی و عفونت پوست نیز جلوگیری می نماید. اما اگر عفونت وجود داشته باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

درمان های خانگی برای ترک خوردگی و خشکی لب

در کنار روش های تجویزی می توانید از بعضی از داروهای طبیعی نیز برای کاهش خشکی و ترک خوردگی لب ها بهره ببرید.

این روش ها عبارتند از:

لایه برداری منظم برای حذف سلول های مرده و پوسته پوسته شده پوست
مخلوطی از عسل، شکر و روغن زیتون باعث ایجاد رطوبت طبیعی و لایه برداری از پوست می شود. لایه برداری منظم یاری می نماید که سلول های مرده روی پوست باقی نماند. عسل در این ترکیب به عنوان یکی از مواد اصلی شناخته می شود. زیرا این ماده به دلیل خواص رطوبت زا و ضد قارچی می توان هم خشکی را کم کند و هم از ایجاد عوارض جانبی جلوگیری کند.
آلوئه ورا
آلوئه ورا گیاهی است که حاوی ویتامین ها و اسیدهای آمینه زیادی است و می تواند نه تنها برای درمان ترک خوردگی لب ها بلکه برای درمان سوختگی و بثورات نیز استفاده شود. با یاری این گیاه سطح مناسبی از مرطوب نیز در پوست ایجاد می شود.
اکسید روی
این ماده که اغلب روی بینی استفاده می شود به عنوان یک اقدام مفید برای محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی بوده و بعلاوه می تواند از لب ها نیز محافظت کند.

قبل از استفاده از هر محصولی روی لب، از مواد تشکیل دهنده آن اطلاع کسب کنید تا مطمئن شوید که هیچ ماده سمی در آن ها به کار نرفته است.

اثرات جانبی داروها

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها شامل واکنش های آلرژیک، اسهال، سردرد و عفونت مخمر واژن در زنان می باشد.

اگر عوارض جانبی نامطلوب دارید حتما در این مورد با متخصص مشورت کنید تا نوع آنتی بیوتیک شما را تغییر دهد.

زنانی که عفونت مخمر واژن را تجربه می نمایند یا باید نوع داروی خود را تغییر دهند یا این که از پزشک بخواهند تا داروی دیگری برایشان تجویز نموده تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود.

اگر ناحیه آسیب دیده، ملتهب و دردناک باشد، استفاده از هر نوع درمان موضعی ممکن است موجب سوزش شود. اما پس از سوزش خفیف، فرایند بهبودی آغاز می شود.

پیشگیری از ترک خوردگی و خشکی لب

در خصوص ترک خوردگی و خشکی لب پیشگیری بسیار مهم است.

چند گام وجود دارد که می توانید به یاری آن ها خطر ابتلا به این نوع مشکل پوستی را تا حد امکان کاهش دهید.

این اقدامات عبارتند از:

در طول ماه های سرد زمستان از یک رطوبت ساز یا دستگاه بخور در خانه بهره ببرید تا رطوبت از دست رفته بر اثر استفاده از سیستم های گرمایشی مجددا به محیط باز شود. این کار نه تنها از ترک خوردن لب ها جلوگیری می نماید بلکه به طور کلی برای سلامت پوستتان اهمیت زیادی دارد.

سیگار کشیدن موجب می شود که چربی های طبیعی روی پوست تبخیر شده و زمینه لازم را برای خشکی پوست عل الخصوص خشکی لب ها فراهم می نماید. ترک سیگار، نه تنها لب های شما را نرم و مرطوب نگه می دارد، بلکه برای بهبود سلامت عمومی بدنتان نیز بسیار مفید خواهد بود.

استفاده از کرم ضد آفتاب به طور منظم، حتی در زمستان، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی مفید است.

استفاده از لوسیون، کرم و یا ژل برای محافظت از لب ها در برابر گرگرفتگی و آفتاب سوختگی و بعلاوه حفظ رطوبت کاربردی است.

از مصرف محصولاتی که ممکن است باعث تحریک پوست شوند مانند پاک نماینده های قوی و یا محصولات مراقبت از پوست که ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند به طور جد اجتناب کنید. به جای آن، می توانید محصولات ضد آلرژی را انتخاب کنید.

هر روز حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. اگر در ماه های گرم تابستان فعالیتی در خارج از منزل انجام می دهید، آب مصرفی تان باید بیشتر باشد.

این اندازه آب یک معیار کلی است و با توجه به سطح فعالیت و وزن بدن می تواند متغییر باشد. 3

پی نوشت:

1.www.tebyan.net

2.www.namnak.com

3.www.leyliland.com

منبع: راسخون
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1909

به "درمان ترک و خشکی لب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان ترک و خشکی لب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید